Българската генбанка е в бедстващо състояние и са необходими спешни мерки
Българската генбанка е в бедстващо положение и огромна част от сбирката е изнесена в банката в Свалбард, Норвегия, финансирана от мултинационални компании, декларира Сдружение " Агролинк " в отговор на вчерашното мнение на Министерството на земеделието и храните (МЗХ), съгласно което ведомството предизвиква поредно опазването на локалните сортове зеленчуци и овощни типове, предава Българска телеграфна агенция.
Българска телеграфна агенция напомня, че по-рано тази седмица неправителствената организация упрекна служебния заместник-министър на земеделието и храните доктор Лозана Василева, че по време на съвещанието на Съвета по земеделие и риболовство, който се организира на 9-10 декември в Брюксел, не е подкрепила текстовете от регламента за продажбите на семена във връзка с правото на земеделските стопани да събират, употребяват, обменят и продават личните си семена, както е записано в интернационалното право.
Сдружението цитира думите на заместник-министър Василева, че тези разнообразни правила ще създадат контрола по-обременителен, защото органите би трябвало да правят разбор на риска. Изказването е обвързвано с тежестта на администрацията, а не с правата на земеделските производители, консуматори и цивилен организации, показват от неправителствената организация.
Според мнението на Министерство на земеделието и храните на извършеното съвещание на Съвета е бил разискван отчет на Унгарското председателство за напредъка по предложение за Регламент за растителния репродуктивен материал, който сплотява девет от съществуващите наставления в бранша.
Ресорното министерство посочи, че България поддържа предлагането за правилник, като се изключи спомагателната административна тежест, която ще бъде резултат от условието за наложително изпитване за биологични и икономически качества на зеленчукови и овощни типове растения. България не се е изказвала срещу уредените с дерогации разпореждания на регламента, а в противен случай, приветства облекчаването на условията за сортовете за предпазване, които в настоящото законодателство също са обект на дерогация и са транспонирани с наставления в наредбите по член 29, алинея 6 от Закона за посевния и посадъчния материал, написа още в мнението.
Според ведомството във връзка със известие с погрешни изказвания, че Министерството на земеделието и храните е дало противоположни позиции във връзка с старите сортове семена, посочените текстове са извадени от подтекста и не кореспондират с позицията на Република България по отношение на предлагането за Регламент за растителния репродуктивен материал (РРМ).
Относно текста за дерогацията за растителния репродуктивен материал, който се предлага на генбанки, организации и мрежи, които правят консервация на този РРМ за немаркетингови цели, Министерство на земеделието и храните показва мнение, че регулацията в бранша не е толкоз нужна и че ще съставлява спомагателна административна тежест. В никакъв случай позицията не е срещу въвеждането на такава дерогация. Другата алтернатива е този растителен репродуктивен материал да остане отвън обсега на европейското законодателство, както до момента, показват от ведомството.
По отношение на въпроса за обмена и продажбите на семена, от министерството прецизират, че в националното законодателство няма ограничавания за предпазване, замяна и потребление на лични семена и посадъчен материал, и настоящата нормативна уредба е в сходство с европейското и интернационалното право в региона на семената и посадъчния материал.
Според Сдружение " Агролинк " българските семепроизводители, опазващи старите сортове, мъчно ще покрият критериите, свързани с предвижданите дотации " Опазване на застрашени от изгубване локални сортове, значими за селското стопанство " в размер на над 41,6 млн. евро. От неправителствената организация показват угриженост дали още веднъж огромните производители ще бъдат облагодетелствани, без това да способства за опазването на застрашените остарели сортове.
" Съгласни сме със мнението на Министерство на земеделието и храните регламентирането на генбанките, организациите и мрежите, извършващи запазване на старите и локални сортове да остане отвън обсега на европейския правилник, само че е належащо това да стане час по-скоро, по този начин както е осъществено от повече от 30 години в други страни членки на Европейския съюз (ЕС) ", съобщи доктор Светла Николова от Сдружение " Агролинк ".
Организацията, дружно с Фондация " Биоселена ", Асоциацията на българските села, Съюза на градинарите в България, Националната асоциация по биоземеделие, Фондация " 21 век ", упорстват българското държавно управление да откри решение за пазаруването на генератор за генбанката в Института по растителни генетични запаси - Садово, с цел да може да се предотврати цялостната загуба на семената при положение на изключване на електрическото зареждане от мрежата. Също по този начин Министерство на земеделието и храните да спомага на ИРГР - Садово да върне в България българските семена, събирани от български аграрни производители и селекционирани от български учени, които сега се съхраняват в Свалбард, Норвегия.
Браншовите организации молят също Министерство на земеделието и храните, със съдействието на цивилен организации, да създаде в границите на съществуващото българско законодателство текстове, които да разрешат българските остарели сортове и овощен материал да се продават, а освен да се разменят в натура. Влизането в действие на новото законодателство да се осъществя в границите на първата половина на 2025 година, с цел да догоним с резултати други страни от Европейски Съюз, оферират те.