България се нуждае минимум от 2100 км стратегически пътни участъци,

...
България се нуждае минимум от 2100 км стратегически пътни участъци,
Коментари Харесай

Построените магистрали – не повече от половината нужни още преди 10 г.

България се нуждае най-малко от 2100 км стратегически пътни сектори, като са построени 870 км, а остава да бъдат построени още 1230 км. Това съобщи служебният районен министър арх. Иван Шишков на конференция, отдадена на положението на автомагистралите у нас.

Изводът: Построили сме не повече от половината автомагистрали, които е трябвало бъдат издигнати още преди 10 година

Приоритет за идващите държавни управления би трябвало да бъде приключен целият развой на планиране, всички съгласувателни процедури, да има ясна тактика и прецизен краткотраен график, посочи арх. Шишков.

Той уточни, че липсва тактика и липсва районно мислене за цялата идея за развиване на пътищата. Проблемът е, че всичко се е строяло на парче, без да има никаква изясненост по тази причина, подчертава районният министър.

По думите на министъра положението като километри и обсег на автомагистралите у нас е извънредно незадоволително. " Изостанали сме извънредно доста във времето ", безапелационен бе Шишков.

Шишков открои, че не си спомня до момента някои министър да е приказвал за връзката " север-юг ". Автомагистрала " Хемус " си има своя стопански смисъл, в това число и с цел да може районите в Северна и Южна България да имат по-добър контакт, сподели още той.

Иван Шишков показа и статистика за последните 20 година на градежа на автомагистрали у нас:

До 2000 година са построени 15.43% от автомагистралите.

От 2000 до 2010 година са издигнати 6.66% от тези автомагистрали - 140 км общо автомагистрали.

След 2010 година са издигнати 19.33% от автомагистралите у нас.

Автомагистралите в градеж са 8.86%

Участъците с планова подготвеност са автомагистралата Русе - Велико Търново, Автомагистрала " Хемус " и Автомагистрала " Европа ". Последната автомагистрала (АМ " Европа " ) е най-проблемният сектор като заварен във времето, посочи Шишков.

38.19%, от секторите, които би трябвало да се проектират и построят, са на извънредно незадоволително проектантско и строително отношение. Автомагистрала " Черно море " е в доста незадоволително положение на тематика планиране, камо ли за строителство, уточни Шишков.

Автомагистрала " Рила " е връзката сред Автомагистрала " Тракия ", " Струма " и ГКПП-то със Северна Македония. Това, което не би трябвало да се не помни, е Автомагистрала " Хемус ", която е без планови решения в 7, 8 и 9 лот. Не би трябвало да се не помни и построяването на връзката на тунела под Петрохан. Според Шишков тунелът при Петрохан е значим кулоар, тъй като това е най-пряката връзка с коридора " север-юг " от Видин до Ботевград.
Източник: news.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР