Bell Textron тества нова технология за двигател на високоскоростния самолет с вертикално излитане и кацане SPRINT X-plane
Bell Textron организира наземни тествания на нова технология за сгъваем витлов мотор. Тя ще се употребява в бъдещия аероплан с отвесно политане и кацане SPRINT X-plane. Bell Textron е един от участниците в търга по контракт с Агенцията за перспективни проучвателен планове към Министерството на защитата на Съединени американски щати (DARPA) за създаване на този вид самолети. Това става в границите на програмата „ Speed and Runway Independent Technologies “ (SPRINT).
Bell Textron ще се конкурира с Aurora Flight Sciences (дъщерно сдружение на Boeing). Както и с Northrop Grumman Aeronautic Systems и Piasecki Aircraft Corporation. Те също получиха безплатни средства в размер на 15 млн. $. Това стана през месец ноември за да бъдат готови за концептуалния план SPRINT X-plane и да бъдат избрани условията и интерфейсите във фаза 1А. Първият стадий на програмата ще продължи 6 месеца.
Целта на плана SPRINT е да се създаде аероплан, който не зависи от и няма потребност от писта за политане и кацане, с цел да извършва задачи. Те могат да варират от десант на специфични сили до оказване на помощ при бедствия в труднодостъпни региони.
Тестовете
Наземните тествания на Bell Textron, извършени във военновъздушната база Holloman в Ню Мексико, имат за цел да показват опцията за прекосяване на роторния аероплан от отвесно политане благодарение на витлов мотор към водоравен високоскоростен полет благодарение на реактивен мотор.
Подобно на V-22 Osprey, бъдещият X-plane от ново потомство ще употребява ротори за наклоняване в хоризонтално състояние за придвижване напред след отвесното издигане на избрана височина. Тогава стартират да работят реактивните мотори. За да се понижи съпротивлението на въздуха и да не се пречи на полета, роторите ще бъдат проектирани по този начин, че освен да се завъртат, само че и да се сгъват и фиксират на своето място.
Вторият стадий на програмата 1B ще стартира в средата на 2024 година Тази фаза ще усъвършенства дизайна на X-plane посредством повсеместен разбор, моделиране, тестване на съставни елементи и подсистеми. Ще се реализира и обмисляне на производството и обмисляне на полетните тествания, което ще приключи с прелиминарен разбор на дизайна. Втората фаза ще включва в детайли планиране, конструиране, наземни тествания и узаконяване на демострационния аероплан X-Plane. Третата фаза, програмата за летателни тествания на X-plane, ще валидира технологията и интегрираната идея в подобаващ мащаб. Това ще стане при реалистични летателни условия.
Очаква се новият пилотиран аероплан да може да лети със скорост до 833 км/ч на височина до 9100 метра и да транспортира товари с тегло до 2300 кг на разстояние до 370 км.