Българската страна изрази желание служителят на посолството да бъде отзован

...
Българската страна изрази желание служителят на посолството да бъде отзован
Коментари Харесай

След шпионския скандал: Вижте изгонените руски дипломати от 2016 до 2019 г.

Българската страна изрази предпочитание служителят на посолството да бъде отзован в понеделник, преди края на деня. Според външното министерство лицето към този момент е напуснало територията на България.

В резултат на следствието от българската прокуратура, обстоятелствата в сигнала на ДАНС са доказани напълно. Установено е, че фактически от септември 2018 година, в продължение на близо година, съветският разузнавач е осъществявал разследваща активност, като е провеждал регулярни тайни срещи с български жители, в това число и с управителен чиновник, разполагащ с достъп до класифицирана информация на България, Европейски Съюз и НАТО.

Виенската спогодба за дипломатическите връзки от 1961 година дава на приемащата страна когато и да е и без съображение да афишира дипломати за персони нон грата.

Акредитиращата страна би трябвало да отзове такова лице или да приключи неговите функционалности, другояче страната хазаин може да откаже да го признае за посланик.

Дипломатическите чиновници са предпазени от наказателна, а също по този начин гражданска и административна отговорност. Макар да са задължени да се подчиняват на законите на приемащата ги страна, осъществяването на нарушавания не дава право за техния арест, напомня БГНЕС.

Статутът на личност нон грата е единственият механизъм, допускащ на приемащата страна да се защищити от активността на задграничните дипломати. Изгонването на дипломати е последна мярка и нормално се свързва с шпионаж – активност несъвместима със статута на дипломата. Експулсирането на посланик е алегоричен симптом за неодобрение.

10 случая на изгонени съветски дипломати през последните години:

На 28 октомври 2019 година България екстрадира съветски посланик, обвинен за разследваща активност. Това се случи след изказване на основната прокуратура, че е прекратила следствие против съветски жител, обвинен, че работи за съветските служби за сигурност, поради неговия дипломатически статут.

На 13 август 2019 година Службата за сигурност на Украйна заяви, че съветски посланик, работещ в генералното консулство на РФ в Лвов, е разгласен за личност нон грата в Украйна и към този момент е напуснал страната. Според изказването на пресслужбата на ССУ той се е занимавал с разследваща активност.

На 22 ноември 2018 година Словакия изгони съветски посланик, обвинявайки го в разследваща активност. Дипломатът е напуснал страната в течение на 48 часа.

На 4 октомври 2018 година стана известно, че холандските служби за сигурност са изгонили от Холандия четирима руснаци на 13 април. Те са се пробвали да провеждат хакерска офанзива против Организацията за възбрана на химическите оръжия.

При това обвинените са имали дипломатически паспорти. Амстердам твърди, че руснаците са се опитвали да получат достъп до файловете по делото за сваления малайзийски Боинг над Украйна.

На 11 юли 2018 година гръцките медии оповестиха за изгонването на двама съветски дипломати от страната и възбраната наложена на други двама да влизат в Гърция.

Тези ограничения, съгласно данните на локалните медии, са свързани с „ противозаконни дейности против националната сигурност “ и „ са отговор на противозаконните дейности на гръцка територия, които са интервенция във вътрешните каузи на Гърция “. Сред обвиняванията на Атина по адрес на дипломатите – опит за събиране и разпространяване на информация, а също по този начин рушвет на държавни служители.

През март 2018 година редица страни оповестиха, че експулсират съветски дипломати. Повод за това е случай в английския град Солсбъри, където на 4 март беше токсичен някогашният полковник от запаса на ГРУ Сергей Скрипал, който работеше за английските служби. Англия упрекна Русия, че е отровила някогашния шпионин и неговата щерка Юлия с газ “Новичок”.

На 14 март английският министър председател Тереза Мей разгласи, че Лондон гони 23 съветски дипломати, към една трета от чиновниците на съветското посолство в страната и замразява всички двустранни контракти на високо ниво. След няколко дни водачите на Европейски Съюз съгласуваха общо изказване и поддържаха Англия по делото „ Скрипал “.

На 26 март в символ на взаимност Съединени американски щати взеха решение за изгонването на 60 съветски дипломати, измежду тях 12 чиновници на Организация на обединените нации. Германия, Франция и Полша експулсираха по четирима, Литва и Чехия – по трима, Дания, Италия и Холандия – по двама, Финландия и Румъния – по един. Украйна експулсира 13 дипломати, а Латвия – един посланик и един чиновник на „.Аерофлот “. Общо 14 от 28 страни-членки на Европейски Съюз изгониха съветски дипломати в символ на взаимност с Англия.

На 29 май 2017 година стана известно, че Молдова е оповестила петима съветски дипломати за персони нон грата. Тогавашният министър председател на страната Павел Филип разгласи, че това е направено въз основа на информация, получена от службите за сигурност.

На 26 май 2017 година Естония взе решение за изгонването на двама съветски дипломати – генералния консул в Нарва Дмитрий Казенов и консула Андрей Сургаев. Причината не се оповестява.

На 29 декември 2016 година медиите оповестиха, базирайки се на американската администрация, че управляващите са изгонили 35 съветски дипломати, които са упрекнати в нарушение на дипломатическата активност. Съединени американски щати също по този начин са затворили достъпа до два жилищни комплекса, по този начин наречени извънградски вили на непрекъснатото посланичество на Русия в Ню Йорк и на посолството във Вашингтон, които са съветска дипломатическа благосъстоятелност.

На 8 юли 2016 година представителят на Държавния департамент на Съединени американски щати Джон Кърби заяви, че на 17 юни Съединени американски щати са експулсирали двама съветски дипломати поради случай с американски посланик в Москва.
Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР