Юнкер: Не трябваше да слушам Камерън за Брекзит
Бившият президент на Европейската комисия съобщи, че е " сбъркал ", като е слушал Дейвид Камерън , откакто му е казано да не се намесва в дебата за Брекзит във Англия, написа ирландската национална медия Raidió Teilifís Éireann.
Жан-Клод Юнкер сподели, че " не е трябвало да слуша " някогашния министър председател и е трябвало да " приказва " по въпроса .
Това се случва в миг на задълбочаване на разногласието за политическото лобиране , провокиран от потреблението на държавни контакти на Камерън за лобиране от името на Greensill Capital, което провокира и поредност от следствия по въпроса.
В изявление с i newspaper, Юнкер разяснява, че Камерън му е споделил да не организира изявленията с английската преса . " Не трябваше да чувам Дейвид Камерън ".
Джонсън стартира следствие на някогашния министър председател Камерън за противозаконен лобизъм
Камерън се е свързвал с министри за достъп на финансова компания до държавни ковид заеми
" Той ми сподели да не се въвличам в дебата в Обединеното кралство, да не пристигам в Лондон , да не върша изявленията с английската преса ".
Англия напусна Европейския съюз на 31 януари 2020 година, седем години след референдума, поръчан от Камерън през 2013 година
Решението за овакантяване остави Европейски Съюз в потрес , а Камерън подаде оставка като министър-председател малко по-късно.
Най-накрая бе подписана договорка сред Борис Джонсън и наследникът на Юнкер Урсула фон дер Лайен след поредици от от време на време враждебни договаряния, които бяха възпрепятствани от коронавирусната рецесия.
" Направих неточност , тъй като не опазих гледната точка на Европейски Съюз във Англия ", сподели Юнкер.
" Помолиха ме да замълча, по тази причина мълчах . Това е нещо, за което се подлагам на критика. Трябваше да приказвам вместо да мълча . "
Европейски Съюз и Англия без пробив в разногласието за Северна Ирландия
А там напрежението нараства
Казват, че времето е най-големият врач. Но за Жан-Клод Юнкер, президент на Европейската комисия сред 2015 и 2019 година, отворената рана от Брекзит пет години след референдума към момента наподобява е мъчителна, написа inews.
Според него гласуването за Брекзит отхвърля историята, само че това не оказва помощ на процеса на излекуване (възгледите на Юнкер се оформят от историите на татко му за разрушенията на Втората международна война).
Дали неговата интервенция би преобърнала гласуването през 2016 година в интерес на " Оставане ", не е ясно. Когато президентът на Съединени американски щати Барак Обама съобщи, че Англия ще бъде на " последна на опашката " за всяка комерсиална договорка, намесата се отрази съществено. И това бе с политик, известен във Англия. Юнкер - може би незаслужено - постоянно е представян като висш европейски бюрократ.
Той обаче има още какво да каже за неуспеха на Камерън. Преди да свика референдума, тогавашният министър-председател предоговори някои условия от споразуменията за участие на Англия. Беше интензивна и спорна договорка за обезпечаване на специфичен статут на Обединеното кралство.
" И въпреки всичко видях, че това съглашение, което договорихме с английското държавно управление, не играе никаква роля в акцията за референдум ", сподели 66-годишният Юнкер. " Никой не сподели на английската общност за това, за което се съгласихме, да речем, за свободното придвижване на служащи ".
Може да се спори, че Камерън не съумява да обезпечи всичко належащо, с цел да завоюва английската общност, като немският канцлер Ангела Меркел отхвърли да даде на Англия " незабавна спирачка ", с цел да спре миграцията в границите на блока.
Юнкер към този момент беше общопризнат като " черната овца " от акцията за Брекзит. Той бе проектант на еврото и - като министър-председател на Люксембург в продължение на съвсем две десетилетия - бе участвал на повече срещи на върха на Европейски Съюз от всеки различен водач. Той бе разгласен за най-големия федералист.
Юнкер се отдръпна от поста началник на Европейска комисия през 2019 година след пет години работа, само че се върна в Брюксел. Той има по-малък офис в централата на Комисията, където постоянно може да бъде открит изчерпателен в документите за плануваните си записки.
За него може да се написа доста. Времето му в Европейски Съюз е най-малкото наситено със събития, защото Гърция съвсем бе изгонена от еврото през 2015 година поради финансовото избавяне, а по-късно повече от един милион бежанци дойдоха в блока.
Но Брекзит бе най-черният облак: за първи път в историята на Европейски Съюз държава-членка избра да напусне. Сега Юнкер гледа с горест обратно към времето на Англия в клуба. " Честно казано, британците в никакъв случай не са се чувствали умерено в Европейски Съюз ", споделя той, акцентирайки метода, по който Англия е възприемала Европейски Съюз основно като стопански план и се дистанцират от политическите нюанси.
" Когато казвате на хората с години, даже десетилетия: Да, ние сме част от Европейски Съюз, само че не в действителност. Ние сме европейци на ненапълно работно време - тогава не можете да се изненадате, когато попитате за мнението им и откриете, че малко болшинство от тях имат вяра, че Англия може да се оправи по-добре отвън Европейски Съюз ", споделя той.
Юнкер въздъхва за някои от карикатурите на Европейски Съюз, които се появиха във Англия. " Това промиване на мозъци - от време на време популистки, от време на време измама, от време на време планувани - против Европейски Съюз... Винаги почитам суверенното решение, само че то беше без исторически подтекст и вероятност. Това опонира на хода на историята. "
И въпреки всичко той продължава да обича Англия, сочейки телевизионния екран в кабинета си, включен на BBC World. " Това са земни хора. Други европейци са по-непостоянни, по-страстни, от време на време наивни. Британците постоянно са по-прагматични. Винаги съм оценявал прагматичния метод на английските държавни управления, както на лейбъристите, по този начин и на консерваторите, към Европа. Не съм наскърбен или сърдит. Тъжно ми е, че този детайл на разсъдъка напусна Европа. "
" Винаги съм считал, че е обикновено Англия да бъде в Европейски Съюз ", споделя той, акцентирайки военната мощност на Обединеното кралство, световното въздействие и ролята в оформянето на единния пазар на Европейски Съюз.
След напускането на Европейска комисия от Юнкер, Европейски Съюз навлезе в нова рецесия, до момента в който се бори с пандемията на ковид. Урсула фон дер Лайен, неговият правоприемник на поста ръководител на Комисията, е в битка с производителя на ваксини AstraZeneca, която Юнкер дефинира като " глупава имунизационна война ".
Мишел Барние, основният договарящ на Европейски Съюз за Брекзит, предизвести предходната седмица за възходящи антибрюкселски усеща във Франция. Той предизвести за " обществени безредици и яд " поради миграцията и " бюрокрацията и сложността на Европейски Съюз ".
Юнкер признава, че проблемите с имунизациите в целия блок са навредили на репутацията на Европейски Съюз. " Да, защото обещанията, дадени при започване на годината беше " часът на Европа " - и постоянно е часът на Европа - и че всички ще бъдат имунизирани преди крайния период, е, тези обещания не бяха спазени. Но в изключителна обстановка като тази е неизбежно да се позволен някои неточности. Дори Обединеното кралство, в своята прелестна изолираност, направи някои неточности ", разяснява Юнкер.
Юнкер от дълго време е първенец на имунизациите, през 2018 година съобщи, че " глупавото съмнение " към имунизациите значи, че хората са убивани от предотвратими заболявания. " Пандемиите не стопират на националните граници. Европейски Съюз би трябвало да си даде повече пълномощия за битка с пандемиите. Това е концепция, чието време е пристигнало. "
И въпреки всичко, Юнкер упорства, че към момента е вярно решението за всички 27 страни да се обединят в набирането на ваксини, даже в случай че наподобяват бавни спрямо Англия. " Ако всяка държава-членка действаше сама, това би довело до цялостен хаос - тъй че е по-добре през Европейски Съюз. Тази рецесия може да се окаже тест за Европа. "
Въпреки това той отхвърля всевъзможни догатки, че желае да Съединени европейски щати. " Противно на казаното от английската преса, аз не съм кьорав, малоумен федералист. Никога не съм вярвал в Съединени европейски щати. Никога. "
Юнкер има последно обръщение към британците, макар възприятията си по отношение на резултата от референдума. " Всичко това не трансформира другарството, което изпитвам към британците ", сподели той.
" Ако Чърчил и британците не направиха това, което направиха, всички щяхме да станем - не желая да споделям нацисти - само че щяхме да загубим свободата си. Има безконечен дълг на признателност, който Европа дължи на британците. Вечен ".
Юнкер не желае война за ваксини ЕС-Британия
Фон дер Лайн не би трябвало да подава оставка, " всички държави-членки носят отговорност поради бюрократичния метод на някои "
Жан-Клод Юнкер сподели, че " не е трябвало да слуша " някогашния министър председател и е трябвало да " приказва " по въпроса .
Това се случва в миг на задълбочаване на разногласието за политическото лобиране , провокиран от потреблението на държавни контакти на Камерън за лобиране от името на Greensill Capital, което провокира и поредност от следствия по въпроса.
В изявление с i newspaper, Юнкер разяснява, че Камерън му е споделил да не организира изявленията с английската преса . " Не трябваше да чувам Дейвид Камерън ".
Джонсън стартира следствие на някогашния министър председател Камерън за противозаконен лобизъм
Камерън се е свързвал с министри за достъп на финансова компания до държавни ковид заеми
" Той ми сподели да не се въвличам в дебата в Обединеното кралство, да не пристигам в Лондон , да не върша изявленията с английската преса ".
Англия напусна Европейския съюз на 31 януари 2020 година, седем години след референдума, поръчан от Камерън през 2013 година
Решението за овакантяване остави Европейски Съюз в потрес , а Камерън подаде оставка като министър-председател малко по-късно.
Най-накрая бе подписана договорка сред Борис Джонсън и наследникът на Юнкер Урсула фон дер Лайен след поредици от от време на време враждебни договаряния, които бяха възпрепятствани от коронавирусната рецесия.
" Направих неточност , тъй като не опазих гледната точка на Европейски Съюз във Англия ", сподели Юнкер.
" Помолиха ме да замълча, по тази причина мълчах . Това е нещо, за което се подлагам на критика. Трябваше да приказвам вместо да мълча . "
Европейски Съюз и Англия без пробив в разногласието за Северна Ирландия
А там напрежението нараства
Казват, че времето е най-големият врач. Но за Жан-Клод Юнкер, президент на Европейската комисия сред 2015 и 2019 година, отворената рана от Брекзит пет години след референдума към момента наподобява е мъчителна, написа inews.
Според него гласуването за Брекзит отхвърля историята, само че това не оказва помощ на процеса на излекуване (възгледите на Юнкер се оформят от историите на татко му за разрушенията на Втората международна война).
Дали неговата интервенция би преобърнала гласуването през 2016 година в интерес на " Оставане ", не е ясно. Когато президентът на Съединени американски щати Барак Обама съобщи, че Англия ще бъде на " последна на опашката " за всяка комерсиална договорка, намесата се отрази съществено. И това бе с политик, известен във Англия. Юнкер - може би незаслужено - постоянно е представян като висш европейски бюрократ.
Той обаче има още какво да каже за неуспеха на Камерън. Преди да свика референдума, тогавашният министър-председател предоговори някои условия от споразуменията за участие на Англия. Беше интензивна и спорна договорка за обезпечаване на специфичен статут на Обединеното кралство.
" И въпреки всичко видях, че това съглашение, което договорихме с английското държавно управление, не играе никаква роля в акцията за референдум ", сподели 66-годишният Юнкер. " Никой не сподели на английската общност за това, за което се съгласихме, да речем, за свободното придвижване на служащи ".
Може да се спори, че Камерън не съумява да обезпечи всичко належащо, с цел да завоюва английската общност, като немският канцлер Ангела Меркел отхвърли да даде на Англия " незабавна спирачка ", с цел да спре миграцията в границите на блока.
Юнкер към този момент беше общопризнат като " черната овца " от акцията за Брекзит. Той бе проектант на еврото и - като министър-председател на Люксембург в продължение на съвсем две десетилетия - бе участвал на повече срещи на върха на Европейски Съюз от всеки различен водач. Той бе разгласен за най-големия федералист.
Юнкер се отдръпна от поста началник на Европейска комисия през 2019 година след пет години работа, само че се върна в Брюксел. Той има по-малък офис в централата на Комисията, където постоянно може да бъде открит изчерпателен в документите за плануваните си записки.
За него може да се написа доста. Времето му в Европейски Съюз е най-малкото наситено със събития, защото Гърция съвсем бе изгонена от еврото през 2015 година поради финансовото избавяне, а по-късно повече от един милион бежанци дойдоха в блока.
Но Брекзит бе най-черният облак: за първи път в историята на Европейски Съюз държава-членка избра да напусне. Сега Юнкер гледа с горест обратно към времето на Англия в клуба. " Честно казано, британците в никакъв случай не са се чувствали умерено в Европейски Съюз ", споделя той, акцентирайки метода, по който Англия е възприемала Европейски Съюз основно като стопански план и се дистанцират от политическите нюанси.
" Когато казвате на хората с години, даже десетилетия: Да, ние сме част от Европейски Съюз, само че не в действителност. Ние сме европейци на ненапълно работно време - тогава не можете да се изненадате, когато попитате за мнението им и откриете, че малко болшинство от тях имат вяра, че Англия може да се оправи по-добре отвън Европейски Съюз ", споделя той.
Юнкер въздъхва за някои от карикатурите на Европейски Съюз, които се появиха във Англия. " Това промиване на мозъци - от време на време популистки, от време на време измама, от време на време планувани - против Европейски Съюз... Винаги почитам суверенното решение, само че то беше без исторически подтекст и вероятност. Това опонира на хода на историята. "
И въпреки всичко той продължава да обича Англия, сочейки телевизионния екран в кабинета си, включен на BBC World. " Това са земни хора. Други европейци са по-непостоянни, по-страстни, от време на време наивни. Британците постоянно са по-прагматични. Винаги съм оценявал прагматичния метод на английските държавни управления, както на лейбъристите, по този начин и на консерваторите, към Европа. Не съм наскърбен или сърдит. Тъжно ми е, че този детайл на разсъдъка напусна Европа. "
" Винаги съм считал, че е обикновено Англия да бъде в Европейски Съюз ", споделя той, акцентирайки военната мощност на Обединеното кралство, световното въздействие и ролята в оформянето на единния пазар на Европейски Съюз.
След напускането на Европейска комисия от Юнкер, Европейски Съюз навлезе в нова рецесия, до момента в който се бори с пандемията на ковид. Урсула фон дер Лайен, неговият правоприемник на поста ръководител на Комисията, е в битка с производителя на ваксини AstraZeneca, която Юнкер дефинира като " глупава имунизационна война ".
Мишел Барние, основният договарящ на Европейски Съюз за Брекзит, предизвести предходната седмица за възходящи антибрюкселски усеща във Франция. Той предизвести за " обществени безредици и яд " поради миграцията и " бюрокрацията и сложността на Европейски Съюз ".
Юнкер признава, че проблемите с имунизациите в целия блок са навредили на репутацията на Европейски Съюз. " Да, защото обещанията, дадени при започване на годината беше " часът на Европа " - и постоянно е часът на Европа - и че всички ще бъдат имунизирани преди крайния период, е, тези обещания не бяха спазени. Но в изключителна обстановка като тази е неизбежно да се позволен някои неточности. Дори Обединеното кралство, в своята прелестна изолираност, направи някои неточности ", разяснява Юнкер.
Юнкер от дълго време е първенец на имунизациите, през 2018 година съобщи, че " глупавото съмнение " към имунизациите значи, че хората са убивани от предотвратими заболявания. " Пандемиите не стопират на националните граници. Европейски Съюз би трябвало да си даде повече пълномощия за битка с пандемиите. Това е концепция, чието време е пристигнало. "
И въпреки всичко, Юнкер упорства, че към момента е вярно решението за всички 27 страни да се обединят в набирането на ваксини, даже в случай че наподобяват бавни спрямо Англия. " Ако всяка държава-членка действаше сама, това би довело до цялостен хаос - тъй че е по-добре през Европейски Съюз. Тази рецесия може да се окаже тест за Европа. "
Въпреки това той отхвърля всевъзможни догатки, че желае да Съединени европейски щати. " Противно на казаното от английската преса, аз не съм кьорав, малоумен федералист. Никога не съм вярвал в Съединени европейски щати. Никога. "
Юнкер има последно обръщение към британците, макар възприятията си по отношение на резултата от референдума. " Всичко това не трансформира другарството, което изпитвам към британците ", сподели той.
" Ако Чърчил и британците не направиха това, което направиха, всички щяхме да станем - не желая да споделям нацисти - само че щяхме да загубим свободата си. Има безконечен дълг на признателност, който Европа дължи на британците. Вечен ".
Юнкер не желае война за ваксини ЕС-Британия
Фон дер Лайн не би трябвало да подава оставка, " всички държави-членки носят отговорност поради бюрократичния метод на някои "
Източник: news.bg
КОМЕНТАРИ




