Радев на зарята-проверка: В нашето тревожно време да бдим над суверенитета на родината
България се преклони пред паметта на героите на Освобождението. Тържествена заря-проверка на площад " Народното събрание " в София сложи кулминационната точка на честванията в цялата страна по случай 146-ата годишнина от Освобождението на България от османско робство.
Президентът Румен Радев одобри почетния строй на представителните елементи на Българската войска. В словото си президентът съобщи, че през днешния ден честваме нашия вечен народен блян за независимост, единство и държавност.
" Днес честваме нашия вечен народен блян за независимост, единство и държавност ", сподели президентът в речта си във връзка 146 години от Освобождението на България
" Отменян в предишното и нападнат през днешния ден, Трети март не просто удържа на користния напън. Благодарение на мощния си честен заряд, на волята на голямото болшинство българи, празникът се трансформира в победа на идеала против нихилизма ", съобщи президентът.
3 март не е единствено датата на един интернационален контракт - както нерядко се пробват да го показват, а ознаменува триумфа на идеала за независимост на генерации българи, уточни още той.
Съхранявайки духа и признателността на нашия народ, укрепваме темелите на нашето настояще, с цел да можем да гледаме по-уверено в бъдещето. В нашето обезпокоително време, когато се опустошават граници и оръжията от ден на ден заглушават разсъдъка, всички ние, българските политици би трябвало да бдим над суверенитета на родината. Всички ние, българите, би трябвало да повярваме в личните си сили, да обединим солидарните си старания, с цел да градим свободна и обективна България, добави президентът.
Да продължим да отстояваме свободата на нашата съвест, независимостта на нашите дейности, достолепието и достойнството на Отечеството, сподели още Румен Радев.
Командващ на тържествената заря-проверка беше бригаден военачалник Димитър Хлебаров - пълководец на Командването за комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана (КИПКО).
В строя бяха знамената-светини, знак на най-възвишените обичаи и добродетели на българското войнство, напомнящи за героичния героизъм на Българската войска: Самарско знаме, Знаме на 23-ти пехотен Шипченски полк, Знаме на 15-ти пехотен Ломски полк, Знаме на 13-ти пехотен Рилски полк, Знаме на 25-ти пехотен Драгомански полк, Знаме на 30-ти пехотен Шейновски полк, Знаме на Горнооряховските въстаници, Знаме на 24-ти пехотен Черноморски полк.
В края на церемонията присъстващите коленичиха в памет на починалите за свободата на България. Прозвуча и химнът на страната.
На тържествена заря-проверка участваха и ръководителят на Народното събрание Росен Желязков, министър председателят Николай Денков, вицепрезидентът Илияна Йотова, кметът на София Васил Терзиев, министри, народни представители, представители на религиозната общественост, дипломати, военни, представители на правосъдната власт и жители.
По-късно президентът ще бъде хазаин на обичайния формален банкет по случай Националния празник 3 март в Централния боен клуб в София.
След 3 март 1878 година България се появява още веднъж на картата на Европа. Денят е разгласен за народен празник с Указ 236 на Държавния съвет от 27 февруари 1990 година и с Решение на Народното събрание от 5 март 1990 година
Националният празник на България беше маркиран в цялата страна.
В София честванията на националния празник започнаха с церемониален ритуал пред Паметника на Незнайния боец. Националният трикольор беше повдигнат тържествено под звуците на националния химн беше изпълнен и артилерийски салют от 20 залпа, които сложиха формалното начало на тържествата.
Днес е ден, в който би трябвало да се обединим, сподели министър председателят Николай Денков след тържествената гала пред Паметника на Незнайния боец: " Затова, че през днешния ден е ден, в който би трябвало да се обединим всички да честваме националния празник и да приказваме за това, което ние сплотяваме, че през днешния ден не е ден за офанзиви. Днес е ден за празнуване ".
Десетки хиляди хора се събраха на обяд на историческия връх Шипка и региона към него, с цел да отдадат респект на починалите за свободата на България.
Слово произнесе президентът Румен Радев, който бе посрещнат с ръкопляскания и одобрителни крясъци. Той съобщи, че е горделив да види толкоз доста родолюбиви българи на Шипка и благодари на множеството, че са опазили 3 март като народен празник.
На Шипка бе и ръководителят на Народното събрание Росен Желязков, под чийто патронаж се организират честванията на националния празник на паметния връх. Той обаче бе освиркан, а словото му бе съпроводено от крясъци " Оставка! ". В словото си Желязков напомни, че няма друго място, което по този начин символно да въплъщава националната горделивост и блян.
С шествие и издигане на националното знаме в Благоевград отбелязаха 146 години от Освобождението на България. Празничният ден в града стартира при градинката пред градския стадион, където е паметната плоча в чест на посрещането на бойния освободителен отряд на IV Мариуполски полк, предвождан от майор Иван Павлович Орлински. След ритуала стартира шествие по улица " 3-ти март " в града до площад " Македония ", водено от Представителния оркестър на сухопътните войски, съобщи Българска телеграфна агенция.
С авто-мото шествие, церемониален обред и молебен с полагане на венци и тематичен концерт бе маркиран 3 март в Бургас. Из централните пешеходни улици на Бургас, облечени в обичайни носии девойки от фолклорен танцов отбор " Никола Гинов ", раздаваха на минувачите български флагчета. Инициативата за подаряването на 3000 знаменца на жителите и гостите на града е на общинската администрация.
С боен обред и издигане на националното знаме във стартира тържественият ден. Празникът продължи с поднасяне на венци и цветя пред паметниците на воините, починали за освобождението на България. Вечерната стратегия включва празничния концерт театър и тържествена заря-проверка.
С боен обред във Велико Търново беше маркирано Освобождението. Почетният строй на Националния боен университет " Васил Левски " беше признат от началника на висшето учебно заведение бригаден военачалник Иван Маламов. Пред постройката на Община Велико Търново беше издигнато националното знаме.
Видин отбеляза празника с шествие, поднасяне на цветя и историческа възстановка. Честванията започнаха със заупокойна молитва пред паметника на починалите румънски воини в с. Иново. След това през централната градска част мина празнично шествие, в което се включиха възпитаници, учители, представители на институциите и жители.
Стотици врачани и посетители на града се включиха през днешния ден в отбелязването на 146-ата годишнина от Освобождението. Празникът стартира с шествие по централната улица на града, водено от духова музика и над 20-метров български байрак.
С общоградско поклонение в Добрич беше маркиран Националният празник. Тържествата започнаха с панихида в памет на починалите за свободата на България и водосвет, отслужени от Архиерейския наместник на Добричка духовна околия отец Георги Дочев в храм " Свети Георги ". След това от площада пред храма потегли шествие " Първите ", водено от учениците от Спортно учебно заведение " Георги С. Раковски ".
Шествие на представителните блокове на образователните заведения в Кърджали беляза началото на тържествената стратегия, на 3 март. То бе водено от кмета Ерол Мюмюн, гвардейци и мажоретки. Бяха поднесени венци и цветя пред паметника на Освободителите в Градската градина, кърджалийци се поклониха пред саможертвата на отдалите живота си за свободна България на колене, с едноминутно безмълвие.
Кюстендил тържествено означи 146 години от Освобождението. Празникът се състоя пред паметника " Булаир ", където беше издигнато националното знаме на България. Пред паметника бяха поднесени венци и цветя, а народни представители, представители на локалната власт, на архиерейското наместничество и доста жители сведоха глави пред паметта на починалите за свободата на България.
Тържественото отбелязване на празника събра жители и посетители на Ловеч на площад " Тодор Кирков " в града. Пред паметника на войводата се състоя гражданско поклонение и боен обред по полагане на венци и цветя. Беше отдадена респект и на " Кървавия камък " в кв. " Дръстене ", на Белия монумент, Алеята на българо-руската дружба, Черния монумент и паметника на Гложенеца в парка " Стратеш ".
За празника в центъра на Монтана се стекоха над 2000 души, които носеха национални флагове, а някои бяха облечени и в национални носии и четнически униформи от времето Възраждането. По случай празника имаше и протест на централния площад " Жеравица ", издигане на националното знаме, поднасяне на цветя пред паметника на починалите във войните за национално избавление, панихида за починалите в Руско-турската освободителна война от 1877-1878 година и концерт.
Десетки перничани се събраха пред Двореца на културата, с цел да почетат подвига на героите, борили се за свободата. Под звуците на химна на Република България бе повдигнат националният байрак.
С посрещане на началника на щаба на Пето бригадно командване полк. Пламен Маринов от почетния часовой в Плевен на площад " Възраждане " стартира тържественият обред във връзка 3 март. Стотици плевенчани на друга възраст бяха пристигнали, с цел да почетат паметта и делото на героите, дали живота си за свободата на България.
С молебен и поднасяне на венци и цветя пред Паметника на съветските освободители на рид Бунарджика в Пловдив започнаха честванията сутринта. Празничният ден приключи на пл. " Централен " с тържествена инспекция - заря, с присъединяване на военни формирования от гарнизон Пловдив.
Почетно шествие на възпитаници, отличили се с достиженията си в науката, изкуството и спорта, носещи в ръце деветметров български трикольор, мина по улиците на Разград в деня на Националния празник. В самодейността под надпис " Поклон, революционери! " се включиха регионалният шеф Владимир Димитров, заместител регионалният шеф Ивелина Игнатова, възпитаници, учители, и жители.
Множество хора се събраха пред Паметника на свободата в Русе, с цел да отбележат Националния празник. Свещеници от Русенската митрополия отслужиха заупокойна молитва в памет на героите и признателен молебен за извоюваната независимост. В церемонията участваха Почетната рота от Русенския гарнизон и Общинският духов оркестър. В края на тържеството бяха поднесени венци и цветя.
С тържествена гала на централния градски площад " Свобода " в Силистра започнаха празничните прояви. Проведен бе обред за издигане на националното знаме на Република България.
Рокерско шествие за поредна година даде началото на честването на националния празник - 3 март в Сливен. Вечерта приключи с тържествена заря-проверка.
С тържества и молебен за мир беше маркиран Националният празник в Смолян. Смоленският свещеник Висарион отслужи молебен за мир в църквата " Св. Никола ". Над 1000 скиори и сноубордисти в национални носии се спуснаха празнично през днешния ден от вр. Снежанка в Пампорово.
Стотици поданици и посетители на Стара Загора се включиха в паметното шествие " За Свободата... Да развеем българското знаме! " и придвижиха на ръце 300-метров български трикольор, като извървяха пешком дистанцията от три километра от центъра на града до Мемориалния комплекс " Бранителите на Стара Загора ". Това е мястото, където през 1877 година се водят най-кръвопролитните и решителни борби за освобождение на Стара Загора, а хиляди опълченци умират, с цел да спасят Самарското знаме.
С празнично шествие и фолклорна самодейност Търговище означи 3 март. Честванията започнаха с молебен за здраве и разцвет на българския народ в храм " Св. Йоан Рилски ". Венци и цветя в памет на починалите за свободата ни бяха поднесени пред паметника в парка " Боровец ".
С концерт на сборна детска групировка, на оркестър " Колорит " и общоградско хоро на централния площад " Свобода " в Хасково означиха 3 март. Честването стартира с издигане на националния трикольор пред постройката на общината и водено от мажоретки шествие до Паметника на Незнайния войник, където се стекоха стотици поданици и посетители на южния регионален център.
Със заупокойна молитва в памет на починалите за освобождението на България воини и опълченци, отслужена от отец Димитър в храма " Свето Възнесение Господне ", започнаха честванията за Трети март в Шумен. Кулминацията на празника е тържествената заря-проверка на площад " Кристал " пред Паметника на починалите във войните шуменци.
С церемониален боен обред в Ямбол означиха 146 година от Освобождението. Честванията по случай националния празник 3 март започнаха с гала по издигане на националното знаме на централния площад и продължиха с шествие до Паметника на починалите за свободата до Военния клуб. Благодарствен молебен за извоювалите българската независимост отслужиха енорийските свещеници отец Стоян и отец Жельо.
Президентът Румен Радев одобри почетния строй на представителните елементи на Българската войска. В словото си президентът съобщи, че през днешния ден честваме нашия вечен народен блян за независимост, единство и държавност.
" Днес честваме нашия вечен народен блян за независимост, единство и държавност ", сподели президентът в речта си във връзка 146 години от Освобождението на България
" Отменян в предишното и нападнат през днешния ден, Трети март не просто удържа на користния напън. Благодарение на мощния си честен заряд, на волята на голямото болшинство българи, празникът се трансформира в победа на идеала против нихилизма ", съобщи президентът.
3 март не е единствено датата на един интернационален контракт - както нерядко се пробват да го показват, а ознаменува триумфа на идеала за независимост на генерации българи, уточни още той.
Съхранявайки духа и признателността на нашия народ, укрепваме темелите на нашето настояще, с цел да можем да гледаме по-уверено в бъдещето. В нашето обезпокоително време, когато се опустошават граници и оръжията от ден на ден заглушават разсъдъка, всички ние, българските политици би трябвало да бдим над суверенитета на родината. Всички ние, българите, би трябвало да повярваме в личните си сили, да обединим солидарните си старания, с цел да градим свободна и обективна България, добави президентът.
Да продължим да отстояваме свободата на нашата съвест, независимостта на нашите дейности, достолепието и достойнството на Отечеството, сподели още Румен Радев.
Командващ на тържествената заря-проверка беше бригаден военачалник Димитър Хлебаров - пълководец на Командването за комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана (КИПКО).
В строя бяха знамената-светини, знак на най-възвишените обичаи и добродетели на българското войнство, напомнящи за героичния героизъм на Българската войска: Самарско знаме, Знаме на 23-ти пехотен Шипченски полк, Знаме на 15-ти пехотен Ломски полк, Знаме на 13-ти пехотен Рилски полк, Знаме на 25-ти пехотен Драгомански полк, Знаме на 30-ти пехотен Шейновски полк, Знаме на Горнооряховските въстаници, Знаме на 24-ти пехотен Черноморски полк.
В края на церемонията присъстващите коленичиха в памет на починалите за свободата на България. Прозвуча и химнът на страната.
На тържествена заря-проверка участваха и ръководителят на Народното събрание Росен Желязков, министър председателят Николай Денков, вицепрезидентът Илияна Йотова, кметът на София Васил Терзиев, министри, народни представители, представители на религиозната общественост, дипломати, военни, представители на правосъдната власт и жители.
По-късно президентът ще бъде хазаин на обичайния формален банкет по случай Националния празник 3 март в Централния боен клуб в София.
След 3 март 1878 година България се появява още веднъж на картата на Европа. Денят е разгласен за народен празник с Указ 236 на Държавния съвет от 27 февруари 1990 година и с Решение на Народното събрание от 5 март 1990 година
Националният празник на България беше маркиран в цялата страна.
В София честванията на националния празник започнаха с церемониален ритуал пред Паметника на Незнайния боец. Националният трикольор беше повдигнат тържествено под звуците на националния химн беше изпълнен и артилерийски салют от 20 залпа, които сложиха формалното начало на тържествата.
Днес е ден, в който би трябвало да се обединим, сподели министър председателят Николай Денков след тържествената гала пред Паметника на Незнайния боец: " Затова, че през днешния ден е ден, в който би трябвало да се обединим всички да честваме националния празник и да приказваме за това, което ние сплотяваме, че през днешния ден не е ден за офанзиви. Днес е ден за празнуване ".
Десетки хиляди хора се събраха на обяд на историческия връх Шипка и региона към него, с цел да отдадат респект на починалите за свободата на България.
Слово произнесе президентът Румен Радев, който бе посрещнат с ръкопляскания и одобрителни крясъци. Той съобщи, че е горделив да види толкоз доста родолюбиви българи на Шипка и благодари на множеството, че са опазили 3 март като народен празник.
На Шипка бе и ръководителят на Народното събрание Росен Желязков, под чийто патронаж се организират честванията на националния празник на паметния връх. Той обаче бе освиркан, а словото му бе съпроводено от крясъци " Оставка! ". В словото си Желязков напомни, че няма друго място, което по този начин символно да въплъщава националната горделивост и блян.
С шествие и издигане на националното знаме в Благоевград отбелязаха 146 години от Освобождението на България. Празничният ден в града стартира при градинката пред градския стадион, където е паметната плоча в чест на посрещането на бойния освободителен отряд на IV Мариуполски полк, предвождан от майор Иван Павлович Орлински. След ритуала стартира шествие по улица " 3-ти март " в града до площад " Македония ", водено от Представителния оркестър на сухопътните войски, съобщи Българска телеграфна агенция.
С авто-мото шествие, церемониален обред и молебен с полагане на венци и тематичен концерт бе маркиран 3 март в Бургас. Из централните пешеходни улици на Бургас, облечени в обичайни носии девойки от фолклорен танцов отбор " Никола Гинов ", раздаваха на минувачите български флагчета. Инициативата за подаряването на 3000 знаменца на жителите и гостите на града е на общинската администрация.
С боен обред и издигане на националното знаме във стартира тържественият ден. Празникът продължи с поднасяне на венци и цветя пред паметниците на воините, починали за освобождението на България. Вечерната стратегия включва празничния концерт театър и тържествена заря-проверка.
С боен обред във Велико Търново беше маркирано Освобождението. Почетният строй на Националния боен университет " Васил Левски " беше признат от началника на висшето учебно заведение бригаден военачалник Иван Маламов. Пред постройката на Община Велико Търново беше издигнато националното знаме.
Видин отбеляза празника с шествие, поднасяне на цветя и историческа възстановка. Честванията започнаха със заупокойна молитва пред паметника на починалите румънски воини в с. Иново. След това през централната градска част мина празнично шествие, в което се включиха възпитаници, учители, представители на институциите и жители.
Стотици врачани и посетители на града се включиха през днешния ден в отбелязването на 146-ата годишнина от Освобождението. Празникът стартира с шествие по централната улица на града, водено от духова музика и над 20-метров български байрак.
С общоградско поклонение в Добрич беше маркиран Националният празник. Тържествата започнаха с панихида в памет на починалите за свободата на България и водосвет, отслужени от Архиерейския наместник на Добричка духовна околия отец Георги Дочев в храм " Свети Георги ". След това от площада пред храма потегли шествие " Първите ", водено от учениците от Спортно учебно заведение " Георги С. Раковски ".
Шествие на представителните блокове на образователните заведения в Кърджали беляза началото на тържествената стратегия, на 3 март. То бе водено от кмета Ерол Мюмюн, гвардейци и мажоретки. Бяха поднесени венци и цветя пред паметника на Освободителите в Градската градина, кърджалийци се поклониха пред саможертвата на отдалите живота си за свободна България на колене, с едноминутно безмълвие.
Кюстендил тържествено означи 146 години от Освобождението. Празникът се състоя пред паметника " Булаир ", където беше издигнато националното знаме на България. Пред паметника бяха поднесени венци и цветя, а народни представители, представители на локалната власт, на архиерейското наместничество и доста жители сведоха глави пред паметта на починалите за свободата на България.
Тържественото отбелязване на празника събра жители и посетители на Ловеч на площад " Тодор Кирков " в града. Пред паметника на войводата се състоя гражданско поклонение и боен обред по полагане на венци и цветя. Беше отдадена респект и на " Кървавия камък " в кв. " Дръстене ", на Белия монумент, Алеята на българо-руската дружба, Черния монумент и паметника на Гложенеца в парка " Стратеш ".
За празника в центъра на Монтана се стекоха над 2000 души, които носеха национални флагове, а някои бяха облечени и в национални носии и четнически униформи от времето Възраждането. По случай празника имаше и протест на централния площад " Жеравица ", издигане на националното знаме, поднасяне на цветя пред паметника на починалите във войните за национално избавление, панихида за починалите в Руско-турската освободителна война от 1877-1878 година и концерт.
Десетки перничани се събраха пред Двореца на културата, с цел да почетат подвига на героите, борили се за свободата. Под звуците на химна на Република България бе повдигнат националният байрак.
С посрещане на началника на щаба на Пето бригадно командване полк. Пламен Маринов от почетния часовой в Плевен на площад " Възраждане " стартира тържественият обред във връзка 3 март. Стотици плевенчани на друга възраст бяха пристигнали, с цел да почетат паметта и делото на героите, дали живота си за свободата на България.
С молебен и поднасяне на венци и цветя пред Паметника на съветските освободители на рид Бунарджика в Пловдив започнаха честванията сутринта. Празничният ден приключи на пл. " Централен " с тържествена инспекция - заря, с присъединяване на военни формирования от гарнизон Пловдив.
Почетно шествие на възпитаници, отличили се с достиженията си в науката, изкуството и спорта, носещи в ръце деветметров български трикольор, мина по улиците на Разград в деня на Националния празник. В самодейността под надпис " Поклон, революционери! " се включиха регионалният шеф Владимир Димитров, заместител регионалният шеф Ивелина Игнатова, възпитаници, учители, и жители.
Множество хора се събраха пред Паметника на свободата в Русе, с цел да отбележат Националния празник. Свещеници от Русенската митрополия отслужиха заупокойна молитва в памет на героите и признателен молебен за извоюваната независимост. В церемонията участваха Почетната рота от Русенския гарнизон и Общинският духов оркестър. В края на тържеството бяха поднесени венци и цветя.
С тържествена гала на централния градски площад " Свобода " в Силистра започнаха празничните прояви. Проведен бе обред за издигане на националното знаме на Република България.
Рокерско шествие за поредна година даде началото на честването на националния празник - 3 март в Сливен. Вечерта приключи с тържествена заря-проверка.
С тържества и молебен за мир беше маркиран Националният празник в Смолян. Смоленският свещеник Висарион отслужи молебен за мир в църквата " Св. Никола ". Над 1000 скиори и сноубордисти в национални носии се спуснаха празнично през днешния ден от вр. Снежанка в Пампорово.
Стотици поданици и посетители на Стара Загора се включиха в паметното шествие " За Свободата... Да развеем българското знаме! " и придвижиха на ръце 300-метров български трикольор, като извървяха пешком дистанцията от три километра от центъра на града до Мемориалния комплекс " Бранителите на Стара Загора ". Това е мястото, където през 1877 година се водят най-кръвопролитните и решителни борби за освобождение на Стара Загора, а хиляди опълченци умират, с цел да спасят Самарското знаме.
С празнично шествие и фолклорна самодейност Търговище означи 3 март. Честванията започнаха с молебен за здраве и разцвет на българския народ в храм " Св. Йоан Рилски ". Венци и цветя в памет на починалите за свободата ни бяха поднесени пред паметника в парка " Боровец ".
С концерт на сборна детска групировка, на оркестър " Колорит " и общоградско хоро на централния площад " Свобода " в Хасково означиха 3 март. Честването стартира с издигане на националния трикольор пред постройката на общината и водено от мажоретки шествие до Паметника на Незнайния войник, където се стекоха стотици поданици и посетители на южния регионален център.
Със заупокойна молитва в памет на починалите за освобождението на България воини и опълченци, отслужена от отец Димитър в храма " Свето Възнесение Господне ", започнаха честванията за Трети март в Шумен. Кулминацията на празника е тържествената заря-проверка на площад " Кристал " пред Паметника на починалите във войните шуменци.
С церемониален боен обред в Ямбол означиха 146 година от Освобождението. Честванията по случай националния празник 3 март започнаха с гала по издигане на националното знаме на централния площад и продължиха с шествие до Паметника на починалите за свободата до Военния клуб. Благодарствен молебен за извоювалите българската независимост отслужиха енорийските свещеници отец Стоян и отец Жельо.
Източник: dnesplus.bg
КОМЕНТАРИ