България все по-често се третира като страна, която не може

...
България все по-често се третира като страна, която не може
Коментари Харесай

Чернева: Все повече български политици се приближават към лагера на Виктор Орбан

България все по-често се третира като страна, която не може да отпадне официално от Европейски Съюз, само че на процедура е отпаднала от дебатите в Съюза. Това мнение изрази по Дарик радио Весела Чернева, зам.-директор на Европейския съвет за външна политика.

“Бездействието към този момент не е алтернатива - т.е. имитацията на страна членка без особени позиции и начинания. Това беше ОК, когато нямаше рецесия. В момента, в който има голям брой рецесии, сега, в който Европейски Съюз би трябвало да се премисли в някаква степен - да премисли своята стопанска система, своето световно позициониране, в случай че щете повода си за битие, в такава обстановка една пасивна страна се трансформира в проблем ”, сподели Чернева.

Тя разяснява и въздействието на унгарския министър председател у нас, като уточни, че “виждаме от ден на ден доближаване на български политици към лагера на Орбан и бутането на страната ни в този лагер ”.

Чернева съобщи, че е останала впечатлена, че при визитата на Орбан през декември м.г. е имало огромно предпочитание за осъществяване на срещи с него от президента и от водача на най-голямата партия в Народното събрание Бойко Борисов  Бойко Борисов Бойко Методиев Борисов е министър-председател на Република България. Роден е на 13 юни 1959 година И напомни, че в същия ден на полигона в Ново село у нас е бил генералният секретар на НАТО.

“И освен че нямаше срещи с Рюте, ами някак си това остана напълно неусетно и медийно, и политически, и всячески. При състояние, че НАТО е организацията, която се грижи за нашата сигурност, а не. Напротив – блокира значително огромните европейски решения, които касаят и сигурността на България, в това число ”, сподели Чернева.

Тя разяснява и проблемите, които една корумпирана и неработеща правосъдна система основава в другите сфери на живот.

“Липсата на свежи пари, пагубния спад на непознати вложения, поради нефункционирането и недоверието на правосъдната правосъдна система и изобщо в институциите в България – би трябвало да кажем, че правосъдната система не е нещо, което е добре да имаме. Съдебната система обезпечава действие на стопанската система. Ако една компания няма сигурност, че тя може да получи сигурност на един пазар, тя няма да влага в него, тя ще отиде някъде другаде да влага ”, разяснява Чернева.

Попитана допустимо ли е у нас да бъдат блокирани европейски средства, също както това се случи в Унгария поради корупция и неработеща правосъдна система, Чернева сподели:

“Абсолютно допустимо е от ден на ден европейският бюджет да бъде свързван с такива условия за това по какъв начин се харчат европейските пари. Идеята, че държавните управления получават едни големи средства, които харчат по свое убеждение, като да строим игрища във всяко обитаемо място, само че няма там кой да ги употребява или пък преливането на средства през фантомни компании, в привилегировани общини  и така нататък - по този метод няма да може да става към този момент ”, изясни Чернева.

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР