Безработицата ще продължи да намалява до 2024 година, прогнозират от

...
Безработицата ще продължи да намалява до 2024 година, прогнозират от
Коментари Харесай

Безработицата ще продължи да намалява до 2024 г.

Безработицата ще продължи да понижава до 2024 година, предвиждат от Министерството на финансите. Оценката е записана в обновения вид на есенната икономическа прогноза. В нея се показва, че от 5,5 на 100 тази година коефициентът ще доближи до 4,5 % в края на прогнозния интервал, предава БНР. 

Като съществени фактори за понижаване на безработицата и от финансовото министерство показват упованията за понижаване на отрицателния резултат от пандемията върху стопанската система от следващата година до 2024-а, както и позитивите от националния План за възобновяване и резистентност. Въпреки всичко оценката за заетостта следващата година е ревизирана минимално - с 0,02 процентни пункта, надолу, защото се планува вероятно усъвършенстване на държавната администрация. 

За годините 2023 и 2024-та ще се усеща демографският резултат от застаряващото население върху пазара на труда. Търсенето на работна ръка ще е в поддръжка на приходите на семействата, макар че следващата година покупателната дарба може да е лимитирана поради инфлацията. Очаква се средногодишно тя да е 4,2 на 100. 

Икономическият напредък следващата година ще бъде 4,6 на 100, а като съществени опасности пред прогнозата си от министерството виждат пандемията и външните фактори. Прогнозата е направена с допускането, че от следващата година ще има планове по проекта за възобновяване. 
Източник: manager.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР