Президентът Илияна Йотова: Българската армия е армия на чест, дълг и бъдеще
" Българската войска е войска на чест, дълг и бъдеще ".
Това сподели в празничното предаване на Българска национална телевизия " Денят на храбростта - 6 май " президентът на Република България Илияна Йотова.
Тя очерта и четири съществени целта за развиването на въоръжените сили – рационализация, вложения в хората, съюзнически отговорности и възстановяване на статута на военнослужещите.
Йотова дефинира армията с висока оценка за ролята ѝ в обществото.
„ Вълнението ми е голямо. Виждам войска на дълг, на чест, на славно минало, с последователност, с обичаи и войска с бъдеще. Най-важната дума през днешния ден е благодаря. Благодаря за това, че пазят българското знаме и държавност. Смели хора – дами, мъже, момчета, девойки, които са приели най-трудната, най-рисковата специалност, дисциплинираност с доста ограничения, само че знаят за какво го вършат – родолюбие, родно място, татковина и мир “, сподели тя.
На въпрос за развиването на армията в условия на световни спорове, Йотова очерта главните цели. Тя сложи акцент върху модернизацията на въоръжените сили.
„ Напоследък доста приказваме за тактики и тактики и като че ли хората престанаха да слушат като чуят тази дума. В моите очи би трябвало да бъдат направени четири неща незабавно и незабавно. Първо – това е започнатата рационализация на българската войска да продължи. Научихме го по сложния метод. В момента България географски се намира тъкмо сред два спора. Виждаме, че методът, по който действа и е оборудвана армията, не може да продължава напред, тъй че почналата рационализация би трябвало да продължи с бързи темпове. На второ място и най-важното – това е инвестицията в хората. Славната българска история демонстрира, че волята на българския боец в никакъв случай не е победена от модерно оръжие. Тя е освен това, само че през днешния ден изискванията изискват нашите бойци да бъдат добре готови и подготвени. На трето място това са нашите съюзнически и национални отговорности. Да, ние сме член на Европейски Съюз и НАТО, само че силата на един съюз е общ брой от силата на всички, които го съставляват. Когато армията ни е мощна и боеспособна, ние способстваме и съюзите да са мощни и боеспособни. Това не значи, че нямаме отговорност към отбраната на личната ни национална сигурност. На четвърто място да помислим за това, че хората с униформи са хора. Те имат потребност да имат естествен живот и статут, фамилиите им да се усещат добре и да се радват на уважението на българския народ “, съобщи тя.
По думите й когато се приказва претенциите към българската войска, би трябвало да се замисляме и дали страната и институциите са на мястото си и подсигуряват изискванията за развиването й.
„ Бих желала в мое лице те да видят тъкмо този бранител - на техните права и развиване “, сподели Йотова.
Това сподели в празничното предаване на Българска национална телевизия " Денят на храбростта - 6 май " президентът на Република България Илияна Йотова.
Тя очерта и четири съществени целта за развиването на въоръжените сили – рационализация, вложения в хората, съюзнически отговорности и възстановяване на статута на военнослужещите.
Йотова дефинира армията с висока оценка за ролята ѝ в обществото.
„ Вълнението ми е голямо. Виждам войска на дълг, на чест, на славно минало, с последователност, с обичаи и войска с бъдеще. Най-важната дума през днешния ден е благодаря. Благодаря за това, че пазят българското знаме и държавност. Смели хора – дами, мъже, момчета, девойки, които са приели най-трудната, най-рисковата специалност, дисциплинираност с доста ограничения, само че знаят за какво го вършат – родолюбие, родно място, татковина и мир “, сподели тя.
На въпрос за развиването на армията в условия на световни спорове, Йотова очерта главните цели. Тя сложи акцент върху модернизацията на въоръжените сили.
„ Напоследък доста приказваме за тактики и тактики и като че ли хората престанаха да слушат като чуят тази дума. В моите очи би трябвало да бъдат направени четири неща незабавно и незабавно. Първо – това е започнатата рационализация на българската войска да продължи. Научихме го по сложния метод. В момента България географски се намира тъкмо сред два спора. Виждаме, че методът, по който действа и е оборудвана армията, не може да продължава напред, тъй че почналата рационализация би трябвало да продължи с бързи темпове. На второ място и най-важното – това е инвестицията в хората. Славната българска история демонстрира, че волята на българския боец в никакъв случай не е победена от модерно оръжие. Тя е освен това, само че през днешния ден изискванията изискват нашите бойци да бъдат добре готови и подготвени. На трето място това са нашите съюзнически и национални отговорности. Да, ние сме член на Европейски Съюз и НАТО, само че силата на един съюз е общ брой от силата на всички, които го съставляват. Когато армията ни е мощна и боеспособна, ние способстваме и съюзите да са мощни и боеспособни. Това не значи, че нямаме отговорност към отбраната на личната ни национална сигурност. На четвърто място да помислим за това, че хората с униформи са хора. Те имат потребност да имат естествен живот и статут, фамилиите им да се усещат добре и да се радват на уважението на българския народ “, съобщи тя.
По думите й когато се приказва претенциите към българската войска, би трябвало да се замисляме и дали страната и институциите са на мястото си и подсигуряват изискванията за развиването й.
„ Бих желала в мое лице те да видят тъкмо този бранител - на техните права и развиване “, сподели Йотова.
Източник: bulnews.bg
КОМЕНТАРИ




