Българският спорт изпраща една от най-успешните си години. На Олимпиадата

...

Българският спорт изпраща най-успешната си година от над 15 години

Българският спорт изпраща една от най-успешните си години. На Олимпиадата в Токио, която се състоя година по-късно от предстоящото поради ковид, българските спортисти направиха ужасно показване. България има първи олимпийски първенец след Пекин 2008, само че не беше единствено това. Олимпийските шампионки бяха общо три - Ивет Горанова, Стойка Кръстева и ансамбъла ни по художествена гимнастика.

Олимпиадата

Първа олимпийска купа донесе каратистката Ивет Горанова в каратето до 55 кг. Българката завоюва олимпийското злато след 5:1 във финала против украинката Анжелика Терлиуга. Това беше първият златен олимпийски орден за България от Пекин 2008, когато Румяна Нейкова победи с купата в гребането. Ивет беше определена и за Спортист номер 1 на България, като завоюва с малко пред Стойка Кръстева.

Боксьорката Стойка Кръстева завоюва олимпийското злато в категорията до 51 кг. Тя победи във финала туркинята Бюсе Чакъроглу с 5:0 съдийски гласа.

Дългоочакваният златен орден за гимнастичките ни стана факт в Токио! След доста инциденти, много постоянно съдийски тесли и удари под кръста девойките на Весела Димитрова победиха с олимпийската купа с 91.800 точки, а на второто място приключиха 89.050 точки рускините, които обаче участваха на игрите не под личния си байрак. Трети станаха италианките с 87.150. Момичетата в състав Симона Дянкова, Стефани Кирякова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс и Ерика Зафирова донесоха исторически първия златен орден за българската художествена гимнастика.

Антоанета Костадинова в стрелбата стана първият български състезател донесъл орден от Олимпиадата в Токио. Тя приключи с 239.4 точки и по този начин завоюва среброто, златото отиде при рускинята Виталина Батрашкина с 240.3 точки, която направи и олимпийски връх.

Бронзови медали донесоха и представителите ни в битката - Тайбе Юсейн до 62 кг. и Ивелина Николова до 57 кг. За първи път в историята на участията на България на Олимпиада единствено дами завоюваха медали.

Куршумът ни в плуването Йосиф Миладинов доближи до исторически край за българското плуване. Пловдивчанинът приключи на осмото място във финала на 100 м. бътерфлай.

Боряна Калейн в художествената гимнастика се класира пета във финала на самостоятелната конкуренция и беше близо и до орден. Близо до медала бяха и щангистите Божидар Андреев и Христо Христов , които приключиха пети. В битката Георги Вангелов остана пети.

Иват Лалова взе участие на своята пета Олимпиада, а Мария Гроздева завърши кариерата си след своята седма поредна Олимпиада.

България завоюва и два олимпийски медала от Параолимпийските игри. Сребро донесоха лекоатлетите Християн Стоянов и Ружди Ружди .

Как мина годината за пловдивския спорт вижте тук:

Индивидуалните спортове

Извън Олимпиадата Биляна Дудова съумя да стане международна шампионка по битка в категория до 59 кг. След дълго неявяване български щангист още веднъж стана международен първенец - Карлос Насар завоюва международната купа до 81 кг.

Мария Оряшкова завоюва бронзов орден от Световното състезание по самбо в категория до 80 кг.

Йосиф Миладинов завоюва исторически орден за българското плуване на Европейското състезание в огромен басейн. Пловдивчанинът приключи втори, а с изключение на финала в Олимпиадата приключи и с две европейски трофеи за младежи.

Григор Димитров изпрати не неприятна година. Българският тенисист започва отлично годината и доближи до четвъртфиналите на първия шампионат от Големия шлем - Аустрелиън оупън. Последваха по-слаби месеци за най-хубавият ни тенисист, само че последователно Григор сподели доста положителни игри. Той доближи до полуфиналите на шампионата от сериите Мастърс в Индиън Уелс, както и до полуфинал на шампионата в Сан Диего. Успя да победи и първенеца от Ю Ес Оупън Даниил Медведев.

В гребането България също имаше своите съществени триумфи - Емил Нейков стана международен и европейски първенец до 23 години, а Лазар Пенев завоюваха европейските трофеи до 23 години.

Младият тенис гений Пьотр Нестеров съумя да доближи до финала на двойки на Ю Ес Оупън за юноши. Българинът и сътрудникът му Вячеслав Биелински изгубиха след страхотна драма финала в шампионата.

В бокса с европейски трофеи при младежите се окичиха Уилям Чолов и Радослав Росенов .

Отборните спортове

България се завърна на баскетболната карта след 10-годишно неявяване . Националите водени от Росен Барчовски съумяха да се класират за Европейското състезание през 2022-а година и се завърнаха на шампионата след 10-годишно неявяване.

Във волейбола юношеският народен тим до 19 години направи нещо велико и приключи на второто място на Световното до 19 години. Националите изгубиха от Полша във финала с 0:3 гейма. Девойките до 16 години също се окичиха с медали и завоюваха бронза на Европейското състезание до 16 години. Женския народен тим завоюва за повторно Златната Европейска лига. Националките бяха домакини на Евроволей 2021, което се организира в Пловдив, само че изгубиха от осминафиналите от Швеция в трагична среща - 2:3. Мъжкият народен тим загуби също на осминафиналите на Европейското от Германия с 1:3 гейма.

Във футбола националите още веднъж не съумяха да се класират за огромен футболен конгрес, само че най-малко записаха първите си победи в публични срещи от няколко години насам. Националите победиха вкъщи Литва и Северна Ирландия.
Източник: trafficnews.bg