„Безсмъртните“ проговориха: 388-годишната Френска академия, пазител и пропагандатор на френския език, има нов лидер в лицето на автора Амин Маалуф.
Френско-ливанският писател, на 74 г., става едва 33-ият човек, който заема поста на „вечен секретар“ от основаването на органа при крал Луи XIII през 1635 г.
Той поема поста от Хелене Карер д'Анкос, която почина миналия месец, заемайки поста от 1999 г.
Тя не посочи ясен наследник, но Маалуф, който спечели най-престижната литературна награда на Франция, наградата Гонкур, през 1993 г. за „Скалата на Таниос“, се смяташе за очевиден избор поради изключително активния му ангажимент в институцията след избирането му през 2011 г.
Имаше още един кандидат, неговият близък приятел Жан-Кристоф Руфин, въпреки че той хвърли шапката си на ринга едва в последния момент, опасявайки се, че няма достатъчно за демократичен процес, пошегувайки се пред едно списание този уикенд, че е „като Северна Корея“.
Академията е натоварена да определя правилата на езика, за да гарантира, че той остава „чист, красноречив и способен да се справя с изкуствата и науките“.
Напоследък най-често се забелязва като защитна стена срещу навлизането на Английски думи във френската употреба.
Миналата година се противопостави на обичайната практика за използване на термини, звучащи на английски във френски реклами и брандиране – като евтината услуга „Ouigo“ (произнася се „ние отиваме“) на железопътния оператор SNCF – - или просто внасяне от английски като "големи данни" и "drive-in".
Той стана по-настоятелен при Carrere d'Encausse, дори заплашвайки съдебни действия срещу правителството за включването на английски преводи в националните лични карти.
В момента има 35 членове на Академията – известни като „Безсмъртни“ във връзка с мотото им „A l'immortalite“ („Към безсмъртието“).
Минали членове включват светила като Монтескьо, Волтер и Виктор Юго.
Един от приоритетите на Маалуф ще бъде да завърши своя девети речник, върху който академията работи от 1986 г. и според съобщенията е близо до завършването.
След векове на съпротива, през 2019 г. се съгласи да позволи женски версии на някои професии, включително железничар, член на парламента и лекар.
Първата жена член на Академията, Маргьорит Юрсенар, е приета едва през 1980 г. и в момента има шест.
Романист и есеист Маалуф започва кариерата си като журналист , работещ като чуждестранен кореспондент.
Освен "Скалата на Таниос", неговите романи включват "Лео Африкан" и "Самарканд". Сред най-известните му нехудожествени произведения е "Кръстоносните походи през арабските очи".
(AFP)