България продължава преговорите с Газпром за възобновяване на доставките на

...
България продължава преговорите с Газпром за възобновяване на доставките на
Коментари Харесай

Интерфакс: България е поискала промяна в договора от Газпром

България продължава договарянията с " Газпром " за обновяване на доставките на съветски газ, само че слага изискване за смяна на детайлите в контракта. Това написа съветската организация " Интерфакс " базирайки се на изявлението на ръководителя на " Булгаргаз " Иван Топчийски пред Нова телевизия.

" Въпреки че сега няма предложение, договарянията не престават. Не знаем по какъв начин ще се развие кореспонденцията, само че има възможност доставките да бъдат обновени. Тази тематика не е изцяло затворена ", сподели Топчийски обяснявайки, че е извършен телефонен диалог с представители на " Газпром ", а след това е изпратена и писмена позиция . В тях са изразени опесанията и терзанията, които България има. Топчийски не уточни да има претенции за смяна на съществуващия контракт до края на годината от българската страна.

" Интерфакс " цитира и думите на Топчийски: " Хипотетично те могат да трансформират изискванията си. Няма да затваряме страницата, до момента в който има гаранции, че няма опасности за " Булгаргаз " при положение на смяна на изискванията. "
 С взор към Газпром спешен щаб взема решение „ хаоса и разрухата “ в енергетиката
С взор към Газпром спешен щаб взема решение „ хаоса и разрухата “ в енергетиката

Прословутите контрактувани 7 танкера с полутечен природен газ са на равнище оферта, разгласи Гълъб Донев

Агенцията непосредствено напомня, че " Газпром " е спрял доставките на газ за " Булгаргаз " (България) и PGNiG (Полша) в края на април заради неплащане в рубли.

Припомняме, и подписания на 31 март от президента Владимир Путин декрет " За специфична процедура за задграничните купувачи за осъществяване на отговорностите им към съветските снабдители на природен газ ". Според документа заплащането за съветски тръбопроводен газ, доставен след 1 април на задгранични контрагенти, посочени в постановлението, би трябвало да се прави извънредно в рубли.
 БСК: Бизнесът не поддържа „ Газпром “, само че няма други други възможности
БСК: Бизнесът не поддържа „ Газпром “, само че няма други други възможности

Има заплаха за доста промишлености

За тази цел в Газпромбанк се откриват специфични сметки в рубли и валута вид " К " за задгранични купувачи. Чуждестранният покупател заплаща за газа в договорната валута, GPB го продава на Московската борса и превежда рубли на Газпром. В този миг се смята, че задължението за заплащане на естествения запас е изпълнено. Ако изискването не е изпълнено, доставката се приключва.

България, дружно с Полша, беше една от първите страни, които отхвърлиха новата система. Според " Булгаргаз " " новата двуетапна процедура за заплащане, препоръчана от Русия, основава обилни опасности за България, в това число осъществяване на заплащания без приемане на доставки на газ от съветската страна.
Източник: news.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР