Българските граждани получават правото сами да определят срока на валидност

...
Българските граждани получават правото сами да определят срока на валидност
Коментари Харесай

Голяма промяна: Българите сами ще избират срока на валидност на личните си карти

Българските жители получават правото сами да дефинират периода на годност на своите персонални карти, като избират сред 5 и 10 години. Тази основна смяна отстранява досегашния закрепен модел и е част от пакет нови ограничения, утвърдени от Министерския съвет. Целта на промяната е да модернизира системата за персонални документи и да облекчи административните процедури за популацията, без това да постанова в допълнение бюджетно финансиране.

Обновеният Правилник за издаване на български персонални документи слага жителя в центъра на процеса. Властите стимулират решението с нуждата от еластичност – някои хора избират по-честа промяна на документа, до момента в който други, изключително тези, които пътуват постоянно или живеят дълготрайно в чужбина, биха се възползвали от по-дълъг небосвод на годност. Това е стъпка към понижаване на непотребната регулация и предложение на персонализиран метод вместо универсално решение за всички.

Освен периода на годност, държавното управление вкарва и ограничения за по-добра връзка сред администрацията и жителите. При подаване на заявки към този момент ще се събират данни за е-поща и телефонен номер. Това ще разреши по-бързо известяван за статуса на документите и е стъпка напред в дигитализацията на услугите. Промяната визира освен персоналните карти, само че и реда за издаване на свидетелства за ръководство на МПС, краткотрайни карти за идентичност и моряшки паспорти.

Важен миг в промяната е централизираното персонализиране на документите, което към този момент ще се прави от дирекция „ Български документи за идентичност “ към Министерство на вътрешните работи. Според претекстовете на кабинета, това ще увеличи сигурността, ще усъвършенства контрола и ще уеднакви стандартите, намалявайки риска от забавяния.

Разширява се и обсегът на електронната еднаквост. Гражданите ще могат да декларират уверение за електронна еднаквост както при издаване на нова карта, по този начин и когато и да е за към този момент годен документ. Регламентирана е ясна процедура за ръководство на този електронен притежател, което е основно за сигурния достъп до цифровите услуги на страната и е в синхрон с европейските старания за киберсигурност и съгласуваност.

Паралелно с измененията за българските жители, кабинетът одобри промени и в Правилника за използване на Закона за чужденците. Те целят по-голяма изясненост при процедурите за дълготрайно престояване, което е значим сигнал към задграничните вложители и експерти.

Специален акцент е подложен върху режима за така наречен „ цифрови номади “. Още през юни Народното събрание утвърди промени в закона, позволяващи престояване до 180 дни с дълготрайна виза за висококвалифицирани експерти, работещи отдалечено. Приетите в този момент подзаконови актове вършат този режим действително използван. Очаква се мярката да притегли стопански дейни хора от сферата на нововъведенията и ИТ бранша, които да подтикват потреблението и пазара на парцели у нас.
Източник: eurocom.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР