Процес, който може да попречи на бившия лидер на Бразилия Болсонаро да започне работа
Бившият президент на Бразилия Жаир Болсонаро ще бъде изправен пред Върховния изборен съд по-късно в четвъртък, предава „ BBC “.
Болсонаро е упрекнат в корист с власт и разпространяване на погрешна информация за изборната система на Бразилия преди президентските избори предходната година. Въпреки че не е наказателно дело, съдиите имат пълномощието да забранят на Болсонаро да се кандидатира за поста в продължение на осем години. Той е разследван и по редица обособени наказателни каузи.
Обвиненията пред Върховния изборен съд (TSE) се въртят към тирада, изнесена от Болсонаро, до момента в който към момента беше президент през 2022 година На 18 юли той предложения задгранични дипломати в резиденцията си в столицата Бразилия, където погрешно съобщи, че електронните машини за гласоподаване, употребявани в Бразилия, са склонни към хакване и са отворени за огромни измами . Според прокурорите речта е нарушила изборния закон , само че Болсонаро твърди, че той просто е обяснил по какъв начин протичат изборите в Бразилия и не е подлагал на критика или атакувал изборната система.
Речта пристигна на фона на поляризираща президентска акция , в която крайнодесният президент беше мощно оспорван за най-високия пост от неговия огромен противник, левия Луис Инасио Лула да Силва.
Ожесточените избори минаха на балотаж на 30 октомври и бяха извоювани с извънредно дребна разлика от Лула. Болсонаро в никакъв случай не призна обществено провалянето си и напусна Бразилия за Флорида два дни преди Лула да постави клетва като президент. Неговите последователи, които отхвърлиха да одобряват резултата от изборите, щурмуваха Конгреса на Бразилия , президентския замък и постройката, в която се обитава Върховният съд на 8 януари.
Полицията арестува 1500 от бунтовниците, само че не преди елементи от постройките да бъдат претърсени. Води се следствие дали Болсонаро е подбудил бунтовниците .
Въпреки това седемте съдии, председателстващи процеса в TSE, бяха помолени единствено да се произнесат дали някогашният президент е злоупотребил с властта си, с цел да се опита да повлияе на гласоподавателите, когато подлага на критика изборната система на Бразилия.
Не се чака Болсонаро да участва персонално на началото на процеса в четвъртък. Вместо това той би трябвало да се появи на протест в политическата си цитадела в южната част на страната по времето, когато би трябвало да стартира съвещанието на съда. За взимане на решение е належащо нормално болшинство .
Адвокатът на някогашния президент към този момент удостовери, че клиентът му възнамерява да апелира, в случай че решението бъде срещу него.




