Българка от Радомирско описа в книга жаждата си за свобода и живота си в Америка
Българката Антонина Дуриданова, която от години живее в Америка, написа книга за живота си там. Книгата й излиза първо на британски и е показана в американски книжарници. Тя е със заглавие „ Бягство от Желязната завеса: ново начало и завръщане “ и излезе от щемпел при започване на юни и в София.
„ Книгата „ Бягство от желязната завеса: ново начало и завръщане “ разказва жаждата за независимост и за разкриване на пътя към процъфтяване и осъществяване на фантазии и очаквания. Това, което е значително за книгата, е, че тя въздейства по друг метод на всеки един четец. Някои са въодушевени да четат епизоди, които им припомнят за детството – детските игри, само че също и да си напомнят израстването си в тоталитарен режим. Други намират отговори за това, което би трябвало да създадат, с цел да съумеят и да са щастливи “, описа Антонина Дуриданова особено за читателите на BG VOICE.
Трети осъзнават какъв брой са щастливи да са родени в свободния свят, където са имали благоприятни условия да избират по какъв начин да живеят и какво бъдеще да имат. Някои читатели намират, че младата българка е имала задача да извърши, като е напуснала България и се е образовала в нужната специалност, с цел да има опция да се завърне в Родината си да помогне в основаването
на ново демократично общество
„ Тези читатели откриват, че на всеки кръстопът е имало хора, които са протегнали ръка на една българска госпожица да се придвижи към идващия стадий на живота си. Като да вземем за пример срещата ми с две девойки от Ан Арбър, Мичиган, в деня преди заминаването ми в имиграционен лагер, които ми станаха спонсори да имигрирам в Америка “, спомня си Антонина.
Българка разказа в книга жаждата си за независимост и живота си в Америка
Антонина е член на фолклорната група „ Българка “ в Сан Антонио. Сн.: Личен списък на Антонина Дуриданова
Антонина Дуриданова е родена през 1949 година, корените й са в село Ракеловци, Радомирско. Баща й – проф. Иван Дуриданов, е изтъкнат български лингвист, майка й – историк и гимназиален преподавател. Авторката емигрира в Съединени американски щати в края на 60-те години, където доближава висока позиция в американската данъчна администрация, а нейната автобиография „ Бягство от Желязната завеса: ново начало и завръщане “ разказва един житейски път, който стартира от София, минава през Белград и Виена и стига до Сан Антонио
път, зависещ на упоритост и труд
и най-важния билет към свободата – образованието.
Летата Антонина прекарва в селото на баба си в Радомирско. Завършва Английската гимназия през 1968-а и продължава образованието си в Белград, някогашна Югославия. В края на първата година, преди изпитите, претърпява поразителен случай на границата с България, който дефинира хода на ориста й – паспортът й е арестуван и тя повече не може да се върне в Белград. Емигрира за Австрия с трен. Няма постоянни документи, тъй че рискува да бъда спряна и върната в България с последици арест и затвор. В Австрия се предава на полицията и съвсем година изкарва в лагера Трайскирхен, покрай Виена.
Българка разказа в книга жаждата си за независимост и живота си в Америка
Авторката с нейни читатели. Сн.: Личен списък на Антонина Дуриданова
Тогава се случва и срещата й с двете девойки от Ан Арбър, Мичиган, които й
оказват помощ да емигрира в Америка
Животът й като че ли стартира още веднъж в Мичиган. Там продължава висшето си обучение и приключва с три дипломи – две бакалавърски по съветски и френски, както и бизнес администрация със компетентност „ Счетоводство “ и магистратура по интернационална търговия и испански език.
Започва да преподава френски и български в Мичиганския университет. Преквалифицирането й в бизнеса води до промени в професионалния й живот и постъпва на работа в данъчната американска администрация. След разпадането на комунизма, по покана на българското държавно управление, се отзовава в България като представител на американското Министерство на финансите, с цел да окаже помощ за основаването на нова данъчна конструкция в България.
След завършването на плана се завръща в Америка и се мести да живее в Тексас заради здравословното положение на майка й. В момента живее в Сан Антонио, където се пенсионира. Заобиколена е от три деца и шестима внуци, които обожава.
Българка разказа в книга жаждата си за независимост и живота си в Америка
Антонина с британското издание на книгата си. Сн.: Личен списък на Антонина Дуриданова
Това, което е значително в този емигрантски роман, е, че младата българка
намира благополучие в щастието на хората
които образова, като да вземем за пример по какъв начин като преподавателка по френски език показва пътя за избавление на тийнейджери от небогати и опустошени престъпни квартали на Детройт.
„ Повечето хора бяха доста впечатлени от рестриктивните мерки и деспотизма на комунистическия режим в България. Защото да напусне дома си момиче на 19 година, на колкото потеглих аз, единствено с един куфар, и да целуне майка си за финален път, без да знае дали ще я види още веднъж, е сърцераздирателно и потресаващо. Те не могат да проумеят що за режим би предиздвикал дете да вземе сходно извънредно решение – да остави фамилията си
с цел да избяга от родната си страна
Американците одобриха книгата ми с вдъхновение и тъй като тя разисква тематиката за свободата, която е изключително настояща в Съединени американски щати “, споделя Антонина за усещанията на читателите след излизането на книгата й на британски пред Българска телеграфна агенция.
„ Бягство от Желязната завеса: ново начало и завръщане “ беше показана и в София при започване на юни.
„ Книгата ми е поучителна, с разнообразни тематики за полемика. В нея ще получите визия за израстването и живота ми в България по време на комунизма, за цената на свободата, за живота в Америка, страна, която приема и дава благоприятни условия за осъществяване на фантазии и цели. В книгата ще намерите подробни описания за живота ми с поучения и поощрения
за създаване на благополучен живот
Радвам се, че издаването й на български ще даде опция на българите в целия свят да се възползват от моята история и опит “, изяснява тя особено за BG VOICE.
„ Обикновените американци съчувстват на страдащите и поддържат украинския народ. Всъщност събитията в Украйна разсъниха интерес към моята книга, тъй като оказа помощ на доста хора да схванат смисъла на Желязната завеса и какви трагични условия могат да ги прогонят от родните им места “, добавя Антонина.
Освен с българите в Сан Антонио, Антонина поддържа контакт с българи от Остин, Далас и Хюстън най-вече по обществени мрежи. В Далас и Хюстън има българска общественост, само че Сан Антонио има по-развито възприятие за другарство. Създаден е уеб страница Bulgarians in San Antonio, уебсайтът Bulgarians in Texas е за целия щат. По време на изборите като член на изборната комисия
се среща с доста българи
от покрайнините на Сан Антонио, с които поддържа контакт.
„ Те са хора, които желаят да опитат нов метод на живот, да се срещнат с други култури. На доста от тях им подхожда това, което намират тук, тъй като Америка си остава страна, където човек може да се осъществя. Младите виждат, че вратите са отворени и те могат да се издигат в своите фантазии, стимулирани са да градят кариера. За тях такова бъдеще е привлекателно и аз познавам към този момент доста преуспели българи, които работят или учат тук, те са щастливи и не прекъсват връзката си с Родината “, безапелационна е българката.
Какво най-вече й липсва от Родината?
„ Липсва ми чувството за дом, за уют, липсват ми местата, където прекарах детството си. За мен България има най-красивите планини и море, липсва ми да съм заобиколена на всички места с българи.
България главно е изменена с нова инфраструктура на превоза – метрото в София е прелестно, автомагистрали за бързо напредване в страната, ново строителство и възобновен тип на старинни здания, удобни курорти с характерен български образ по планините и на морето, магазини с огромен избор на артикули и храна, както и доста прелестно обслужване. Аз персонално при всяко пътешестване всяко лято се доставям с облекла от България “, с носталгия, само че и с вяра споделя още българката.