Балкан (Ботевград) поведе във финалната серия на НБЛ, след като

...

Балкан пропиля 23 точки аванс, но спечели и мечтае за титла след 30 години

Балкан (Ботевград) поведе във финалната серия на НБЛ, откакто завоюва мач №3 против Левски Лукойл с. Пред цялостната “Арена Ботевград” домакините си осигуриха преднина от 2-1 победи и мечтаят за първата си купа от 30 години насам, откакто мач №4 още веднъж е на техен терен. За последно ботевградчани подвигнаха купата в родното състезание през 1989 година.

Домакините пропиляха преднина от 23 точки, само че все пак съумяха да се доберат до успеха и в сряда ще имат мачбол за златните медали на собсвен терен.

Левски Лукойл поведе за малко с 2:4 в самото начало, само че Балкан обърна нещата в своя изгода и последователно стартира да натрупа разлика. В средата на частта домакините бяха напред с 13:10, а в последвалите минути затвърди надмощието си и малко над 60 секунди преди сирената към този момент поведоха с 26:13 след серия от 13-3. В края на първата четвърт “зелените” имаха удобен задатък от 11 точки - 28:17
 Балкан - Левски Лукойл @@@

Втората четвъртина започва със седем следващи точки за Балкан, с помощта на които разликата набъбна до 17 - 34:17. “Сините” дадоха отговор с къса серия от 6-0, стопила дистанцията до 34:23, само че отсам до почивката балканци още веднъж демонстрираха надмощието си и след едно полувреме бяха напред с 52:33, откакто в един миг преднината им бе достигнала 20 точки.

Домакините задържаха водачеството и през целия трети интервал, като на няколко пъти преднината им прехвърляше кота “20”. Превъзходството на вицешампионите бе очевидно и след 30 минути игра те изцяло справедливо още веднъж бяха напред - 70:53.

Шампионите резервираха възможностите си, съкращавайки пасива си до 12 точки при 70:58, след което пропуснаха добър късмет да понижат до 10, а още в ответната офанзива Балкан означи за 72:58. Това въпреки всичко се случи и “сините” се приближиха на 72:64 след шест бързи точки в средата на частта. Кош на Браун за 74:64 успокои домакините, само че чудесно взаимоотношение на близнаците Иванови смъкна разликата до 74:67. Подемът на столичани продължи, а тройка на Калоян Иванов редуцира дистанцията до едвам 4 точки - 74:70 три минути преди края, като това докара до таймаут за “зелените”. Двата отбора бяха разграничени единствено от един панер при 74:72 след няколко по-здрави физически конфликта. Браун прекъсна близо четириминутната суша без панер - 76:72, само че Рембърт остави интригата жива с панер за 76:74. Проблемите в офанзива за ботевградчани продължиха, а Захариев изравни за 76:76 при 18.5 секунди до сирената. Браун подвигна публиката на крайници с тройка, която изведе своите напред със 79:76, а на часовника бяха останали 5.5 секунди. Аврамов вкара един от два наказателни удара (79:77), само че по-късно Браун не трепна на два пъти от линията за 81:77, като срещата завърши по този начин.