Българският премиер Николай Денков разговаря с президента на Украйна Володимир

...
Българският премиер Николай Денков разговаря с президента на Украйна Володимир
Коментари Харесай

Денков и Зеленски обсъдиха сигурността в Черно море

Българският министър председател Николай Денков беседва с президента на Украйна Володимир Зеленски във връзка Международния ден на Черно море.

Двамата разискаха въпроси, свързани с гарантирането на сигурността в Черноморския район, поради сериозното нарушение на свободата на мореплаване от страна на Русия. Обсъдиха и положението на споразуменията, реализирани по време на формалното посещаване на украинския държавен глава в България през юли 2023 година, оповестиха от пресслужбата на Зеленски.

„ Украйна укрепва световната продоволствена сигурност с различния кулоар за експорт в Черно море. Оценявам високо взаимната самодейност на България, Румъния и Турция за морско разминиране. Украйна е подготвена да вземе интензивно присъединяване в съответните старания. Украинско-българското партньорство става все по-силно и това е тъкмо този тип черноморско единение, което ни разрешава да се противопоставим на съветската експанзия, да укрепим световната продоволствена сигурност, да ускорим интеграцията на Украйна в Европейски Съюз и да подкрепим #Формулата на мира “. Това написа украинският президент в своя акаунт в Х (Туитър).

Относно взаимната самодейност на България, Турция и Румъния по отношение на дейностите по разминиране във водите на Черно море, Украйна е декларирала подготвеност да взе участие в планове за разминиране.
Източник: glasnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР