Без подписан договор - нямате право на отпуск, на болничен,

...
Без подписан договор - нямате право на отпуск, на болничен,
Коментари Харесай

Идея си нямате колко губите, работейки без трудов договор

Без подписан контракт - нямате право на отпуск, на болничен, никой не подсигурява и заплатата, която ви е обещана.

Статистиката сочи, че съвсем една четвърт от откритите случаи на работа без трудов контракт са в хотелиерство и ресторантьорство, демонстрират данните от контролната активност на Изпълнителна организация " Главна ревизия по труда “ (ИА ГИТ). 

ИА " Главна ревизия по труда “ припомня, че с раздвижването на пазара на труда и засиленото търсене на работна ръка за сезонна претовареност се покачва рискът от злоупотреби с трудовите права. Сключването на писмен трудов контракт, регистриран в Националната организация за приходите, подсигурява в най-пълна степен правата и на работещите, и на работодателите.

Работниците би трябвало да знаят, че трудовият контракт се подписва преди постъпване на работа. Работодателят е задължен да даде на служащия или служителя образец от подписания трудов контракт, подписан от двете страни, копие от уведомлението, с което той е регистриран в Национална агенция за приходите, както и длъжностна характерност. Работодателят няма право да позволява до работното място служащ преди да е записал в Национална агенция за приходите трудовия му контракт.

За наетите за краткосрочна претовареност за обработка на насажденията и прибиране на реколтата от плодове, зеленчуци, розов цвят, лавандула и тютюн, земеделските стопани могат да употребяват и така наречен еднодневни контракти. Тези контракти още веднъж се сформират в два екземпляра, единият от които наложително се връчва на служащия преди започване на работа. Образци на този тип контракти могат да бъдат получени онлайн когато и да е на денонощието посредством специфичен програмен продукт, надграден по план " Оптимизация и нововъведения в ИА ГИТ “, финансиран по Оперативна стратегия " Развитие на човешките запаси “, съфинансирана от Европейския обществен фонд. Наетите с еднодневни контракти не губят обществени и осигурителни права, а работодателите не би трябвало да ги записват в Национална агенция за приходите, да оформят трудови книжки и заповеди за преустановяване.

В случай че работодателят желае да ревизира уменията на служащите и чиновниците, той може да подписа с тях контракт с уговорка за период на изпитване. Срокът на изпитване се уговаря в трудовия контракт, като не може да бъде повече от 6 месеца в общия случай. Когато обаче трудовият контракт е срочен и е за интервал по-малко от 1 година, срокът за изпитване може да бъде най-много до 1 месец според измененията на трудовото законодателство от 1 август 2022 година

За да бъдат предпазени трудовите права на служащите и чиновниците, следва те да не се съгласяват да работят при условия, контрактувани устно. Трябва също да подават сигнали, до момента в който са още на работните си места и може да бъде открито несъмнено, че поставят труд без подписан трудов контракт.

В Инспекцията по труда постоянно постъпват сигнали от служащи, които са работили без трудов контракт и не им е платено, откакто са освободени. В тези случаи контролните органи на Агенцията са възпрепятствани да се възползват от пълномощията си да разгласят битие на трудовото правно отношение. Друга процедура е при преустановяване на трудовото правно отношение да не се изплаща част от възнаграждението, която е контрактувана устно. В тези случаи заради липса на писмени доказателства, че сумата е дължима, работодателят не може да бъде длъжен да я изплати.

Работодател, който употребява недеклариран труд, предстои на глоба от най-малко 1500 лева, като това нарушаване е съображение за премахване от присъединяване в процедури за публични поръчки.

Работниците и чиновниците могат да ревизират каква е вероятността полаганият от тях труд или част от него да е недеклариран, както и да получат насоки по какъв начин да реагират в такива случаи посредством създадения от Инспекцията по труда специфичен програмен продукт. Той съставлява въпросник, който прави оценка риска от недеклариран труд в другите му посоки – работа без трудов контракт или при фиктивни условия, нерегламентирани заплащания, застрашени ли са животът и здравето на работещите и други Софтуерът е основан по трансграничния план " Сътрудничество за почтени условия на труд “ ( " Cooperation for decent work “), финансиран от Фонда за двустранни връзки по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм 2014 – 2021.

Инструментът за самокритика е свободно наличен на уеб страницата на Изпълнителна организация " Главна ревизия по труда “, която е сътрудник по плана, на адрес  https://www.gli.government.bg/udw/ Осигурен е и директен път към него посредством банера " Провери дали работиш недекларирано “.

До него, както и до други осведомителни материали, ориентирани към изгодите от декларирането на труда, достъп е обезпечен посредством секцията " Дейност “, графа " Проекти “ – Проект DFPO-1.002-0002-C01 " Сътрудничество за почтени условия на труд “.

На уеб страницата на ИА ГИТ в рубриката " Административно обслужване “ е оповестена подробна информация за метода на подаване на сигнали. Гражданите могат да се обръщат за съвещания и на националния телефон на Агенцията 0700 17 670.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР