Експерти: Инфлацията в България е овладяна. Българите държат 80 млрд. лв. на депозит
България би трябвало да резервира инфлацията под 3 на 100, тъй като се стремим към еврозоната, сподели изпълнителният шеф на Българската фондова борса Маню Моравенов по време на форума за персонални финанси " EXPO MOITEPARI ", който се организира в Интер Експо Център в София. Организатор на събитието е уеб сайтът MoitePari.bg, оповестява Българска телеграфна агенция.
Според Моравенов в Европа има една нова наклонност, която следва да се развива и изследва, и тя е оптимално ангажирана със спестяванията на жителите във финансовите пазари, като фокусът е през пенсионните системи. " Ще забележим до каква степен Европа ще успее да се оправи с това ", означи той.
Моравенов счита, че лихвите на банките по заемите и депозитите в България ще порастват, с цел да доближат равнищата в развитите страни. По думите му последните пет години са позитивни за българския фондов пазар, като миналата 2023 година е била доста добра от позиция на рентабилност, а през година като цяло продължава положителната наклонност.
Моравенов уточни, че депозитите на българите в банките са 80 милиарда лв., само че би трябвало да се регистрира и какъв брой от тях са дребни и няма по какъв начин да бъдат обърнати в вложения. " Ако не престават да порастват приходите, което се случва и в случай че България продължава да се нарежда добре в света, чакам завръщане на диаспората, което ще отвори много благоприятни условия за вложения ", сподели той.
Изпълнителният шеф на " Инвестбанк " Светослав Миланов счита, че сега инфлацията не е на дневен ред, тъй като е " укротена ". Според него няма общоприет проблем, който да е спънка пред влизането на България в еврозоната, а покупателната дарба на българите се усилва.
Според Макс Баклаян, изпълнителен шеф на " Тавекс " (Tavex SEE), през тази година ще се виждат резултатите от непрекъснатата задлъжнялост на държавните управления.
По думите му междинната дългова тежест на държавните управления в Европа е близо 90 на 100, а в Съединени американски щати дългът е невиждан от над 120 на 100, като последно е било по този начин по време на Втората международна война.
" Навлизаме в една дългова серпантина, от която няма излизане. Тези отговорности би трябвало да се изплатят по някакъв метод, няма по какъв начин държавното управление на Съединени американски щати да банкрутира, Европейски Съюз да банкрутира, само че тези задължения би трябвало да се изплатят ", сподели Баклаян.
Той означи, че 84 на 100 от спестяващите влагат парите си на депозит в банките, като 73 на 100 от тях осъзнават, че губят от инфлацията. " Инфлацията от 3 на 100 значи, че за 24 години вие ще загубите половината от покупателната дарба на парите, които стоят в банка и по този начин ще платите най-големия налог в живота си. За страдание българинът няма финансовата просветеност и счита, че инвестицията е доста рискова и може да загуби всичко ", уточни Баклаян.
Наталия Петрова, изпълнителен шеф на " Конкорд Асет Мениджмънт " (Concord Asset Management), също счита, че инфлацията е овладяна. Според нея българите не престават да влагат парите си на депозити и в жилища, тъй като са консервативни.