Балкан (Ботевград) победи гостуващия Левски Лукойл със 79:71 (40:33) в

...

Балкан свали Левски Лукойл от върха в НБЛ

Балкан (Ботевград) победи гостуващия Левски Лукойл със 79:71 (40:33) в дербито на върха от 26-ия кръг на Националната баскетболна лига за мъже.

С триумфа възпитаниците на Небойша Видич събраха 40 точки и известиха столичани от първото място във краткотрайното нареждане. Срещата стартира с интервали на поделено надмощите. Първо "сините " поведоха с 14:6, само че до края на първата част домакините обърнаха до 17:16. Във втората четвърт момчетата на Константин Папазов още веднъж дръпнаха с 25:20, само че последваха мощни минути за Балкан, който малко преди края на първото полувреме стигна до 40:30, а на почивката се отдръпна с преднина от 40:33.

Левски навакса пасива си след серия от 10:3 при започване на третата четвърт, а за последно столичани изравниха при 47:47, след което домакините започнаха да преобладават и до края на частта натрупаха задатък от 62:52.

В началото на последната четвърт ботевградчани усилиха задатъка си до 69:54 и това се оказа решаващо. След провалянето Левски остана втори с 40 точки. ДеВоугън Уошингтън приключи с 21 точки и 7 битки за Балкан, а Венцислав Петков добави 15 точки, 5 битки и 4 асистенции. Божидар Аврамов беше най-резултатен за "сините " с 21 точки, а кийт Клантън се отличи с 12 точки и 16 битки, само че левскарите записаха едвам 39,7 % сполучлива пукотевица от полето против 50 % на противника, което натежа.

Със мощна игра през второто полувреме Академик Бултекс 99 стигна до триумфа като посетител на последния в класирането Спартак Плевен със 103:81 (53:51) и заема третото място също с актив от 40 точки. Домакините започнаха по-добре и при започване на втората четвърт поведоха с 31:20, само че последователно разрешиха на противника да понижи изоставането си. Пловдивчани стигнаха до поврат при започване на третата част, а малко по-късно след серия от 12:0 поведоха със 76:61 и до края нямаха основни усложнения.

Димитър Димитров се отличи с 27 точки, 13 битки и 6 асистенции за Академик Бултекс 99. Никола Маравич способства с 19 точки и 10 битки. За плевенчани най-хубав беше Милен Дудев с 25 точки и 8 асистенции. Ямбол завоюва гостуването си на Академик София с 87:81 (45:42) в мача на средняците. Домакините имаха преимущество първоначално и на старта на втората четвърт взеха преднина от 31:20, само че на почивката се отдръпнаха със алегоричен задатък от 45:42.

Последва равностойна игра с честа промяна на водачеството, като седем минути преди финалната сирена резултатът беше 73:73. В идващите пет минути гостите направиха серия от 11:4 и дръпнаха с 84:77, което се оказа решаващо. Капитанът Станислав Говедаров беше най-полезен при триумфа с 24 точки и 7 битки. За домакините с 27 точки и 13 битки блесна Йордан Минчев.