Бивша секретарка в концентрационен лагер в Германия, получила две години

...
Бивша секретарка в концентрационен лагер в Германия, получила две години
Коментари Харесай

Спомени от концлагерите: „Секретарката на злото” доживя почти век

Бивша секретарка в концентрационен лагер в Германия, получила две години условно затвор, умря на 99 години, съобщи Франс прес, като се базира на известие на съда, където беше съдена тя.

Процесът против Ирмгард Фурхнер , стартира през септември 2021 година Тя беше упрекната в съучастие за убийството на над 10 000 души в концентрационния лагер Щутхоф , в днешна Полша.

Жената беше наказана през декември 2022 година от съда в Итцехое, в Северна Германия, на две години затвор условно . Присъдата й беше доказана на апелативна инстанция през август 2024 година

Фурхнер е била към 18-19-годишна , когато е работила през 1943-44 година кат о стенографка и секретарка на Паул Вернер Хопе , пълководец на лагера в Щутхоф, където са починали към 65 000 души, множеството от които евреи, полски партизани и руски военнопленници.

 Лагерът ЩутхофБТА

По време на процеса германката по този начин и не взе думата, нито призна виновността си . Но на последното правосъдно съвещание тя съобщи, че съжалява за това, което се е случило в лагера и че е била по това време там.

В първия ден на процеса старата жена избяга от старческия дом , който обитаваше, с цел да не се яви в съда. Няколко часа по-късно полицията я откри, напомня Франс прес.
Източник: dariknews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР