Плащат част от влаковете Алстом с безлихвен заем
Безлихвен заем в размер на близо 93 млн. евро ще получи Министерството на превоза, с цел да обезпечи доставката на 23-те нови електрически мотрисни влака " Алстом ". Това излиза наяве от оповестения проектобюджет за 2026 година Парите ще дойдат от Националния фонд към финансовото министерство, където са средствата от Европейския съюз.
Преди седмица транспортният министър Георги Пеев изрази съществени терзания по отношение на влаковете. Причината е, че от поръчаните 35 мотриси на обща стойност 451,5 млн. евро без Данък добавена стойност единствено 12 получиха действително финансиране по Националния проект за възобновяване и резистентност.
За останалите 23 броя предходните кабинети са разчитали на несъществуващия още Социален проект за климата или на фиктивен остатъчен запас по стратегия " Транспортна съгласуваност ", разяснява Пеев. Така остатъчната сума 356 млн. евро виси, без да е ясно кой и по какъв начин ще заплати за към този момент поръчаните влакове.
Сега в проектобюджета е записано по какъв начин тъкмо страната ще се опита да излезе от тази обстановка, с цел да не се провали основната рационализация на железниците. Механизмът е написан детайлно в член 79 от проектозакона, който регламентира ръководството на европейските средства. Конкретно е избрана сметката на Националния фонд – дирекцията, през която минават всички европейски грантове за страната – за " даване на краткотрайни безлихвени заеми ".
Това значи, че страната краткотрайно ще вземе пари, които са преведени от Брюксел за други стратегии, само че стоят налични по сметките на фонда.
Конкретиката идва в член 79, алинея 6, където е записано: " В сметката по алинея 1, т. 1 се включват разноски в размер на 92 880 хиляди евро за краткотраен безлихвен заем на Министерството на превоза и известията за заплащания по доставка на 23 броя едноетажни нулевоемисионни електрически мотрисни влака по контракт за възлагане на социална поръчка за доставка с предмет " Доставка на 35 броя едноетажни нулевоемисионни електрически мотрисни влака, с потенциал от най-малко 200 седящи места, поддръжка за период от 15 години и образование на личен състав ".
С тези целеви средства транспортното ведомство ще покрие незабавните разплащания към изпълнителя. Тъй като договорите към този момент са подписани, всяко прекъсване на заплащанията би довело до неустойки и риск от преустановяване на договорката. Замисълът е, когато (и ако) европейското финансиране за тези 23 влака бъде утвърдено, парите да се възстановят назад в сметката на Националния фонд.
Поръчката за влаковете бе подписана в края на април предходната година. Тогавашното държавно управление отпусна безлихвен заем в размер над 142 млн. евро за покриване на предплатеното заплащане по контракта. Новите придобивки ще бъдат благосъстоятелност на Министерството на превоза, а то от своя страна ще ги разпредели сред двата пътнически оператора – държавния " БДЖ-Пътнически транспорти ", както и частния " Ивкони Експрес ". Според последната информация, от общо 35-те мотриси на " Алстом ", БДЖ ще употребява 26, а " Ивкони Експрес " – 9 броя.
Преди седмица транспортният министър Георги Пеев изрази съществени терзания по отношение на влаковете. Причината е, че от поръчаните 35 мотриси на обща стойност 451,5 млн. евро без Данък добавена стойност единствено 12 получиха действително финансиране по Националния проект за възобновяване и резистентност.
За останалите 23 броя предходните кабинети са разчитали на несъществуващия още Социален проект за климата или на фиктивен остатъчен запас по стратегия " Транспортна съгласуваност ", разяснява Пеев. Така остатъчната сума 356 млн. евро виси, без да е ясно кой и по какъв начин ще заплати за към този момент поръчаните влакове.
Сега в проектобюджета е записано по какъв начин тъкмо страната ще се опита да излезе от тази обстановка, с цел да не се провали основната рационализация на железниците. Механизмът е написан детайлно в член 79 от проектозакона, който регламентира ръководството на европейските средства. Конкретно е избрана сметката на Националния фонд – дирекцията, през която минават всички европейски грантове за страната – за " даване на краткотрайни безлихвени заеми ".
Това значи, че страната краткотрайно ще вземе пари, които са преведени от Брюксел за други стратегии, само че стоят налични по сметките на фонда.
Конкретиката идва в член 79, алинея 6, където е записано: " В сметката по алинея 1, т. 1 се включват разноски в размер на 92 880 хиляди евро за краткотраен безлихвен заем на Министерството на превоза и известията за заплащания по доставка на 23 броя едноетажни нулевоемисионни електрически мотрисни влака по контракт за възлагане на социална поръчка за доставка с предмет " Доставка на 35 броя едноетажни нулевоемисионни електрически мотрисни влака, с потенциал от най-малко 200 седящи места, поддръжка за период от 15 години и образование на личен състав ".
С тези целеви средства транспортното ведомство ще покрие незабавните разплащания към изпълнителя. Тъй като договорите към този момент са подписани, всяко прекъсване на заплащанията би довело до неустойки и риск от преустановяване на договорката. Замисълът е, когато (и ако) европейското финансиране за тези 23 влака бъде утвърдено, парите да се възстановят назад в сметката на Националния фонд.
Поръчката за влаковете бе подписана в края на април предходната година. Тогавашното държавно управление отпусна безлихвен заем в размер над 142 млн. евро за покриване на предплатеното заплащане по контракта. Новите придобивки ще бъдат благосъстоятелност на Министерството на превоза, а то от своя страна ще ги разпредели сред двата пътнически оператора – държавния " БДЖ-Пътнически транспорти ", както и частния " Ивкони Експрес ". Според последната информация, от общо 35-те мотриси на " Алстом ", БДЖ ще употребява 26, а " Ивкони Експрес " – 9 броя.
Източник: duma.bg
КОМЕНТАРИ




