Българската армия е армия на чест, дълг и бъдеще. Това

...
Българската армия е армия на чест, дълг и бъдеще. Това
Коментари Харесай

Президентът на тържествения водосвет: Българската армия е армия на чест, дълг и бъдеще

Българската войска е войска на чест, дълг и бъдеще. Това сподели в празничното предаване на Българска национална телевизия " Денят на храбростта - 6 май " президентът на Република България Илияна Йотова.

 

Очакванията на цялото общество към Българската войска са доста огромни, само че с цел да се оправдаят, и страната би трябвало да извърши своя дълг към своята войска, сподели президентът и висш главнокомандващ на Въоръжените сили Илияна Йотова в словото си на тържествения водосвет на бойните флагове и знамената светини по случай Деня на храбростта и празник на Българската войска.

 

Президентът взе участие в ритуала, като одобри почетния часовой на представителните гвардейски елементи и отдаде респект пред Паметника на Незнайния боец.

 

В тези тежки и сложни рискови времена ние разчитаме на вас, сподели Илияна Йотова в словото си пред военнослужещите.

Конфликтите са на всички места към нас, само че ние знаем, че с смелост, чест и достолепие носите вашата работа и сте поръчител за мира, сигурността и благоденствието на българския народ. Ние знаем, че с вашата подготовка, вашите упоритост, родолюбие и високо възприятие за дълг изпълнявате сложни решения, преодолявате всички компликации. Вярваме, тъй като ние, българският народ, обичаме своята войска, ценим я, а с вашите дейности показвате, че сте мечтан и заслужен сътрудник на всички, с които сме дружно в съюзите, добави президентът Йотова.

 

Тя означи, че 6 май носи необикновен заряд – обичан, чакан, изпълнен с българска горделивост всеобщ празник. 

 

Дълга е българската традиция на водосвета на бойните флагове, почнала преди цели 11 века в Златния век при цар Симеон, траяла във времето, и през днешния ден, когато означаваме друга огромна годишнина – 150 години от Априлското въстание, дано си спомним за българското духовенство, което освети първото свободно българско знаме с гордо изправения златен лев, сподели Илияна Йотова.

 

По думите ѝ, славните страници на българската история се четат през светлите облици и каузи на хиляди български военачалници, офицери, бойци. По бойните полета те посочваха какво значи да мобилизираш духа си до степени, които врагът не можеше да допуска, какво значи да печелиш борби, които всички са считали за изгубени, и какво е даваш всичко от себе си отвън рамките на човешките благоприятни условия, тъй като пред теб стои Отечеството и неговата отбрана, сподели президентът Йотова.

Тя означи, че военачалник Кюркчиев, полковник Неделчев, военачалник Киселов, полковник Дрангов и доста други не са единствено имена от българската славна военна история, а се трансфораха в народен знак за героизъм, дълг, истина, обединяване и правдивост. 

 

Вие сте наследници на тези славни обичаи и през днешния ден сте гордостта на народа ни. Днес вие сте огледалото, в което се оглежда високият български дух, самочувствието ни, любовта към България, носите вашата работа с чест и достолепие и сте там постоянно, където е най-трудно, сподели Йотова пред военнослужещите. Нека свети Георги Победоносец да бди над вас и вашите фамилии, да закриля обичаното ни Отечество, сподели още президентът и висш главнокомандващ на Въоръжените сили.

 

По-късно президентът на България написа и собствен пост в обществената мрежа във връзка на Гергьовден - Денят на храбростта и БА:

"

Застанали пред знамената светини на Българската войска, си спомняме с поклонение, че всяко едно от тях е очевидец на тежки борби и на безграничен подвиг. Всяко едно от тях е пай плат от нашата история, а дружно са летопис на неувяхващата бойна популярност на Българската войска. Под тези флагове постоянно с цената на живота си същински българи и родолюбци водиха война за свободата и независимостта на Отечеството ни, а във въжделенията си виждаха нас, техните потомци.Славните страници на българската история се четат през светлите облици и славните каузи на хиляди български военачалници, офицери, бойци. По бойните полета те печелиха борби, считани от враговете за изгубени. Те демонстрираха какво значи да даваш всичко от себе си отвън рамките на естествените човешки благоприятни условия, тъй като пред теб стои отечеството и неговата отбрана.Военнослужещите от Българската войска са наследници на славни обичаи и през днешния ден са гордостта на народа ни. Те са огледалото, в което се оглеждат високият български дух, самочувствието ни като българи и любовта към Родината.Българските военнослужещи носят своята работа с чест и достолепие и са постоянно там, където е най-трудно. Те са и измежду пожарите, наводненията, в лечебните заведения. Държавата би трябвало да извърши своя дълг към своята войска, която е поръчител за мира, сигурността и благоденствието на българския народ.Днес заставаме с религия и очакване пред смелите девойки и момчета, мъже и дами под пагон. Нека свети Георги Победоносец да бди над тях и фамилиите им! Нека свети Георги Победоносец закриля обичаното ни Отечество! "  

 

 

 

Източник: epicenter.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР