Българският Чернобил“ на проф. Димитър Вацов, е изследване, което хвърля

...
Българският Чернобил“ на проф. Димитър Вацов, е изследване, което хвърля
Коментари Харесай

Българският Чернобил с нови разкрития: Как са разреждали силно радиоактивно мляко у нас?

„ Българският Чернобил “ на проф. Димитър Вацов, е проучване, което хвърля светлина върху дейностите на властта, закъсняла информация, неефективни ограничения и един съвсем незнаен „ втори радиационен пик “. Много от вас ще чуят за него за първи път в предаването " 120 минути " по bTV.

Един мит е това, че на 1 май хората са ходили под радиоактивния дъжд. Това се оказа в действителност погрешно, тъй като чернобилският облак идва над България в ранния следобяд на 1 май, когато манифестацията е преди малко завършила. Така че не е допустимо дъждът, който е валял през този ден да е бил радиоактивен. Това несъмнено не оневинява управляващите, тъй като на 24 май се провеждат митинги, спортни мероприятия текат, на 18 май се организира маратон " Здраве " в София - 40 000 хиляди са тичали за здраве и са вдигали тежко радиоактивен прахуляк. Стряскащи са цифрите - 340 000 бригадири, изпратени на полето през 1986 година, към 450 000 деца са изпратени да лагеруват по морето през лятото на 86-та, а всичко това са спомагателни дози радиация, които в действителност са поети от най-младите хора, от служащите, от селскостопанските труженици, които работят навън и непрекъснато дишат праха. Било събирайки реколтата, било в заводите ", разяснява проф. Вацов.

Според него има един доста явен критерии - България по данните на международната организация за атомна сила на МААЕ е осма по степен на заразяване на територията за цяла Европа. Най-първи са Украйна, Русия, Беларус. След това са скандинавските страни и на осмо място идваме ние. Но ние сме първи по заразяване на щитовидните жлези на децата съгласно научния комитет на Организация на обединените нации за проучване на атомната сила и сме преди всичко по общо облъчване на телата на хората в цяла Европа. И единственото пояснение за тази диспропорционалност е неналичието на ограничения или неефективността на ограниченията.

Радиационният облак потегля първо към Скандинавските страни, на 28 април шведите откриват радиацията, с помощта на тях оказва се, че има такова нещо, тя незабавно го споделят, поляците споделят на 30-ти април, идва на Балканите на 1 май - тук има известие, че всичко е наред и няма никаква заплаха за популацията. Едва на 7 май по малкия екран Шиндеров и Пандев - тогавашният хигиеничен контрольор и тогавашният началник на комитета за потребление на нуклеарна сила с половин уста споделят, че има нараснала радиация и че е добре 3 вида ограничения да се вземат - да не се ядат марули, децата да не играят в пясъчниците и по-често да се мият улиците ", съобщи Вацов.

Още на 4 май българските учени създават лист с 14 наложителни ограничения за персонална хигиена, който е подаден на държавното управление и е отритнат, сподели още Вацов.

Според документи на създателя от 1 май Висшата номенклатура (200-300 политици) са подложени на специфичен режим за храна и пиянство. Всеки залък от храната им се ревизира.

Зимата на 1987 година

В книгата професорът потвърждава, че година след повредата млеката и млечните артикули, както и месото и локалните артикули у нас доближават равнища на радиоактивност, близки до първите дни на повредата в Чернобил.

" Това се случва, тъй като управляващите тогава пускат за изхранване на животните през зимния интервал радиоактивните фуражи, окосени пред май 86-та, директно след дъждовете. Изрично българските учени, атомни физици, радиалози от ВМА, от селскостопанската академия предизвестяват неведнъж още август същата година това да не се прави. Когато виждат, че потеглят нагоре, тъй като радиоактивността потегля по животните нагоре още есента на 86-та, през ноември и декември те сигнализират с отчети, молят да се вземат ограничения да се приключи това нещо, само че не им обръщат внимание. Съответно от януари до юни млеката и месото стават радиоактивни за българите.

Защо са давали инфектираните фуражи на животните - единственото пояснение - нищо да не се хвърля.

Проф. Вацов твърди, че в нито един документ няма калкулации какъв брой кг фуражи е трябвало да закупят от чужбина чисти и какъв брой би коствало това.

Докато хората, живеели по това време, родителите ни, бабите и дядовците ни, са си казвали какъв брой е неприятно, че на 1 май са манифестирали по улиците, когато радиоактивен дъжд е валял и ги е заразявал, а в действителност година по-късно през хранителната им верига е влезнало същото голямо количество радиация.

На процедура извънредно малко са ограниченията за деконтаминация на храните, т.е за обеззаразяване на храните.

През цялата година е имало тежко радиоактивни артикули, с които сме се хранили, твърди професорът. Това, което са правили е било методът на разреждането - взимаш мощно радиоактивно мляко и го смесваш със слаборадиоактивно, с цел да разпределиш радиацията по-равномерно и да влезеш в нормите - това е било систематичната държавна политика.

Вторият радиационен пик стартира да затихва през юни 1987 година, откакто влизат преди малко окосени нови фуражи за изхранване на добитъка.

Казва се, че 50 години е интервалът на въздействие от нуклеарната злополука, написа bTV.
Източник: darik.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР