България загуби с 0:1 от Иран в контролна среща, която

...

Колежа не донесе късмет и на България, лъвовете отстъпиха на Иран

България загуби с 0:1 от Иран в контролна среща, която се игра на стадион " Христо Ботев " в Пловдив. Единственият гол в мача вкара Мохамад Мохеби в 14-ата минута след груба неточност на Илия Груев. Така " Колежа " не донесе шанс и на националния тим, откакто Ботев дълго време чакаше, с цел да реализира първа победа на новия си стадион.

" Трикольорите " домакинстваха в Пловдив за първи път от 40 години насам, само че няма с какво хубаво да запомнят срещата. Селекцията на Младен Кръстаич, за която дебют записаха Димитър Митов, Лукас Петков и Преслав Боруков, изигра несъвършен мач, в който съвсем не затрудни съперниковите вратари. В същото време персите имаха още 2-3 положителни благоприятни условия за гол, само че не съумяха да ги осъществят.

За България в този момент следва аудиенция на Черна гора в подготовка за UEFA EURO 2024.

България започва добре срещата и още в началните секунди на срещата Кирил Десподов получи извеждащ пас от дълбочина, само че Алиреза Байранванд внимаваше и излезе да пресече подаването. В 5-ата минута Мохамад Мохеби получи отдясно, оправи се с Виктор Попов и навлезе във вътрешността, с цел да насочи удар, който мина около вратата на Димитър Митов. Малко по-късно Димо Кръстев препъна Мехди Тареми пред наказателното поле на " лъвовете ", като по този метод попречи на нападателя на Порто да излезе самичък против вратаря. Ехсан Хайсафи извърши директния свободен удар, само че не затрудни Митов.

В 10-ата минута Саеид Езотолахи насочи удар с глава след центриране от корнер, само че топката мина около вратата. Минута по-късно Димо Кръстев насочи удар с глава центриране на Кирил Десподов, само че не откри задачата.

Иран поведе в 13-ата минута след груба неточност на Илия Груев. Новото попълнение на Лийдс не съумя да върне топката към излезлия напред Митов. От това се възползва Саман Годос, който откри Мохамад Мохеби на празна врата, а последният не сбърка за 0:1.

В 25-ата минута вратарят на Иран Байранванд получи травма и беше сменен от Паям Ниазманд. Пет минути по-късно Десподов шутира от директен свободен удар, само че не затрудни стража на персите. Възпитаниците на Младен Кръстаич постановиха напън в идващите минути. Добра офанзива приключи с пас с пета на Андриан Краев към Лукас Петков в наказателното поле. Офанзивният футболист опита удар сред двама футболисти на Иран, само че след рикошет топката мина около вратата.

В 39-ата минута отбраната на България позволи нова груба неточност. Годос навлезе в наказателното поле отдясно и опита паралелен пас към Мохеби, само че Виктор Попов съумя да изревари иранеца и да предотврати сигурен гол.

В началото на второто полувреме пред Иран се откри нова добра опция за гол. Алекс Петков сбърка при изнасянето на топката и я подари на Мехди Тареми. Нападателят подаде към Мохеби, който опита мощен шут от границата на наказателното поле, само че прати топката рисково над вратата. След час игра гостите извършиха корнер, след който Езотолахи беше изтърван от резервата Георги Русев. Защитникът получи подаване от Шоджа Кализадех и от няколко метра насочи удар над вратата.

В 65-ата минута Русев опита удар от към 15 метра, само че стреля доста едва и вратарят на Иран не се затрудни. Пет минути по-късно Джакханбакш проби отдясно и центрира меко в наказателното поле, където Митов съумя да изпревари футболист в бяло и да избие топката, след което претендираше за фал против себе си.

В 85-ата минута Десподов извърши директен свободен удар, само че прати топката над вратата. Малко по-късно шут на Спас Делев беше блокиран. В 87-ата минута Илиан Илиев получи на към 25 метра от вратата на иранците. Халфът пое топката и насочи мощен удар, който профуча рисково над вратата. В добавеното време на срещата Мохеби напредна отдясно и опита удар от дребен ъгъл, който не откри задачата.

България - Иран 0:1

0:1 Мохамад Мохеби (13)

България: 12. Димитър Митов, 3. Димо Кръстев (66 - 5. Кристиан Димитров), 21. Алекс Петков (60 - 6. Валентин Антов), 4. Илия Груев, 20. Виктор Попов, 17. Иван Йорданов, 8. Андриан Краев (66 - 22. Илиан Илиев), 18. Ивайло Чочев (60 - 7. Доминик Янков), 24. Лукас Петков (85 - 9. Спас Делев), 11. Кирил Десподов, 16. Преслав Боруков (60 - 10. Георги Русев)

Резерви: 1. Даниел Наумов, 23. Иван Дюлгеров, 2. Иван Турицов, 5. Кристиан Димитров, 6. Валентин Антов, 7. Доминик Янков, 9. Спас Делев, 10. Георги Русев, 13. Йоан Стоянов, 14. Патрик-Габриел Галчев, 15. Симеон Петров, 22. Илиан Илиев

Селекционер: Младен Кръстаич

Иран: 1. Алиреза Байранванд, 6. Саеид Езотолахи, 14. Саман Годос, 3. Ехсан Хайсафи, 4. Шоджа Кализадех, 7. Алиреза Джаханбакш, 20. Мохамад Мохеби, 21. Ахмад Нооролахи, 8. Мортеза Поуралиганджи, 23. Рамим Разеян, 9. Мехди Тареми

Селекционер: Амир Галеноеи

Съдия: Лазар Лукич, Сърбия

Стадион: " Христо Ботев ", Пловдив