Българските спортисти отбелязаха най-доброто си представяне на Олимпиада от началото

...
Българските спортисти отбелязаха най-доброто си представяне на Олимпиада от началото
Коментари Харесай

Българските спортисти записаха най-доброто си представяне на олимпийски игри от началото на века

Българските спортисти означиха най-хубавото си показване на Олимпиада от началото на века със извоюваните три златни, един сребърен и три бронзови оценки в Париж.

На Игрите във френската столица се включиха 46 национални състезатели от страната в 15 типа спорт, като в множеството от тях родните спортисти имаха мотиви за горделивост, записвайки почтени резултати.

Постижението е с един бронз по-добро спрямо Токио 2020, а предходните по-силни олимпийски изяви на българските спортисти бяха в Сидни през 2000 година, когато те завоюваха 5 златни, 6 сребърни и 2 бронзови медала.

Като брой оценки Париж 2024 е втората най-успешна от 20 години след Игрите в Атина, където националните състезатели печелят 12 медала, само че единствено два от тях са златни, един е сребърен и девет са бронзови.

След 22-ото си присъединяване на Олимпиада българските спортисти са се окичили с общо 231 медала, от които 57 златни, 89 сребърни и 85 бронзови.

Без подозрение националите от битката изпъкнаха със завоюваните две трофеи, като за първи път от Москва 1980 беше записан успех и в двата стила.



Семен Новиков в категория до 87 кг при класиците донесе на 8 август първо олимпийско злато за българската битка от успеха на Армен Назарян в категория до 58 кг типичен жанр на Игрите в Сидни преди 24 години. Ден по-късно Магомед Рамазанов ликува при 86-килограмовите и по този начин роден национал от свободния жанр още веднъж се качи на най-високото ходило на почетната стълбичка след легендата Валентин Йорданов при 52-килограмовите в Атланта 1996.

В исторически проект точно борците са донесли и най-голяма олимпийска популярност на страната със извоюваните 18 златни, 32 сребърни и 23 бронзови медала.



Състезателите по повдигане на тежести също имаха мотиви за горделивост с две оценки. Карлос Насар реализира международен връх в изхвърлянето и в дуела за безапелационна купа в категория до 89 кг. Той обезпечи първо злато за България в тежката атлетика от две десетилетия след Милен Добрев при 94-килограмовите на Игрите в Атина 2004. Валентин Андреев също се окичи с орден при щангистите, откакто остана трети в категория до 73 кг.

Вдигането на тежести е вторият най-успешен олимпийски спорт за България с 13 златни, 17 сребърни и 9 бронзови оценки.

Боряна Калейн завоюва среброто в многобоя на шампионата по художествена гимнастика, като донесе втори орден за страната в 40-годишната олимпийска история на самостоятелната конкуренция след среброто на Адриана Дунавска от Сеул 1988. Националният отбор пък се размина с орден за 3 десети от точката, като остана на четвъртото място.



Хронологично боксьорът Хавиер Ибаниес донесе първото отличие за България на Игрите в Париж, откакто на 3 август се класира за полуфиналите в категория до 57 кг. Пет дни по-късно той загуби трагично в спор за място на финала от Мунарбек Сейтбек Уулу (Киргизстан) и остана с бронз. Това беше и 20-и орден за България от този спорт на Олимпиада (5 златни, 5 сребърни и 10 бронзови).

Родената в Иран натурализирана българка Кимиа Ализаде завоюва бронза в конкуренцията по таекуондо в категория до 57 кг, с цел да донесе първо олимпийско отличие за страната в този спорт.

Извън медалите българските спортисти записаха още няколко запаметяващи се резултати.

Валентина Георгиева се класира на пето място на финала на прескок на шампионата по спортна гимнастика. След 32 години страната още веднъж имаше финалистка при дамите на най-големия състезателен конгрес, като за последно това направи Силвия Митова в Барселона 1992, където тя остана осма на земя.

Десислава Ангелова се подреди шеста на скиф. Тя стана първата българка на олимпийски край в гребането от 16 години след международната рекордьорка Румяна Нейкова, която победи в същата дисциплинираност на Игрите в Пекин 2008.



В бадминтона Габриела Стоева и Стефани Стоева приключиха на пето място, откакто отпаднаха на четвъртфиналите. Така те изравниха най-хубавото класиране на български играч в този спорт на Олимпиада. Любопитното е, че достижението е на треньорката им Петя Неделчева, която също приключва пета, само че в самостоятелната конкуренция в Атина 2004.

Леката атлетика записа един край на Тихомир Иванов на скок височина, в който той зае влиятелното осмо място с персонален резултат за сезона.



В плуването европейският първенец Любомир Епитропов пък беше близо да обезпечи класиране във край за български играч на втора поредна Олимпиада, само че остана девети на полуфиналите на 200 метра бруст, като единствено 4 стотни от секундата го разделиха от място измежду най-хубавите осем, които се състезаваха за разпределението на медалите.

На предходните Игри в Токио Йосиф Миладинов приключи осми на 100 метра бътерфлай, като стана първият български финалист в плуването от Сеул 1988, където Таня Богомилова на 100 метра завоюва единствената до момента купа за страната в този спорт, а Антоанета Френкева добави сребро на 100 метра бруст и бронз на 200 метра бруст.



Намерете Българска национална телевизия в обществените мрежи:,,,

Гледайте НА ЖИВО спорт гратис на:
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР