Барселона има точно 20 победи над Реал в Мадрид в

...

Барса се забавлява срещу Реал на Бернабеу: 5:0, 6:2, 4:0...

Барселона има тъкмо 20 победи над Реал в Мадрид в мачове за състезание. Те са реализирани в 87 срещи. Равенствата са 15, а триумфите за домакините - 52. Интересното е, че през XXI век " блаугранас " могат да се похвалят с повече победи от Реал на стадион " Сантяго Бернабеу " в Ла Лига - 8 против 7 за " белите ", ремитата са 3. Именно през този век Барселона записва 2 от 3-те си най-разгромни победи там - 6:2 и 4:0.

ТОПСПОРТ предлага Топ 5 на най-паметните мачове на каталунците против Реал в Мадрид (за първенство):

17.02.1974-а година: 5:0

Дълги години Барса е в сянката на Реал и купата е мираж. Но футболист на каталунския гранд става именитият холандец Йохан Кройф. И нещата се трансформират. Барселона громи противника си с 5:0 в Мадрид. Кройф вкарва един гол, Асенси се регистрира с два. Останалите са дело на Хуан Карлос и Сотил. Мач за историята, който почитателите на " лос кулес " не желаят и не могат да не помнят.

02.05.2009-а година: 6:2

2009-а година е най-успешната в историята на Барселона. Отборът, воден от Хосеп Гуардиола, печели шест купи от шест вероятни. Това става точно на днешния ден, 19-и декември, когато е извоюван и последният трофей - този от Световното клубно състезание. В същата година Барса прави на пух и прахуляк Реал на " Бернабеу ". Гонсало Игуаин дава преднина на Реал в 14-ата минута, само че голове на Тиери Анри, Карлес Пуйол и Лионел Меси обръщат нещата в интерес на гостите. Серхио Рамос понижава на 2:3 в 56-ата минута и очакванията на " белите " почитатели за поврат се връщат. Нови голове на Анри и Меси, както и попадение на Жерар Пике, освен че не позволяват даже непълен поврат за Реал, а оформят разгрома на каталунците - 6:2!

21.11.2015-а година: 4:0

Друг мач, който помним доста добре. Барселона е без водача си Лионел Меси, който се възвръща от травма. Отборът на Луис Енрике се оправя ослепително и без него. Инициативата поемат другите две звезди в офанзива - Луис Суарес и Неймар. Уругваецът бележи два пъти, а бразилецът - един път. Красив гол на Андрес Иниеста е " черешката на тортата ". Меси влиза на терена при 4:0, с цел да се поразходи и да покаже няколко финта против бранителите на Реал. А треньорът им Рафа Бенитес си води мемоари в обичания бележник...

02.09.1984-а година: 3:0

Барселона повежда с 1:0 в 46-ата минута след автогол на Анхел. Каталунците стигат до класическия триумф с две попадения в последните минути. Първо Арчибалд е прецизен в 86-ата, а Калдере прави 3:0 в 89-ата.

19.11.2005-а година: 3:0

Вечерта, когато почитателите на стадион " Сантяго Бернабеу " приветстват Роналдиньо. Бразилецът от Барселона е над всички. Минава около бранителите на Реал като на слалом. Вкарва два гола, доста красиви, на скорост, дриблирайки ловко. Неоцененият в Мадрид Самуел Ето`о е другият изпълнител за " блаугранас ".

Първият мач за състезание сред Реал и Барселона в Мадрид е извоюван от каталунците с 1:0 - 09.05.1929-а година. Те чакат чак до 1941-а година, с цел да побеждават още веднъж в дома на огромния си противник - 2:1. През 40-те години на XX век имат още два триумфа - 1:0 и още веднъж 2:1. Следващите победи за Барса в столицата на Испания са с 3:1 през 1965-а година и с 0:1 през 1970. За да пристигна въпросното 5:0 през 1974-а.

До края на XX век триумфите на " блаугранас " са както следва: Два пъти по 2:0 през 1976-а и 1982-а година, 3:0 през 1984-а (за нея към този момент стана дума), 1:0 пред 1994-а с гол на Амор в 77-ата минута, 3:2 през 1997-а година. Тогава Раул и Шукер са точни за Реал, Ривалдо, Луис Енрике и Джеовани за Барса.

През новия век, с изключение на 3:0, 6:2 и 4:0, каталунците стигат до още 5 победи над Реал като посетители - 2:1 през 2004-а година, 2:0 през 2010-а, 3:1 през 2011-а, 4:3 през 2014-а и последната за момента - 3:2 през април, тази година.