В Скопие предложиха референдум за включването на българите в Конституцията
Бившият дипломат на РСМ Виктор Габлер, който е и пръв съпредседател на интердисциплинарната комисия сред Северна Македония и Гърция, е внесъл в Народното събрание в Скопие предложение за привикване на референдум за конституционни промени. Според него това е метод жителите на страната непосредствено да изразят мнението си за продължение на договарянията с Европейски Съюз, пишат уеб страниците " Независен " и " Рацин ".
В петицията Габер предлага въпрос за референдума, обвързван с промени в главния закон на страната, с които хървати, българи и евреи да бъдат добавени в преамбюла на Конституцията. Според него този въпрос би трябвало да бъде подложен пред жителите, защото европейската интеграция на Северна Македония е стратегически ангажимент, посочен в няколко парламентарни документа от оповестяването на независимостта на страната през 1991 година
Предложението е направено в миг, когато Северна Македония блокира договарянията с Европейски Съюз, тъй като ръководещите отхвърлят да изпълнят изискването за включването на българите в главния закон, вписано в преговорната рамка на страната.
„ Ако на референдума болшинството от жителите оградят отговора „ за “ смяната, няма да има обвързване от ваша страна да приемате други документи. Ако обаче болшинството от нашите жители оградят отговора „ срещу “, вие от тяхно име ще би трябвало да анулирате всички документи, които сте приели до момента за нашата стратегическа ориентировка - участие в Европейския съюз, и да приемете нова стратегическа ориентировка на страната “, аргументира предлагането си Габлер.
За да придобие институционална тежест, предлагането за референдум би трябвало да премине през парламентарна процедура.
Междувременно студенти от Албания оповестиха митинг в Тирана на 26 май в поддръжка на албански студенти от Северна Македония, които се образоват на албански език по време на следването си и упорстват изпитът им за дееспособност също да бъде на албански, заяви албанският информативен портал „ Шчиптаря “. Това е третият митинг на студентите за тази година.
В петицията Габер предлага въпрос за референдума, обвързван с промени в главния закон на страната, с които хървати, българи и евреи да бъдат добавени в преамбюла на Конституцията. Според него този въпрос би трябвало да бъде подложен пред жителите, защото европейската интеграция на Северна Македония е стратегически ангажимент, посочен в няколко парламентарни документа от оповестяването на независимостта на страната през 1991 година
Предложението е направено в миг, когато Северна Македония блокира договарянията с Европейски Съюз, тъй като ръководещите отхвърлят да изпълнят изискването за включването на българите в главния закон, вписано в преговорната рамка на страната.
„ Ако на референдума болшинството от жителите оградят отговора „ за “ смяната, няма да има обвързване от ваша страна да приемате други документи. Ако обаче болшинството от нашите жители оградят отговора „ срещу “, вие от тяхно име ще би трябвало да анулирате всички документи, които сте приели до момента за нашата стратегическа ориентировка - участие в Европейския съюз, и да приемете нова стратегическа ориентировка на страната “, аргументира предлагането си Габлер.
За да придобие институционална тежест, предлагането за референдум би трябвало да премине през парламентарна процедура.
Междувременно студенти от Албания оповестиха митинг в Тирана на 26 май в поддръжка на албански студенти от Северна Македония, които се образоват на албански език по време на следването си и упорстват изпитът им за дееспособност също да бъде на албански, заяви албанският информативен портал „ Шчиптаря “. Това е третият митинг на студентите за тази година.
Източник: duma.bg
КОМЕНТАРИ




