Българският национален отбор по футбол постигна първа победа от над

...

България с първа победа от ноември 2022-а, надви Танзания с 1:0

Българският народен тим по футбол реализира първа победа от над 16 месеца насам.

„ Трикольорите “ започнаха календарната година с 1:0 над Танзания в третия мач на Илиан Илиев отпред.

След 2 равенства преди този момент, възпитаниците на определения за треньор на годината у нас го зарадваха с минимална победа, пристигнала с хубав гол на Кирил Десподов от свободен удар през второто полувреме.

През първото и второто полувреме африканският отбор, който срещнахме за първи път през днешния ден, удари по 1 греда, само че малко след почивката капитанът ни донесе дебютна победа от 11 мача насам със своя 13-и гол в 43 мача за представителния отбор, който бе същински украшение.

Срещата се игра на съвсем напълно празния стадион „ Лив Бона Деа Арена “ и стартира с териториално преимущество на нашите, които за първи път в историята си бяха със златист екип, в чест на 100-годишнината на националния ни тим, чийто дебютен формален мач датира от 21-и май 1924 година.

В 3-ата минута капитанът ни Кирил Десподов опита центриране към далечната греда, което бе пресечено, а малко по-късно изпълнихме първия си корнер, само че без сериозна опасност за танзанийската врата.

В 8-ата минута Вальо Антов опитва отдалечен извеждащ пас към Филип Кръстев, който обаче се оказа прекомерно дълъг, а в 11-ата още веднъж Десподов опита хитро подаване, но несполучливо.

Така се стигна до 15-ата минута, когато Танзания удари греда с първата си добра офанзива в мача.

Кико Денис бе изведен с дълъг пас зад тила на отбраната ни и съумя да надбяга Алекс Петков, след което да стреля мощно от 10-ина метра, само че в страничния дирек. Последвалата добавка мина високо над вратата и по този начин резултатът остана 0:0.

В 18-ата минута бе нанесен нов удар към Димитър Митов, но много неакуратен.

Последва контузия на вратаря на африканците, който малко по-късно бе сменен, а отговорът на България пристигна в 26-ата минута, когато Георги Русев засече с глава едно чудесно центриране отляво, само че стражът съумя да избави.

В 34-ата минута пропуснахме отлична опция, откакто имахме числено преимущество пред наказателното поле на Танзания, но пасът на Филип Кръстев разочарова.

Малко преди почивката Виктор Попов трябваше да се намесва уверено пред голлинията ни, с цел да предотврати гол на Танзания след центриране отляво.

В 3-ата минута на добавеното време за първата част Ивайло Чочев насочи прекрасен удар с глава, само че в обсега на вратаря, който боксира в корнер.

След неговото осъществяване още веднъж Чочев засече центрираната от Кирил Десподов топка към близката греда, но аварийният пазач на Танзания съумя да избави.

Така почивката пристигна без попадения – 0:0.

Скоро след нея обаче България откри резултата.

След като по време на паузата Илиан Илиев направи 2 промени в състава, нашите започнаха по-добре второто полувреме и в 52-ата минута Кирил Десподов вкара извънредно красиво попадение.

Капитанът ни стреля чудесно от свободен удар, като прати топката над стената от футболисти и първо в напречната греда, а по-късно и в мрежата – 1:0.

Малко по-късно Танзания можеше да изравни. След груба неточност при изнасянето на топката тя попадна у нападател в „ синьо “, който остана самичък против вратаря, само че от границата на наказателното поле стреля високо над задачата.

В 55-ата минута Филип Кръстев върна добре към връхлитащия Илия Груев, чийто шут, също от границата на пеналта, мина на сантиметри от страничната греда.

Последва четворна промяна в състава на Танзания, което вдъхна нови сили на тима и в 68-ата минута Митов трябваше да избавя удар от междинна отдалеченост, ориентиран обаче право в тялото му.

След това смени имаше и в нашия тим, в който след 2-годишно неявяване се завърна Георги Костадинов, с цел да получи капитанската лента от напусналия Десподов.

В заключителната част на дуела България отстъпи самодейността на своя противник, въпреки че в 78-ата минута Александър Колев насочи прекрасен удар с глава след центриране отляво.

До края повече попадения не паднаха, въпреки че в 94-ата минута Танзания удари още една греда, а по този начин България стартира с победа в приятелския шампионат FIFA World Series, целящ да провежда по-удобно контролните мачове на националните тимове.

Стартови сформира:

България: 1. Димитър Митов, 13. Йоан Стоянов, 5. Алекс Петков, 6. Валентин Антов, 26. Виктор Попов, 4. Илия Груев, 18. Ивайло Чочев, 20. Филип Кръстев, 11. Кирил Десподов, 10. Георги Русев, 25. Мартин Минчев;

Селекционер: Илиан Илиев;

Танзания: 18. Айши Манула, 15. Мохамед Хюсеини, 4. Ибрахим Хамад, 14. Бакари Нондо, 2. Хаджи Многа, 7. Химид Мао Мками, 20. Новатус Дисмас, 11. Денис Кибу, 6. Фейсал Салум, 22. Тарин Аларакя, 10. Миано Данило;

Селекционер: Хемед Сюлейман;

Стадион: „ Лив Бона Деа Арена “, Баку

Съдия: Алияр Агаев, Азербайджан.

България - Танзания 1:0
1:0 Кирил Десподов (52)