Българските потребители ядат храни с по-ниско качество и на по-висока

...
Българските потребители ядат храни с по-ниско качество и на по-висока
Коментари Харесай

Лиляна Павлова: Българските потребители ядат храни с по-ниско качество и на по-висока цена


Българските консуматори ядат храни с по-ниско качество и на по-висока цена. Това сподели министърът на българското европредседателство Лиляна Павлова по време на Международния конгрес на високо ниво, отдаден на двойния стандарт при храните в Европейски Съюз, съобщи кореспондент на БГНЕС.

Палова се разгласи срещу тази процедура и сподели, че е извънредно време тя да бъде прекъсната. „ Трябва да потвърдим, че в Европейския съюз всички сме равни и не може да има разделяне на първа и второкласен, всички консуматори сме равни. Равенството се показва във всяко едно отношение “, съобщи Павлова. Тя изясни, че по време на форума акцентът няма да е единствено върху храните, а и всички останали артикули. Министърът уточни, че с изключение на храна с по-лошо качество, българите плащаме и по-скъпо за нея, базирайки се на проучване.

„ 43% от продуктите се продават на доста по-висока цена. Тук приказваме за завишение сред 43 и 87% спрямо цените на стоките на пазара в Германия, Чехия. Всички би трябвало да се обединим, че това е дискриминация и е обидно “, разяснява тя.

В България изследването демонстрира, че това е един от проблемите с най-голяма заинтригуваност и е подложен преди всичко. И по тази причина с него се занимават всички институции. Трябва да се постави завършек на тази процедура и директивата, която предлага европейският комисар по въпросите на правораздаването, потребителите и равнопоставеността сред половете – Вера Йоурова ще постави завършек на тази процедура.

Лиляна Павлова сподели, че фрапиращи разминавания има и в прясното мляко. „ В българското мляко има на половина фосфор, калий, калций. Питам се какво пият децата ни? “, сподели още министърът. Тя акцентира, че в млечния шоколад, който се продава у нас освен има по-малко какао, а няма масло. Оказва се също, че най-фрапиращи са разликите в цените и на три продукта – вурстчета, които с изключение на, че са по-скъпи с 50%, в тях се съдържа и по-малко месо. С 50% повече плащаме за плодов сок, а с 84% по-скъп е и чаят у нас. /БГНЕС
Източник: bgnes.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР