Иван Гешев осъди прокуратурата за 130 000 евро
Бившият основен прокурор Иван Гешев е осъдил прокуратурата да му изплати отплата в размер на близо 130 000 евро за прослужените години в правосъдната система, оповестяват от правния портал " Lex.bg ". Софийският градски съд (СГС) анулира решението на по-долната инстанция и приема, че Гешев има цялостно право на 20 брутни заплати, отхвърляйки доводите, че освобождението му от поста е еднакво на дисциплинарно уволняване като редови магистрат.
Казусът води началото си от 15 юни 2023 година, когато президентът подписа декрет за предварителното освобождение на Иван Гешев поради уронване престижа на правосъдната власт, предизвикано от общественото потребление на израза " политически отпадък ". Ден по-късно някогашният обвинител номер едно в началото изиска да бъде възобновен като прокурор във Върховната касационна прокуратура (ВКП), само че след това отдръпна желанието си и подаде оставка от системата.
Прокурорската гилдия отхвърли да гласоподава категорично оставката му с претекста, че след президентския декрет той към този момент е изгубил качеството си на магистрат. След серия от тъжби до Върховния административен съд, Иван Гешев заведе дело против прокуратурата поради отхвърли на тогавашния изпълняващ функционалностите основен прокурор Борислав
Сарафов да разпореди изплащането на полагащите се при овакантяване 20 заплати.
Точната претендирана сума е 128 573,55 евро (еквивалент на 251 468 лева), изчислена на база месечното му заплащане от 6428,68 евро през 2023 година.
Основният юридически спор по делото е дали освобождението от поста " основен прокурор " автоматизирано значи и " дисциплинарно освобождение от служба " в качеството му на съдия/прокурор, при което законът не разрешава изплащането на компенсации.
Магистратите от Софийски градски съд са безапелационни, че тримата огромни в правосъдната власт губят статута си единствено в случай че не са били редови магистрати преди избора си. Съдът показва, че " възобновяване на административните ръководители като редови магистрати не настава автоматизирано по силата на закона, а е обусловено от надлежно декларирано искане от същите ". Тъй като Гешев категорично е отдръпнал желанието си да продължи работа в прокуратурата, се приема, че той не е магистрат от датата на президентския декрет.
В претекстовете си Софийският градски съд прецизира, че предварителното преустановяване на мандата на основен прокурор има повече общи черти с наказването за освобождение от управителна служба, в сравнение с с цялостно дисциплинарно изхвърляне от правосъдната система. Магистратите стигат до заключението, че невъзстановяването на Гешев като редови прокурор е разследване от личния му отвод да се върне на работа, а не директна последица от президентския декрет.
Въз основа на това, въззивната инстанция осъжда прокуратурата да изплати търсените обезщетения за над 20 години стаж. Решението не е дефинитивно и предстои на обжалване пред Върховния касационен съд.
Казусът води началото си от 15 юни 2023 година, когато президентът подписа декрет за предварителното освобождение на Иван Гешев поради уронване престижа на правосъдната власт, предизвикано от общественото потребление на израза " политически отпадък ". Ден по-късно някогашният обвинител номер едно в началото изиска да бъде възобновен като прокурор във Върховната касационна прокуратура (ВКП), само че след това отдръпна желанието си и подаде оставка от системата.
Прокурорската гилдия отхвърли да гласоподава категорично оставката му с претекста, че след президентския декрет той към този момент е изгубил качеството си на магистрат. След серия от тъжби до Върховния административен съд, Иван Гешев заведе дело против прокуратурата поради отхвърли на тогавашния изпълняващ функционалностите основен прокурор Борислав
Сарафов да разпореди изплащането на полагащите се при овакантяване 20 заплати.
Точната претендирана сума е 128 573,55 евро (еквивалент на 251 468 лева), изчислена на база месечното му заплащане от 6428,68 евро през 2023 година.
Основният юридически спор по делото е дали освобождението от поста " основен прокурор " автоматизирано значи и " дисциплинарно освобождение от служба " в качеството му на съдия/прокурор, при което законът не разрешава изплащането на компенсации.
Магистратите от Софийски градски съд са безапелационни, че тримата огромни в правосъдната власт губят статута си единствено в случай че не са били редови магистрати преди избора си. Съдът показва, че " възобновяване на административните ръководители като редови магистрати не настава автоматизирано по силата на закона, а е обусловено от надлежно декларирано искане от същите ". Тъй като Гешев категорично е отдръпнал желанието си да продължи работа в прокуратурата, се приема, че той не е магистрат от датата на президентския декрет.
В претекстовете си Софийският градски съд прецизира, че предварителното преустановяване на мандата на основен прокурор има повече общи черти с наказването за освобождение от управителна служба, в сравнение с с цялостно дисциплинарно изхвърляне от правосъдната система. Магистратите стигат до заключението, че невъзстановяването на Гешев като редови прокурор е разследване от личния му отвод да се върне на работа, а не директна последица от президентския декрет.
Въз основа на това, въззивната инстанция осъжда прокуратурата да изплати търсените обезщетения за над 20 години стаж. Решението не е дефинитивно и предстои на обжалване пред Върховния касационен съд.
Източник: lupa.bg
КОМЕНТАРИ




