Българската баница беше класирана в топ 10 на най-вкусните ястия

...
Българската баница беше класирана в топ 10 на най-вкусните ястия
Коментари Харесай

Баницата нареди България на 5-о място в кулинарна класация

Българската баница беше класирана в топ 10 на най-вкусните ястия със сирене в света. Тя заема пета позиция в класацията на Taste Atlas.

В топ 50 на най-вкусните ястия със сирене в света попадат още два български обичайни специалитета – овчарска (41 позиция) и шопска салата (14 позиция).

В другите краища на България баницата със сирене се прави по друг метод и може да има друг усет, изясни пред Радио София проф. доктор Ана Кочева, началник на секция „ Диалектология “ в Института за български език при Българска академия на науките. В това тя се е убедила с сътрудниците си, до момента в който са пътували по отношение на работата над интерактивна кулинарна карта на българската езикова територия.

„ Обиколихме Мизия, Тракия, Македония, българските исторически диаспори по света. Установихме, че баницата е най-традиционното българско ядене. Тя е обвързвана както с празничната софра, по този начин и с всекидневието “, описа проф. Кочева.

По думите ѝ, някои от лексемите, с които се отбелязва баницата, имат славянски генезис, което е доказателство какъв брой от дълго време се подготвя по нашите земи. Други названия са млин, чеп, зелник („ само че не е безусловно със зеле, а с всевъзможни зелении от градината – лапад, спанак, даже билки “) и други. 
Най-старата позната форма е „ гибаница “ във Видинския край. (Глаголът нагибам означава сгъвам, сгъвам.) Има названия и от турския език, например бюрек, сладката татлия и тъй наречените

Познати са още млечна, дърпана, мързелива, ялова баница.

„ Можем да приказваме за кулинарни балканизми и във връзка с езика, и във връзка с храната “, подчертава проф. Кочева.

Това може да се откри и на кулинарната карта на Българска академия на науките.

Върху баницата може да се екстраполират и доста от ритуалите, от вярванията и отношението към хляба – от замесването до консумирането при разнообразни мотиви, добави още специалистката от Българска академия на науките. Тя заяви, че скоро следва да излезе книгата „ Езикът на българската кухня “, а до 2 години по-късно – обемист „ Български диалектен кулинарен речник “.
Източник: skandal.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР