Бившият президент на Тайван Ма Инцзю заяви, че последната му

...
Бившият президент на Тайван Ма Инцзю заяви, че последната му
Коментари Харесай

Ма Инцзю с нова визита в Китай с призив за по-близки връзки между народите от двете страни на Тайванския проток

Бившият президент на Тайван Ма Инцзю съобщи, че последната му аудиенция в Китай, в това число първото му присъединяване във Форума на протока, цели да насърчи „ по-тесен продан сред хората “ от двете страни на Тайванския пролив. Това е четвъртото му посещаване на континента след края на президентския му мандат.

„ Това посещаване не е единствено за задълбочаване на разбирането ни за локалната история и индустриално развиване на провинция Фудзиен, само че и за поощряване на по-тесен продан посредством пряк контакт “, съобщи Ма пред медиите на интернационалното летище Таоюан по-рано през днешния ден, преди да отпътува за Китай.

Ма, който беше президент на Република Китай (официалното име на Тайван) от 2008 до 2016 година, акцентира, че този продан е от основно значение. „ Надяваме се това посещаване да окуражи повече младежи от Тайван да пътуват до континента, както и да посрещнем младежи от Китай в Тайван, с цел да се учат едни от други посредством взаимни контакти “, добави той. „ Вярвам, че това ще способства доста за развиването на мира в Тайванския пролив. “

Ма води група тайвански студенти на двуседмична обиколка в Китай до 27 юни. Програмата включва присъединяване в 17-ото издание на Форума на протока, който стартира в неделя в град Сямън, провинция Фудзиен.

Форумът, който се организира годишно от 2009 година насам, има за цел да предизвиква широкомащабен продан във всички публични браншове и да ускорява междуличностното съдействие сред двете страни. Макар да е представян като „ събитие за продан сред народите “, форумът се поддържа от китайското държавно управление. Очаква се присъединяване на към 7 000 представители от Тайван, в това число политици и представители на разнообразни публични браншове.

Въпреки това, присъединяване на Ма провокира съществени рецензии от администрацията на настоящия президент Лай Чинг-те. Съветът по въпросите на материка (MAC) предизвести Ма да не се трансформира в инструмент на обединителната агитация на Китайската комунистическа партия (ККП).

„ Правителството счита присъединяване на Ма във форума за неясно, и не има вяра, че ще получи поддръжката на болшинството от тайванския народ “, се споделя още в изказването.

В отговор на рецензиите, изпълнителният шеф на фондация „ Ма Инцзю “, Сяо Хсу-цен, съобщи, че ръководещата Демократична прогресивна партия (DPP) не трябва да употребява понятието „ съединителен фронт “, с цел да плаши обществото и да стопира обмена сред двете страни. По думите му, терминът не участва в законите на Република Китай, с изключение на в някои административни наставления, и не трябва да се употребява като съображение за обвинявания.

След присъединяване си във форума, делегацията на Ма ще посети провинция Гансу в северозападен Китай, където ще се включи в културни мероприятия и ще се запознае с историята на Пътя на коприната.

Източник: fakti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР