Балкан постигна трудна победа срещу измъчвания от проблеми тим на

...

Балкан се измъчи, но успя да спечели домакинството си на Левски с 79:75

Балкан реализира сложна победа против измъчвания от проблеми отбор на Левски. На старта на 13-ия кръг в Национална баскетболна лига първенците записаха триумф със 79:75, като въпреки да водеха през множеството време, до последно спечелилият не бе явен. Загубата бе осма поредна за столичния отбор.

В този дуел отвън групата за „ зелените “ поради лек проблем остана Мартин Сотиров. За „ сините “ още веднъж не игра Лъчезар Димитров, който обаче взе присъединяване в загрявката, а още един дебют за тях направи Зейн Ноулс. Двубоят бе първи за отбора след напускането на Алън Арнет и Джон Флорвиъс, които минаха в Рилски състезател.

Гостите вкараха първите 5 точки в мача, само че бързо тимът на Петър Златанович отвърна със серия от 8:0 и излезе напред в резултата. Двубоят продължи доста равностойно, а след 10 минути игра Балкан имаше най-малък задатък при 22:21.

Двата отбора поддържаха близка отдалеченост и през втория интервал. Домакините се възползваха от множеството неточности на противника си, само че пък правеха доста пропуски от далечно разстояние и не успяваха да поведат с повече от 6 точки, а почивката пристигна при 45:41 в тяхна изгода. Силно за тях се включи Майки Диксън, вкарал всичките си 10 точки единствено в тази част, с колкото на полувремето бе и Зейн Ноулс за съперника.

Балкан водеше през цялата трета четвърт и въпреки на няколко пъти баскетболистите на Димитър Ангелов да бяха покрай поврат, преди решителния интервал те изоставаха с 61:68.

По-малко от пет минути преди края „ зелените “ дръпнаха със 79:66 – най-голямата разлика досега в мача. Левски обаче не се съобщи и 72 секунди преди края се приближи единствено на 6 – 79:73 след дълъг интервал без панер за противника. Златанович предстоящо взе спиране, след което последваха пропуски от тройката и от двете страни, а часовникът към този момент работеше в интерес на Балкан, който завоюва мача.

Николай Грозев бе най-резултатен за Балкан с 15 точки. За Левски с 16 точки и 9 битки е Димитър Маринчешки.

След този дуел Балкан е с баланс 8-5, а в последния кръг за 2023 година гостува на Черно море Тича. Левски е с 4-9 и му следва домакинство на Берое.