Бившият израелски министър-председател Яир Лапид се присъедини към ститиците хиляди

...
Бившият израелски министър-председател Яир Лапид се присъедини към ститиците хиляди
Коментари Харесай

Експремиер на Израел участва в многохиляден протест срещу Нетаняху

Бившият израелски министър-председател Яир Лапид се причисли към ститиците хиляди протестиращи в Тел Авив в събота против държавното управление , заяви Агенция Франс Прес. 

Демонстрацията, поредна за този месец, се организира, до момента в който разочарованието нараства от редица спорни ходове на новата администрация.

" Хората, които обичат страната, пристигнаха да защитят нейната народна власт, нейните съдилища, концепцията за общ живот и общо богатство ", написа Лапид в " Туитър ", като прикани " да не се предаваме, до момента в който не победим ".

Демонстрацията в събота беше най-голямата до момента, откогато наследникът на Лапид Бенямин Нетаняху се върна на власт предишния месец отпред на най-дясното държавно управление в историята на страната.

Около 100 000 протестиращи излязоха в центъра на Тел Авив, съгласно оценки на израелските медии, изпълвайки улиците със сини и бели национални флагове. Полицията не даде незабавно данни за тълпите.

 Нетаняху постави клетва като министър председател на Израел за шести път
Нетаняху постави клетва като министър председател на Израел за шести път

Кабинетът му бе утвърден с гласовете на 63 от общо 120 депутати от Кнесета

Демонстрацията в Тел Авив притегли жители, загрижени за независимостта на правосъдната система, представители на гей общността, както и съперници на израелската окупация на палестинските територии.

Съботният всеобщ протест следва общонационални митинги на студенти и проява на стотици юристи пред съда в Тел Авив.

Междувременно личните правни проблеми на премиера не престават в съда в Йерусалим, където той се бори с обвинявания в корупция.

Нетаняху отхвърли да се отдръпна през 2019 година, когато стана първият настоящ израелски министър председател, който беше упрекнат, до момента в който беше на поста.
 Протест в Тел Авив против премиера
Протест в Тел Авив против премиера

Хиляди желаеха народна власт

Той загуби премиерския пост след изборите през 2021 година, единствено с цел да се върне на власт след изборите през ноември с поддръжката на крайнодесни и ултраортодоксални еврейски съдружници.
Източник: news.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР