Бившият служебен премиер, екс военен министър и настоящ лидер на

...
Бившият служебен премиер, екс военен министър и настоящ лидер на
Коментари Харесай

Политологът доц. Антоний Гълъбов пред Lupa.bg: Екзотичната идея на Стефан Янев за морален борд над депутатите идва от Русия

Бившият длъжностен министър председател, екс боен министър и сегашен водач на неотдавна образуваната партия " Български напредък " Стефан Янев предложи да бъде основан политически ръб за депутатите - нещо като Горна камара на Народното събрание, в която да влязат представители на Българската православна черква, Българска академия на науките, БСК, бизнес сдруженията и синдикатите. По думите на Янев народните представители би трябвало да поемат честен ангажимент за овакантяване на Народното събрание при загуба на доверие пред борда. Генералът изясни, че бордът ще е надпартиен, а моралността на членовете му ще се дефинира от самите организации, които ги оферират. В момента се изготвят критерии и ще се изпратят писма до организациите, посочи Стефан Янев, само че уточни, че концепцията е това да са одобрени хора, познати в обществото, с кариера, която им разрешава да работят за тази идея. По този мотив Lupa.bg потърси за коментар известния социолог и политолог доцент Антоний Гълъбов, учител по политически науки в Нов български университет.

- Доц. Гълъбов, по какъв начин бихте коментирали концепцията на някогашния министър председател и водач на партия " Български напредък " Стефан Янев да бъде основан политическият ръб за депутатите?

- У нас има поле за всевъзможни екзотични хрумвания и най-вероятно в този момент преди изборите е моментът всеки да блесне с " нещо ". Но значителният проблем за мен е различен - в дълбоката липса на схващане за това какво значат Българската академия на науките и Светият Синод и какви са връзките на академичната общественост и на църквата по отношение на политиката. Иначе бих споделил, че това е следващата екзотична концепция. За сходен ръб няма проблем от позиция на Конституцията, защото сходно решение не може да бъде взето без промени в Основния закон.

Според мен това е някакво екзотично скимване на господин Янев, с което да се хареса на някаква група от гласоподаватели, които усещат все по-дълбоко и по-неприятно цинизма на отношението на политиците по отношение на обществото.

За страдание към сходни екзотични хрумвания е допустимо да се образуват псевдо полемики.

Друг значим въпрос в този подтекст е присъединението или поддръжката на АБВ за " Български напредък ". Така се оформя една линия на проруски симпатизиращи в огромна степен най-много на Путин и подкрепящи политиката на Руската федерация в България.

- Подобна институция като честен коректив на властта съществува в Русия и се назовава Обществена палата на Руската федерация, като главната й цел е публичен надзор върху държавните органи. Тази институция действа настрана от Горната камара на съветския парламент, само че Русия най-малко е федерация и там има две камари, за разлика у нас, където Народното събрание е еднокамарен. В този смисъл, смятате ли, че концепцията за честен ръб е взаимствана от Русия?

- Тези хрумвания в действителност имат съветски генезис, тъй като Руската православна черква всъщност утвърди войната и утвърди обстоятелството, че по време на Великденския пост и на самите Великденски празници продължиха да избиват хора.

Така че би трябвало да гледаме на сходен вид хрумвания през призмата на някакъв опит в българския обществено-политически живот да бъдат привнесени детайли на Руската федерация - нещо, което няма нищо общо с българския интерес. За мен тези хрумвания са копирани от Русия.

Вече е време да престанем да използваме понятието " Русия ". Няма такава страна. Има страна, която се споделя Руска федерация. Самото потребление на понятието " Русия " е част от пропагандната война на федерацията против Европа. Така че Русия няма. Тези хора би трябвало да схванат, че такава страна няма от 1917 година Ако желаят да си приказват за Царска Русия дано си приказват за нея, само че тя няма нищо общо с Путин.

- Разбира се, че Руската империя и Съюз на съветските социалистически републики не са днешната Руска федерация, само че знаете, че Русия е навлязло като разговорно разбиране от епохи и през днешния ден се употребява и от всички международни държавници.

- Така е, само че въпреки всичко наименованието на страната е Руска федерация.

- Г-н Янев предлага Българската православна черква да бъде като честен коректив на депутатите. Това обаче не нарушава ли конституционните разпореждания, че религиозните институции у нас са отделени от страната и не могат да се употребяват за политически цели? Или може би той стъпва на друга наредба в Основния закон, че обичайната вяра в Република България е източноправославното изповедание? Но по този начин не се ли неглижират другите съществени вероизповедания?

- Покрай концепцията на господин Янев в действителност пораждат доста въпроси. Аз обаче имам надълбоко подозрение до каква степен господин Янев е църковен човек. Разбира се би трябвало да чуем и мнението на Светия Синод.

Всяко замесване на БПЦ в сходен вид комбинации е рисково. Освен всичко конституционният принцип е за разделяне сред църквата и страната. Така че под никаква форма нито едно изповедание не би могло да има отношение към държавното ръководство. Нещата са ясни, това е игра с публиката.

- Казахте, че се оформя русофилска ос сред " Български напредък " и АБВ. Смятате ли, че към нея ще се причисли и партията на Костадин Костадинов " Възраждане "?

- Най-вероятно. Трите партии биха могли да изградят една ос, в това число и с Българска социалистическа партия, която да има не малко посланичество в Народното събрание.

Тук бих отбелязал и различен проблем - повишаването на поддръжката за партия „ Възраждане “ не би трябвало да се подценява. Това е единствената партия в досегашният парламент, която съвсем удвои изборните си резултати съгласно последните социологически изследвания. Освен това „ таванът “ на поддръжката за партията на Костадинов не е избран от рамките на така наречен „ родолюбив избор “. Този политически индивид има всички предпоставки за трайно наличие в българския политически живот с всички последици от това, като тук към този момент би трябвало да прибавим и оста " Български напредък " -АБВ.

Тези процеси би трябвало да бъдат деликатно осмислени, тъй като несъмнено ви прави усещане, че думата " Възраждане " е главен детайл в тази агитация. И абревиатурата АБВ е Алтернатива за българско възобновление. Русофилската партия на Николай Малинов " Възраждане на Отечеството “ също носи в себе си детайла " Възраждане ". Тези партии съчетават в себе си както носталгията по геополитическия свят преди присъединението на България към НАТО и Европейски Съюз, по този начин и упованието за някаква нова посока на развиване, която да ни направи мощни и самостоятелни.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР