Българка загина при изкачването на планински връх във Великобритания
Според избавителния екип инцидентни минувачи с съоръжение за катерене са се спуснали с въже, с цел да я спасят и са пробвали да я реанимират, само че българката е умряла от пострадванията си.
„ Мария беше човек, който живееше пълноценно – освен авантюристка и свободолюбива, само че и необикновено блага, умна и всеотдайна “, споделя Меган Грифитс, другарка на Мария.
28-годишната българка е следвала строително инженерство в университета в Салфорд. Била е фен на рисковите спортове. Нейни близки описват пред Би Би Си, че най-голямата й пристрастеност била карането на сноуборд. Предстояла й зимна отмора в Австрия.
Трифан постоянно е описван като връх, който бележи границата сред пешеходния туризъм и алпинизма и е сложен за преход, изключително при неприятно време. До върха няма маркирани пътеки. Той е употребен като подготвителен полигон за тестване на кислородно съоръжение и техники за сигурност преди първото сполучливо нанагорнище на Еверест през 1953 година




