България подкрепя усилията на НАТО за изграждане на съвременни отбранителни

...
България подкрепя усилията на НАТО за изграждане на съвременни отбранителни
Коментари Харесай

Радев иска запазване на политиката на отворени врати на НАТО



България поддържа напъните на НАТО за създаване на модерни отбранителни качества и модернизацията на Българската войска е част от този развой. Това съобщи президентът Румен Радев във Варшава, на срещата на високо ниво във формат Б9.

По думите на президента политиката на " отворени порти " на НАТО би трябвало да се резервира и България ще продължи да поддържа страните, които се стремят към пълноправно участие, да изпълнят нужните условия. Укрепването на стабилността, продължаването на промените, построяването на добросъседски връзки и насърчаването на евроатлантическата вероятност за Западните Балкани са основен приоритет за България, разяснява Радев.

" Без гарантирането на сигурност е невероятно да реализираме устойчива непоклатимост на Балканите ", изясни той. Потвърдена е и поддръжката на страната ни в границите на политиката на НАТО за оказване на помощ при построяването на отбранителния потенциал на страните, ангажирани в битката с интернационалния тероризъм и противодействащи на " Ислямска страна " в Близкия Изток.

В рамките на интернационалния конгрес България, Естония, Латвия, Литва, Румъния, Словакия, Унгария, Чехия и Полша разменят отзиви и координират свои позиции по въпроси от дневния ред на НАТО, преди провеждането на идната през юли среща на върха на алианса в Брюксел. Очаква в Брюксел да бъде призната и обща декларация на Европейски Съюз и НАТО , която да очертае рамката на бъдещото партньорство на двете организации .

" Предизвикателствата, пред които сме изправени в областта на сигурността, надвишават лимитираните опциите на обособените страни за тяхното превъзмогване и изискват общ отговор ", добяви Радев.

Държавните и държавни ръководители потвърдиха общия ангажимент от Уелс за последователно увеличение на бюджетните средства за защита до 2 % от Брутният вътрешен продукт за развиването на националните и взаимните отбранителни качества.

Отношенията на Алианса с Русия би трябвало да бъдат водени от натурализъм и прагматизъм , в сходство с метода на НАТО за по едно и също време развиване на отбранителни качества и провеждането на разговор, уточни в изявлението си президентът.

Трябва да се правят оценка променените условия , да се търсят благоприятни условия за понижаване на напрежението и нормализиране на връзките, като се заобикаля нападателният звук. По думите му това ще помогне за запазването на отворени канали за връзка и за осъществяване на значими национални стопански ползи, по този начин както вършат водещите страни в НАТО и Европейски Съюз.
Източник: news.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР