България се готви за въвеждането на еврото и все по-голямо

...
България се готви за въвеждането на еврото и все по-голямо
Коментари Харесай

Бивш земеделски министър за Магазини за хората: Идеята е добра, но трудно ще се реализира

България се готви за въвеждането на еврото и все по-голямо внимание се обръща на цените на стоките от първа нужда.

В тази връзка Министерството на земеделието и храните (МЗХ) приготвя старта на план " Магазини за хората “ – верига обекти, които ще оферират артикули от така наречен " дребна кошница “ с лимитирана надценка от 10%.

Първият подобен магазин ще отвори в Пловдивско.

Темата разясниха някогашните министри на земеделието – Мехмед Дикме – в кабинета " Сакскобургготски “, и Мирослав Найденов – първия кабинет " Борисов “.

По думите на Мирослав Найденов, задачата е да се подсигурява достъп до базови храни за обществено уязвими групи, изключително в дребните обитаеми места, като се употребява базата на Централния кооперативен съюз.

" Идеята е тези магазини да са за хората в селата, където към този момент съвсем не се създава нищо. Там тези магазини могат да са значими “, сподели Найденов пред bTV.

Мехмед Дикме е песимистичен - счита, че концепцията е добра, само че мъчно ще се осъществя.

Той дефинира плана като " носталгия по предишното “ и предизвести, че страната към този момент е приватизирала магазините и в този момент се връща към модела на държавна търговия.

" Живеем в пазарна стопанска система, където търсенето и предлагането дефинират цените. Общините към този момент получават средства, с цел да обезпечават доставка на самун и артикули от първа нужда в отдалечените села “, уточни Дикме.

По думите му в доста райони кооперациите към този момент са трансформирани в частни сдружения и не могат да бъдат задължени да продават продукция на закрепени цени.
Източник: focus-news.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР