Българският национален отбор по баскетбол записа изключително ценна победа над

...

Баскетболистите победиха световния шампион Германия с 67:62

Българският народен тим по баскетбол записа извънредно скъпа победа над международния първенец Германия с 67:62 (7:19, 21:8, 11:18, 28:17) като хазаин в „ Арена Ботевград “ в мач от втория кръг в група D от квалификациите за Европейското състезание за мъже през 2025 година.

Успехът бе първи за националите в квалификациите, а Германия позволи първа загуба.

В другата среща от групата по-късно през днешния ден Черна гора приема Швеция в Подгорица.

Селекционерът Росен Барчовски избра в титулярния състав да стартират Павлин Иванов, натурализираният гард Коди Милър-Макинтайър, Христо Захариев, Йордан Минчев и Димитър Димитров.

Гостите започнаха по-стабилно и се откъснаха с 8 точки при 12:4 в средата на първата четвърт. Националите направиха няколко несполучливи офанзиви, а 7 следващи точки за Германия усилиха пасива на България до 15 при 4:19. Със съществени старания в отбрана българите лимитираха нападението на съперника, само че без да понижат значително изоставането си и след 10 минути игра резултатът бе 7:19.

Последва чудесно начало на втората четвърт за националите, които означиха 8 следващи точки, скъсявайки дистанцията до 4 - 15:19 в границите на две минути. Два точни наказателни удара и тройка на Христо Захариев донесоха преднина от 20:19 за България при оставащи шест минути и половина до почивката след серия общо от 16:0. Луис Олинде върна 2 точки в коша на домакините откакто бе фаулиран и отново от наказателната линия германците отново поведоха с 23:20.

С панер на Константин Костадинов националите взеха задатък от 24:23, гостите бързо си върнаха водачеството, само че 10 секунди преди края на първото полувреме Коди Милър-Макинтайър означи от далечна отдалеченост за задатък от 28:27 за България и фиксира резултата на почивката.

По-ефективната отбрана през вторите 10 минути разреши на националите да вземат и преимущество при битките, като единствено по-слабата пукотевица за 3 точки не разреши на България да води с по-голяма преднина. Христо Захариев натрупа 10 точки за първото полувреме, а за немския отбор с 9 досега бе Йонас Матисек. Павлин Иванов, който стартира измежду титулярите, игра единствено към 8 минути, очевидно не изцяло възобновен от здравословния проблем, който имаше.

Второто полувреме започва с замяна на водачеството и нито един от двата отбора не успяваше да се откъсне. България записа най-голямата си преднина от 4 точки при 37:33 шест минути след паузата след панер на Венцислав Петков, само че Кристиан Зенгфелдер скоростно върна 2 точки за гостите. При оставащи 2 минути

Източник: tribune.bg