България ще предложи да обучи 60 украински военни санитари.Това стана

...
България ще предложи да обучи 60 украински военни санитари.Това стана
Коментари Харесай

Димитър Стоянов: България е готова да обучи 60 украински военни санитари

България ще предложи да образова 60 украински военни санитари.

Това стана ясно от думите на министъра на защитата в служебното държавно управление Димитър Стоянов. Той приказва след съвещанието на Съвет „ Външни работи (отбрана) “ в Брюксел.

Днес бе даден публично стартът на Мисията на Европейски Съюз за военна помощ за Украйна (EUMAM или МВПУ).

Стоянов предложил у нас през годината да има 4 модула с по 15 обучаеми за военни санитари. Служебният министър се съобразил с военната експертиза.

„ Мисля, че имаме положителни дсеспособности във Военномедицинската академия (ВМА) и ще ги използваме, с цел да помогнем на украинската страна “, сподели той.

Решението за военна помощ от Европейски Съюз за Украйна е взето с цялостен консенсус от страните членки, без нито една от тях да изрази запаси, посочи министърът в отговор на въпрос на Клуб Z.

Стоянов заявил включването ни в задачата според решенията на Народното събрание и Министерския съвет от предходната седмица. Страната ни ще взе участие със състав и даване на съоръжение за образование на украинските въоръжени сили.

„ Какво тъкмо съоръжение, не мога да разясня, следва изясняване. Надявам се до края на седмицата да бъде приключен анализът, а другата седмица да имаме решение на Министерски съвет, с цел да предоставим информацията на Народното събрание за взимане на осведомено решение за даване на съоръжение както на задачата, по този начин и на Украйна “, сподели Стоянов.

Нидерландия не е в положение да даде на България самолети Ф-16, отговори министърът на защитата на журналистически въпрос. Такъв отговор е даден още през юни в отговор на писмо от българска страна.

В момента обаче Нидерландия има подготвеност да образова наши водачи на Ф-16. Министър Стоянов е получил такова увещание от колежката си Кайса Олонгрен.

Колкото до МиГ-29, които са на въоръжение в нашата войска, се чака първо да осигурим запас, с цел да се върнат в естествена летателна подготовка до края на 2023 година Димитър Стоянов е песимистичен, че ще можем да ги поддържаме по-късно.

За старта на Мисията за военна помощ за Украйна стана ясно още през вчерашния ден, на Съвет „ Външни работи “ с присъединяване на външните министри от страните членки. Неин пълководец ще бъде френският вицеадмирал Ерве Блежан – началник на силите на Европейски Съюз за военно обмисляне и осъществяване на интервенции.

Съветът на Европейски Съюз утвърди помощ в размер на 16 милиона евро за подкрепяне на построяването на качества на украинската войска от задачата. Помощта е в границите на Европейския механизъм в поддръжка на мира (ЕМПМ).

Мисията е неизпълнителна и е с дълготрайност 24 месеца.

Още по темата
Източник: clubz.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР