Кирил Петков: Оставам в Продължаваме промяната
Бившият министър-председател Кирил Петков се яви през днешния ден, 27 януари 2026 година, в Софийския градски съд по делото за осъществени длъжностни закононарушения по време на мандата му. Пред публицисти той разяснява настоящата политическа обстановка в " Продължаваме промяната " и изрично отхвърли информацията за " чистка " при подреждането на листите за идните предварителни избори.
Петков е упрекнат, че на 17 март 2022 година, в качеството си на министър председател, е превишил пълномощията си, като е разпоредил на висши чиновници в Главна дирекция " Национална полиция " (ГДНП) да извършат процесуални дейности в прорез със закона.
" Подадох си оставката, което е отговорност – политиците в България би трябвало да поемат такава ", съобщи Кирил Петков пред постройката на съда, представен от Българска телеграфна агенция. Той акцентира, че остава част от Националния съвет на партията и ще оказва помощ интензивно в предизборната акция, въпреки към този момент да не е измежду водещите фигури в листите.
Според Петков сега се вършат опити за основаване на подправени кавги към групировката. " Опитват се да я зацапат. Трябва да е ясно, че това е опит за компроматна война по някои от медиите ", добави той. Бившият министър председател изрази цялостна поддръжка към Лена Бориславова и съобщи, че тя ще продължи своята активност в партията.
Въпреки оптимистичния му звук, делото в Софийския градски съд слага под въпрос политическото бъдеще на съоснователя на " Продължаваме промяната ". Прокуратурата твърди, че неговите разпоредби към проверяващите служители на реда са довели до уронване на престижа на изпълнителната власт.
Кирил Петков разгласи, че неговата " тясна компетентност " е конкурентоспособността и възнамерява още веднъж да се занимава с бизнес. В рамките на акцията той счита да се концентрира върху наблюдението на вота в рисковите секции, с цел да предотврати " кражбата на гласове ". По отношение на възможни планове на президента Румен Радев, Петков бе сбит, като съобщи, че партията няма да отстъпи от европейската ориентировка на страната и битката с корупцията.




