Бившият вече подуправител на НЗОК д-р Димитър Петров разкри пред

...
Бившият вече подуправител на НЗОК д-р Димитър Петров разкри пред
Коментари Харесай

Д-р Димитър Петров пред Фрог: Жени Начева ще вкара Кирил Ананиев във войни

Бившият към този момент подуправител на НЗОК доктор Димитър Петров разкри пред Фрог нюз за какво Националният рамков контракт е пред неуспех, каква е същинската причина за налагането на мораториума на медикаментите, за какво напусна предходният шеф на Касата доктор Глинка Комитов.
- Очаквате неуспех на Националния рамков контракт. Защо?



- Няма практическа подготвеност да се стартират договарянията за Националния рамков контракт заради липса на съгласуваност от страна на шефа на Здравната каса проф. Камен Плочев. Трябваше той да бъде подготвен до момента значително, с цел да остане месец за утвърждение. Проф. Плочев най-вероятно не може да разбере какво тъкмо се случва. Председателят на Надзорния съвет на Касата Жени Начева избира да няма контракт и с решение да ръководи едностранно. Тя се пробва партийно да управлява НЗОК.

- Каква е истината за задълженията на Касата?

- Въпросът с задълженията беше извънредно преекспониран и беше основана неуравновесеност от Жени Начева. В края на април и началото на май тази година имаше отчет. Жени Начева го беше подготвила и дала на служебния министър Илко Семерджиев и по-късно на Кирил Ананиев като ръководител на Надзорния съвет и на новия здравен министър. В него се твърдеше, че Касата ще приключи с 300 млн. неизплатени отговорности. Разчетите на предходния ръководител на Касата доктор Глинка Комитов и моите, които бяха гледани на комисия, посочваха, че 30-40 млн. са неизплатените отговорности. Това беше един от мотивите за оставката на доктор Комитов. По последни данни Касата дължи не 300 млн., а 31 млн. лева Не бих определил тези милиони като недостиг, защото НЗОК имаше от по-ранен интервал 52 млн. неизплатени. Ако не бяха те, дефицитът щеше да е нулев. Тази нервност сътвори отрицателната политика през първото тримесечие към лечебните заведения. Това беше и повода да се предприеме рестриктивната мярка, наречена мораториум на нови молекули. Твърдя, че цялата каша в Касата и мораториума е на Жени Начева, шефката на Лекарствена дирекция Галя Кондева и проф. Камен Плочев. Те подведоха Народното събрание и държавното управление. Някой би трябвало да поеме отговорност за това. През тези дни кой ли не не се изрече за мораториума – президент, министър председател, министър, единствено от Касата имаше цялостно безмълвие. Жени Начева, Галя Кондева и Камен Плочев би трябвало да си подадат оставката, другояче би трябвало да го направи министърът. Надявам се, че той е бил измамен от тези хора.

- Очаквате ли Кирил Ананиев да реформира опазването на здравето?

- Не. Действа пожарникарски във връзка с лечебните заведения. Ако Жени Начева се махне, може да има по-качествени текстове в Националния рамков контракт. Иначе той ще бъде запълнен с голословни рестрикции, които ще провокират ново напрежение. Председателката на Надзорния съвет ще вкара министъра в серия от безсмислени войни. Проблемът е в бездействието на Камен Плочев и неговата цялостна некадърност да влезе в материята. Ако прочетете стенограмата на Надзорния съвет, ще видите, че той участва като аудитория, която реагира непринудено и не изключително съответно.

Озадачавам се, доколко се занижиха критериите за избор на шеф на Касата. В момента критериите са доста по-ниски от шеф на Районна здравна каса. Навремето имаше състезания, писане на концепции и така нататък Сега всеки с 3 години стаж може да стане шеф.

- Здравният министър разгласи, че скоро време ще е подготвена здравната карта. Оптимист ли сте за нея?



- Тя не може да стане до дни, защото има процедура. Ако бъде подценена, здравната карта ще падне в съда. Основната част от нормативните актове на Москов паднаха тъкмо заради тази причина. Трябва добре да се реши какво се желае от тази карта. Не бива да се употребява за рестрикции. Тя има функционалността да обезпечи опазване на здравето в обезлюдените региони. Там няма джипита, лечебни заведения... Министърът би трябвало да командирова хора в тези елементи на страната, да се върнат лекари от чужбина и прочие.



- ИАЛ ще успее ли да се оправи с паралелния реекспорт на медикаменти?



- Не може да се чака с магическа пръчка да реши всички проблеми. Порочната процедура ще продължи още известно време.

През май внесохме серия от ограничения във връзка с контрола на медикаментите и паралелния износ. Надзорът на Касата и парламентарната комисия ги бяха одобрили. Бяха завършени в планове, които минаха в закони и наредби. Накрая бяха блокирани от здравното министерство. Лекарствените отстъпки са част от тези ограничения против реекспорта. В интервала февруари – май ние осигурихме отстъпки към 70 млн. лева повече от плануваните. По плана на Касата би трябвало да се съберат 98 млн. В момента се чакат 108 млн. до края на годината. За 2018 година под управлението на доктор Кондева отстъпките се обрисуват да са по-малко.

Интервю на Даниела Николова
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР