Правителството разреши на БЕХ да сключи договор за заем с ЕИБ за строежа на газовата връзка с Гърция
„ Българският енергиен холдинг “ ЕАД ще може да подписа контракт за държавно обезпечен заем с Европейската капиталова банка (ЕИБ) за построяването на междусистемната връзка Гърция-България. Това става допустимо, откакто Министерският съвет утвърди на днешното си съвещание плана на гаранционно съглашение сред Република България и Европейска инвестиционна банка и упълномощи министъра на финансите да го подпише, оповестиха от пресслужбата на Министерски съвет.
Прогнозните капиталови разноски по плана за създаване на междусистемна връзка Гърция-България възлизат на 240 млн. евро без Данък добавена стойност. Предвидено е този запас да бъде обезпечен посредством безплатно финансиране от Европейската енергийна стратегия за възобновяване и от Оперативна стратегия „ Иновации и Конкурентоспособност “, дълготрайно заемно финансиране, обезпечено с държавна гаранция, както и личен капитал на акционерите от плановата компания „ Ай Си Джи Би “ АД. Предложеният заем с държавна гаранция за плана е в размер до 215 млн. лева, интервал на асимилиране 3 години и период на погасяване 25 години.
Със свое решение от 8 ноември 2018 година Европейската комисия постанови, че източниците за финансиране на плана „ Междусистемна газова връзка Гърция- България “ са съвместима държавна помощ според член 107, алинея 3 от Договора за действие на Европейския съюз. Предоставянето на държавна гаранция по заемните съглашения по отношение на финансирането на интерконектора е планувано със Закона за държавния бюджет на Република България за 2019 година
Проектът „ Междусистемна газова връзка Гърция-България “ планува построяването на газопровод, свързващ националните газопреносни мрежи на Република Гърция и Република България. Интерконекторът ще има стратегическа роля за постигането на действителна диверсификация на източниците за доставка на природен газ за България и Югоизточна Европа. Чрез неговото създаване, като част от развиването на Южния газов кулоар, България и прилежащите й страни ще имат достъп до различни доставки от Каспийския район, както и до съществуващи и бъдещи терминали за полутечен природен газ.
Източник: 3e-news.net
КОМЕНТАРИ