Къде сбъркахме: Децата до 4-ти клас не могат нито да си вържат обувките, нито да отидат до тоалетна сами
Българските деца от първи до четвърти клас нямат обикновени привички, които са изгубени по пътя от първи до седми клас, счита Диян Стаматов
Българските деца не могат да завързват своите обувки. Не могат да отидат сами до тоалетна. Не могат да употребяват обикновено приборите в столовата. Българските деца от първи до четвърти клас нямат обикновени привички, които са изгубени по пътя от първи до седми клас. На тях не им се приказва в домашна среда и тук не укорявам никого. Просто виждам това, което се случва в едно доста положително учебно заведение, и мога да си показва по какъв начин стоят нещата в среда, в която фамилиите нямат такава мотивация за учебно образование. И чак тогава идва създателят или създателите, които се учат.
Това съобщи в изявление за радио " Фокус " Диян Стаматов, ръководител на Съюза на ръководителите в системата на националната култура и шеф на столичното 119 СУ " Акад. Михаил Арнаудов “.
" За мен няма по какъв начин българското обучение да се капсулира и затвори единствено във своите създатели, тъй като светът е толкоз динамичен, отворен и бърз, че би било безпределно консервативно, в случай че кажем, че нашите създатели са само значимите и те дефинират нашата еднаквост ", уточни той по отношение на появяването на петиция, която упорства в начален стадий на образование в часовете по литература да се учат единствено български творби.
" Изучаването на непознати създатели в начален стадий го е имало постоянно в българското обучение през последните, може би, повече от 50 години. За мен не толкоз кои са създателите, които се учат, а по какъв начин се учи даденото произведение или дадените тематики, е по-важно и значително. Не бих отрекъл изцяло това, което оферират хората, подписали петицията. Знаем, че живеем в извънредно забавно време, в което всеки има право да показва своите позиции, само че не трябва да забравяме нещо обикновено – когато подрастващите деца тръгнат със своите фамилии в свободна и отворена Европа, и освен Европа, а и целия свят, те виждат култури и привички, които не е нужно да бъдат изучавани въобще. И съпоставят нашата национална еднаквост с това, което виждат “, изясни Стаматов.
" Ние фрапантно изоставаме във връзка с обикновените житейски привички в подготовката на децата в ранна учебна възраст. Нищо че летим в небесата на обществените мрежи или, най-малко това, което виждам, с високи цифрови достижения “, означи той.
" Не бива да забравяме, че някои от нашите създатели стоят извънредно археично в погледа на днешните деца и би трябвало да се съобразим с тази действителност. Те са създатели от 1800, началото на 1900 година. Нашите деца живеят в 2026 година в този момент с доста цифров трансфер, който е друг от погледа на обществената медия или на улицата ", разяснява още Стаматов.
Българските деца не могат да завързват своите обувки. Не могат да отидат сами до тоалетна. Не могат да употребяват обикновено приборите в столовата. Българските деца от първи до четвърти клас нямат обикновени привички, които са изгубени по пътя от първи до седми клас. На тях не им се приказва в домашна среда и тук не укорявам никого. Просто виждам това, което се случва в едно доста положително учебно заведение, и мога да си показва по какъв начин стоят нещата в среда, в която фамилиите нямат такава мотивация за учебно образование. И чак тогава идва създателят или създателите, които се учат.
Това съобщи в изявление за радио " Фокус " Диян Стаматов, ръководител на Съюза на ръководителите в системата на националната култура и шеф на столичното 119 СУ " Акад. Михаил Арнаудов “.
" За мен няма по какъв начин българското обучение да се капсулира и затвори единствено във своите създатели, тъй като светът е толкоз динамичен, отворен и бърз, че би било безпределно консервативно, в случай че кажем, че нашите създатели са само значимите и те дефинират нашата еднаквост ", уточни той по отношение на появяването на петиция, която упорства в начален стадий на образование в часовете по литература да се учат единствено български творби.
" Изучаването на непознати създатели в начален стадий го е имало постоянно в българското обучение през последните, може би, повече от 50 години. За мен не толкоз кои са създателите, които се учат, а по какъв начин се учи даденото произведение или дадените тематики, е по-важно и значително. Не бих отрекъл изцяло това, което оферират хората, подписали петицията. Знаем, че живеем в извънредно забавно време, в което всеки има право да показва своите позиции, само че не трябва да забравяме нещо обикновено – когато подрастващите деца тръгнат със своите фамилии в свободна и отворена Европа, и освен Европа, а и целия свят, те виждат култури и привички, които не е нужно да бъдат изучавани въобще. И съпоставят нашата национална еднаквост с това, което виждат “, изясни Стаматов.
" Ние фрапантно изоставаме във връзка с обикновените житейски привички в подготовката на децата в ранна учебна възраст. Нищо че летим в небесата на обществените мрежи или, най-малко това, което виждам, с високи цифрови достижения “, означи той.
" Не бива да забравяме, че някои от нашите създатели стоят извънредно археично в погледа на днешните деца и би трябвало да се съобразим с тази действителност. Те са създатели от 1800, началото на 1900 година. Нашите деца живеят в 2026 година в този момент с доста цифров трансфер, който е друг от погледа на обществената медия или на улицата ", разяснява още Стаматов.
Източник: flagman.bg
КОМЕНТАРИ




