Asia Times: САЩ, Китай и Русия се подготвят за предстоящите космически войни
Битката за превъзходство в Космоса ескалира, защото тайните маневри на Китай, сателитите-убийци на Русия и стремежът на Съединени американски щати за гъвкави орбитални бойни качества се сливат към бъдещи конфликти в космоса. Това
Този месец списание Air & Space Forces заяви, че нападателните орбитални маневри на Китай в геосинхронна орбита са предиздвикали водачите на галактическите сили на Съединени американски щати да търсят усъвършенствани качества за маневриране.
Списание Air & Space Forces Magazine загатва, че от 2010 година насам Китай е изстрелял близо 1000 спътника, като последните му действия включват високи скорости на придвижване, техники за орбитална война и тактики за отбягване.
Докладът акцентира рисковете, подбудени от динамичните сателитни маневри на Китай, които включват инспекция, пренасяне или щета на други спътници. В отчета се споделя, че тези маневри са необикновени за геосинхронна орбита и имат за цел да избегнат разкриване и заличаване.
В отчета се споделя, че командващият галактическите сили на Съединени американски щати военачалник Стивън Уайтинг е подчертал нуждата от устойчиви качества за галактически маневри, цитирайки потреблението от Китай на нови орбити и зареждане с гориво в орбита.
Също по този начин се загатва, че бригаден военачалник Антъни Масталир предизвести за смяна на парадигмата, изискваща Съединени американски щати да се приспособяват. Освен това в отчета се загатва, че генерал-лейтенант Дъглас Шайс е отбелязал капацитета за " въздушен пердах в космоса " заради маневрените качества на спътниците на Русия и Китай.
Списание Air & Space Forces отбелязва, че Съединени американски щати имат за цел да разработят системи като галактическия аероплан X-37B, с цел да понижат оперативната изненада и да преодолеят орбиталните режими.
В допълнение към галактическия аероплан X-37B, Defense Scoop заяви през октомври 2024 година, че галактическите сили на Съединени американски щати са упълномощили контракт за 34,5 милиона щатски $ на основаната в Калифорния започваща компания Impulse Space за демонстриране на маневреност в орбита за нейната тактически реагираща галактическа стратегия.
Според Defense Scoop договорът включва доставка на две орбитални маневрени транспортни средства (OMV) за задачите Victus Surgo и Victus Salo. Докладът отбелязва, че тези задачи имат за цел да тестват способността на авансово позиционираните галактически активи да се оправят бързо със закани в орбита.
Defense Scoop загатва, че галактическите сили на Съединени американски щати се стремят да усъвършенстват своя отговор на галактическите закани и имат за цел да реализират оперативни тактически реагиращи галактически качества до 2026 година Той също по този начин споделя, че идната задача Victus Haze, планувана за 2025 година, има за цел да тества маневрени галактически транспортни средства.
По-рано Asia Times заяви през февруари 2022 година, че Агенцията за напреднали проучвателен планове на защитата на Съединени американски щати (DARPA) е упълномощила контракти на General Atomics, Lockheed Martin и Blue Origin за създаване на системи за нуклеарно задвижване за демонстрации в ниска околоземна орбита (LEO) до 2025 година
Тази технология, която употребява нуклеарно разделяне за ускорение на горивото, предлага обилни преимущества пред обичайното химическо задвижване, в това число по-голяма устойчивост, по-голям потенциал на потребен товар и двойна горивна успеваемост.
Тези усъвършенствания могат да изместят галактическата борба от пасивно „ разкриване и реагиране “ към дейни тактики за „ позициониране и маневриране “. Те разрешават използването на обичайните военни правила - еластичност, централизация и маневреност - към галактически интервенции.
Маневреността може също по този начин да се оправи с присъщата накърнимост на спътниците. Повечето следват предвидими пътеки, което ги прави податливи на следене и ориентиране от антисателитни оръжия. Тази предвидимост разрешава на съперниците да възнамеряват и извършват офанзиви с по-висока акуратност.
Противниковите спътници, употребяващи тактичност „ гонене и дезактивиране “ - интензивно търсене, ревизиране или разваляне на сериозни галактически активи - съставляват забележителна опасност за галактическата сигурност.
Тези тактики включват спътници, които маневрират, с цел да се приближат и евентуално да се намесят в други спътници, което поражда опасения за умишлени разстройства или враждебни дейности.
Например NPR заяви през май 2024 година, че Съединени американски щати са обвинили Русия в изстрелването на спътник, Космос 2576, който евентуално е противокосмическо оръжие. NPR споделя, че спътникът, изстрелян от площадката Плесецк в Северна Русия, е в същата орбитална низина като американски шпионски спътник USA 314, който е част от серията Keyhole 11.
Според NPR, Съединени американски щати настояват, че близостта на Космос 2576 до USA 314, почти 48 километра в най-близката му точка, допуска, че той може да бъде употребен за инспекция, пренасяне или разваляне на други спътници.
Докладът отбелязва, че тази маневра е нараснала напрежението сред двете народи, като Съединени американски щати следят спътника за допустимо заплашително държание. NPR твърди, че Русия е отхвърлила обвиняванията, наричайки ги „ подправени вести “ и заявявайки, че се опълчва на разполагането на оръжия в космоса.
Asia Times заяви през август 2022 година, че съветският спътник Kosmos-2558 е обвинен като „ сателит-инспектор “ с евентуални качества за ловец-убиец. Анализаторите считат, че може да следи и евентуално да унищожи шпионски спътници на Съединени американски щати, което поражда опасения по отношение на милитаризацията на космоса.
Този месец Космос-2558 се приближи на 75 километра от спътника USA-326, който носи систематизиран потребен товар за галактически задачи за разузнаване и наблюдаване.
Националната работа за разузнаване на Съединени американски щати (NRO) изрази угриженост по отношение на близостта на спътника и евентуалната опасност. Русия има история на разполагане на спътници с сходни благоприятни условия, в това число Космос-2491, Космос-2499 и Космос-2504, които са правили маневри на непосредственост от 2013 година
Чарлз Галбрет загатва в публикация от юли 2024 година за Института за аерокосмически проучвания Мичъл, че Космическите сили на Съединени американски щати би трябвало да проучат проектите за разполагане на спътници от вида „ ловец-убиец “, употребявайки гъвкавостта и достъпността на SmallSats (малки маневрени сателити) за подсилване на галактическото предимство.
Галбрет споделя, че тези спътници ловци-убийци са проектирани да работят като коорбитални оръжия, способни да извадят от строя противникови спътници посредством кинетични удари, средства за електронна война, лазерно ориентиране, разваляне и заглушаване.
Той отбелязва, че патрулирането наоколо до противникови активи, криенето в по-слабо следени орбити или оставането в латентно положение на борда на по-големи галактически кораби до активиране усъвършенства способността на галактическите сили на Съединени американски щати да извършват нападателни противокосмически интервенции с малко предупреждение.
Освен това, Галбрет споделя, че тези спътници могат да бъдат „ бодигардове “ за галактически активи с висока стойност, сходно на ескорта на изтребители за бомбардировачи, като по този метод защищават сериозни системи като спътници за предизвестие за ракети от офанзива.
Той отбелязва, че приемането на SmallSats за тази роля се дължи на тяхната ниска цена, бързи цикли на развиване и капацитет за всеобщо внедряване, което разрешава на Съединени американски щати да се опълчват на възходящите качества на Китай и Русия за галактическа война.
Galbreath споделя, че комбинацията от точно ориентиране, оперативна еластичност и способността за реализиране на резултати без генериране на орбитални парчета акцентира трансформиращия капацитет на SmallSats в американските военни галактически интервенции.
Правилата на войната във връзка с офанзивите против спътници обаче не са кристално ясни. В книгата от 2023 година „ Кой има галактическото пространство? “ Майкъл Байърс и Арън Боули загатват, че правният спор дали офанзива против спътник съставлява акт на война, се концентрира върху тълкуванията на правилата jus ad bellum (право на война) и jus in bello (поведение във война).
Байърс и Боули споделят, че последователите настояват, че сателитните офанзиви могат да се квалифицират като въоръжена мощ според член 2, параграф 4 от Хартата на Организация на обединените нации, основно в случай че повреждат доста държавни активи или прекъсват съществени услуги като връзки или навигация.
Те показват зависимостта от спътници за военни, стопански и цивилен функционалности, което допуска, че насочването към тези активи може да оправдае позоваването на самоотбрана според член 51.
Обратно, те загатват, че съперниците означават, че не всички сателитни офанзиви дават отговор на прага на „ въоръжена офанзива “, изключително в случай че резултатите са неразрушителни, като заглушаване на сигнала или хакване.
Освен това Байърс и Боули показват, че двойната приложимост на спътниците усложнява приписването и оценката на желанията, което прави класифицирането на такива дейности като военни дейности предизвикателство.
Превод и редакция: Епицентър.БГ
Този месец списание Air & Space Forces заяви, че нападателните орбитални маневри на Китай в геосинхронна орбита са предиздвикали водачите на галактическите сили на Съединени американски щати да търсят усъвършенствани качества за маневриране.
Списание Air & Space Forces Magazine загатва, че от 2010 година насам Китай е изстрелял близо 1000 спътника, като последните му действия включват високи скорости на придвижване, техники за орбитална война и тактики за отбягване.
Докладът акцентира рисковете, подбудени от динамичните сателитни маневри на Китай, които включват инспекция, пренасяне или щета на други спътници. В отчета се споделя, че тези маневри са необикновени за геосинхронна орбита и имат за цел да избегнат разкриване и заличаване.
В отчета се споделя, че командващият галактическите сили на Съединени американски щати военачалник Стивън Уайтинг е подчертал нуждата от устойчиви качества за галактически маневри, цитирайки потреблението от Китай на нови орбити и зареждане с гориво в орбита.
Също по този начин се загатва, че бригаден военачалник Антъни Масталир предизвести за смяна на парадигмата, изискваща Съединени американски щати да се приспособяват. Освен това в отчета се загатва, че генерал-лейтенант Дъглас Шайс е отбелязал капацитета за " въздушен пердах в космоса " заради маневрените качества на спътниците на Русия и Китай.
Списание Air & Space Forces отбелязва, че Съединени американски щати имат за цел да разработят системи като галактическия аероплан X-37B, с цел да понижат оперативната изненада и да преодолеят орбиталните режими.
В допълнение към галактическия аероплан X-37B, Defense Scoop заяви през октомври 2024 година, че галактическите сили на Съединени американски щати са упълномощили контракт за 34,5 милиона щатски $ на основаната в Калифорния започваща компания Impulse Space за демонстриране на маневреност в орбита за нейната тактически реагираща галактическа стратегия.
Според Defense Scoop договорът включва доставка на две орбитални маневрени транспортни средства (OMV) за задачите Victus Surgo и Victus Salo. Докладът отбелязва, че тези задачи имат за цел да тестват способността на авансово позиционираните галактически активи да се оправят бързо със закани в орбита.
Defense Scoop загатва, че галактическите сили на Съединени американски щати се стремят да усъвършенстват своя отговор на галактическите закани и имат за цел да реализират оперативни тактически реагиращи галактически качества до 2026 година Той също по този начин споделя, че идната задача Victus Haze, планувана за 2025 година, има за цел да тества маневрени галактически транспортни средства.
По-рано Asia Times заяви през февруари 2022 година, че Агенцията за напреднали проучвателен планове на защитата на Съединени американски щати (DARPA) е упълномощила контракти на General Atomics, Lockheed Martin и Blue Origin за създаване на системи за нуклеарно задвижване за демонстрации в ниска околоземна орбита (LEO) до 2025 година
Тази технология, която употребява нуклеарно разделяне за ускорение на горивото, предлага обилни преимущества пред обичайното химическо задвижване, в това число по-голяма устойчивост, по-голям потенциал на потребен товар и двойна горивна успеваемост.
Тези усъвършенствания могат да изместят галактическата борба от пасивно „ разкриване и реагиране “ към дейни тактики за „ позициониране и маневриране “. Те разрешават използването на обичайните военни правила - еластичност, централизация и маневреност - към галактически интервенции.
Маневреността може също по този начин да се оправи с присъщата накърнимост на спътниците. Повечето следват предвидими пътеки, което ги прави податливи на следене и ориентиране от антисателитни оръжия. Тази предвидимост разрешава на съперниците да възнамеряват и извършват офанзиви с по-висока акуратност.
Противниковите спътници, употребяващи тактичност „ гонене и дезактивиране “ - интензивно търсене, ревизиране или разваляне на сериозни галактически активи - съставляват забележителна опасност за галактическата сигурност.
Тези тактики включват спътници, които маневрират, с цел да се приближат и евентуално да се намесят в други спътници, което поражда опасения за умишлени разстройства или враждебни дейности.
Например NPR заяви през май 2024 година, че Съединени американски щати са обвинили Русия в изстрелването на спътник, Космос 2576, който евентуално е противокосмическо оръжие. NPR споделя, че спътникът, изстрелян от площадката Плесецк в Северна Русия, е в същата орбитална низина като американски шпионски спътник USA 314, който е част от серията Keyhole 11.
Според NPR, Съединени американски щати настояват, че близостта на Космос 2576 до USA 314, почти 48 километра в най-близката му точка, допуска, че той може да бъде употребен за инспекция, пренасяне или разваляне на други спътници.
Докладът отбелязва, че тази маневра е нараснала напрежението сред двете народи, като Съединени американски щати следят спътника за допустимо заплашително държание. NPR твърди, че Русия е отхвърлила обвиняванията, наричайки ги „ подправени вести “ и заявявайки, че се опълчва на разполагането на оръжия в космоса.
Asia Times заяви през август 2022 година, че съветският спътник Kosmos-2558 е обвинен като „ сателит-инспектор “ с евентуални качества за ловец-убиец. Анализаторите считат, че може да следи и евентуално да унищожи шпионски спътници на Съединени американски щати, което поражда опасения по отношение на милитаризацията на космоса.
Този месец Космос-2558 се приближи на 75 километра от спътника USA-326, който носи систематизиран потребен товар за галактически задачи за разузнаване и наблюдаване.
Националната работа за разузнаване на Съединени американски щати (NRO) изрази угриженост по отношение на близостта на спътника и евентуалната опасност. Русия има история на разполагане на спътници с сходни благоприятни условия, в това число Космос-2491, Космос-2499 и Космос-2504, които са правили маневри на непосредственост от 2013 година
Чарлз Галбрет загатва в публикация от юли 2024 година за Института за аерокосмически проучвания Мичъл, че Космическите сили на Съединени американски щати би трябвало да проучат проектите за разполагане на спътници от вида „ ловец-убиец “, употребявайки гъвкавостта и достъпността на SmallSats (малки маневрени сателити) за подсилване на галактическото предимство.
Галбрет споделя, че тези спътници ловци-убийци са проектирани да работят като коорбитални оръжия, способни да извадят от строя противникови спътници посредством кинетични удари, средства за електронна война, лазерно ориентиране, разваляне и заглушаване.
Той отбелязва, че патрулирането наоколо до противникови активи, криенето в по-слабо следени орбити или оставането в латентно положение на борда на по-големи галактически кораби до активиране усъвършенства способността на галактическите сили на Съединени американски щати да извършват нападателни противокосмически интервенции с малко предупреждение.
Освен това, Галбрет споделя, че тези спътници могат да бъдат „ бодигардове “ за галактически активи с висока стойност, сходно на ескорта на изтребители за бомбардировачи, като по този метод защищават сериозни системи като спътници за предизвестие за ракети от офанзива.
Той отбелязва, че приемането на SmallSats за тази роля се дължи на тяхната ниска цена, бързи цикли на развиване и капацитет за всеобщо внедряване, което разрешава на Съединени американски щати да се опълчват на възходящите качества на Китай и Русия за галактическа война.
Galbreath споделя, че комбинацията от точно ориентиране, оперативна еластичност и способността за реализиране на резултати без генериране на орбитални парчета акцентира трансформиращия капацитет на SmallSats в американските военни галактически интервенции.
Правилата на войната във връзка с офанзивите против спътници обаче не са кристално ясни. В книгата от 2023 година „ Кой има галактическото пространство? “ Майкъл Байърс и Арън Боули загатват, че правният спор дали офанзива против спътник съставлява акт на война, се концентрира върху тълкуванията на правилата jus ad bellum (право на война) и jus in bello (поведение във война).
Байърс и Боули споделят, че последователите настояват, че сателитните офанзиви могат да се квалифицират като въоръжена мощ според член 2, параграф 4 от Хартата на Организация на обединените нации, основно в случай че повреждат доста държавни активи или прекъсват съществени услуги като връзки или навигация.
Те показват зависимостта от спътници за военни, стопански и цивилен функционалности, което допуска, че насочването към тези активи може да оправдае позоваването на самоотбрана според член 51.
Обратно, те загатват, че съперниците означават, че не всички сателитни офанзиви дават отговор на прага на „ въоръжена офанзива “, изключително в случай че резултатите са неразрушителни, като заглушаване на сигнала или хакване.
Освен това Байърс и Боули показват, че двойната приложимост на спътниците усложнява приписването и оценката на желанията, което прави класифицирането на такива дейности като военни дейности предизвикателство.
Превод и редакция: Епицентър.БГ
Източник: dnesplus.bg
КОМЕНТАРИ