Бивш румънски министър на транспорта задържан за подкуп
Бившият румънски министър на превоза Ръзван Кук е арестуван. Той е упрекнат в съучастничество в предоставяне на рушвет. Арестът е сбъднат от прокурори на Националната дирекция за битка с корупцията (DNA).
Разследването е почнало след информация от уеб страницата Хотнюз. DNA удостовери обвиняванията. Прокурорите са направили обиски в Букурещ и окръг Илфов. Претърсени са домът на Кук и на предприемача Каталин Буше.
Според проверяващите, Кук и Буше са се пробвали да подкупят шефа на Румънския авто указател (RAR). Кук е работил като медиатор. Той е уреждал срещи сред предприемача и шефа.
Прокурорите са документирали три срещи сред Ръзван Кук и шефа на RAR Михай Алеку. Те са извършени сред септември и ноември 2025 година По време на тези диалози, някогашният министър е заречен забележителна сума.
Кук е уверил шефа на RAR, че ще получи 6 % от 23 милиона леи. Тази сума е еквивалентна на 4,52 милиона евро. Условието е било контракт за поддръжка на съоръжение да бъде подписан с компанията на Каталин Буше.
Ръзван Кук е член на Социалдемократическата партия. Той е бил министър на превоза в държавните управления на Сорин Гриндяну и Михай Тудосе. Кук е бил и народен представител (2016-2020 г.) и сенатор (2020-2024 г.).




