България се е отказала от 26 милиона лева неустойка заради

...
България се е отказала от 26 милиона лева неустойка заради
Коментари Харесай

Деница Руканова от АКФ: Части от хранилището в Чирен ще останат да ръждясват - Булевард България

България се е отказала от 26 милиона лв. наказателна клауза поради плана за уголемение на газовото вместилище „ Чирен ”, разкри следствие на „ Антикорупционния фонд “.

„ Нямам житейско, икономическо или правно пояснение за какво страната не търси наказателна клауза, планувана в контракт, тъй като това е едно от най-лесните за търсене неща. В контракта неустойката е до 10% от общата цена. За сондажната част тя е 265 млн. лева, другояче планът е за над 730 млн. евро -поредният злощастен за „ Булгартрансгаз ”, съобщи Деница Руканова, правист в екипа на Антикорупционния фонд.

Тя разказа фрапиращи нарушавания на закона при възлагането на стратегическия план за разширението на газохранилището в Чирен, който би трябвало да разшири двойно размера на основния обект.
планът е разграничен на три елементи, което го оскъпява;подменена е технологията с остаряла такава, с цел да се спестят средства на изпълнителя;държавата не е потърсила наказателна клауза от 26 млн. лева
Едно от първите нарушавания е, че планът е бил разграничен на три обособени поръчки в прорез с интернационалните правила. От думите ѝ стана ясно, че въпросното делене в действителност оскъпява плана.

" Всички специалисти са на мнение, че това е един план. С един план е кандидатствано за средства пред Европейски Съюз, КЕВР също е одобрил един план. Това е един проблем, който съгласно всички интернационалните практики, се извършва в целокупност “, разяснява юристът.

Най-скандалното, което следствието на АКФ разкрива, е, че на процедура сега имаме две, от три, елементи от хранилището, които ще ръждясват.

Вътрешният инспектор е единственият по веригата от всичките ни контролни органи, отговарящи за стратегическия обект за сигурността ни, който е бил срещу нередностите.

Едно от нарушаванията, разказано от Руканова е смяна в плана и прекосяването от отвесни към наклонени сондажи.

" Макар и по-скъпи, те са по-високо продуктивни. Но пък по този начин е по-евтино за изпълнителите с към 90-100 млн. лева “, изясни тя. Подмяната на технологията се е случила по предложение на изпълнителя.

" Това е по-рискова, отречена технология (предложената от ГБС технология, бел.ред). Наклонените са по-скъпи за реализация, само че не изискват вложения в бъдеще. Всъщност планът е за наклонени сондажи, само че в хода на осъществяването ГБС предлага остарялата по-евтина технология ", изясни Руканова.

" Главболгарстрой " е компания без никакъв опит в сондирането и това в действителност постанова да се намерят подизпълнители и да се разделят поръчките, стана ясно още от думите на Руканова.

Писма от полската PM Lucas, която е класирана като втори подизълнител, демонстрират, че е предизвестява за корупция и проблеми по плана за уголемение на газовото вместилище.

В преписка от девет писма от PM Lucas, АКФ разполага с пет от тях, до " Булгарстрансгаз " компанията уведомява шефът по това време - Владимир Малинов за интервенция, като загатват и името на Делян Пеевски, стана ясно от думите на Руканова.

В момента Малинов е длъжностен министър на енергетиката, само че все още отхвърля да разяснява разкритията на АКФ.
Източник: boulevardbulgaria.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР