България победи Румъния със 79:77 (19:22, 22:10, 13:18, 25:27) и

...

България победи Румъния и ще играе за пето място на ЕП в Подгорица

България победи Румъния със 79:77 (19:22, 22:10, 13:18, 25:27) и ще играе за пето място в дивизиия "В " на европейското състезание по баскетбол за момчета до 16 години, което се организира в Подгорица. Утре българите ще играят против Белгия или Чехия.

Димитър Евгениев вкара първите две точки в мача, а минута и половина по-късно Любомир Керемедчиев означи и първата тройка за 7:4. Българите задържаха преднината си през съвсем цялата първа четвъртина, само че нескончаем интервал без точки и два следващи коша на Стефан Грасу изведоха румънците напред при резултат 22:19.

Втората част мина напълно под контрола на българските национали. Керемедчиев понижи пасива на тима на една точка още първоначално, а в идната отбрана той лиши топка и асистира на Евгениев за 23:22. В следствие двата тима размениха на няколко пъти водачеството, а три минути преди края българите започнаха победната си серия - Евгениев вкара за 33:30 и приключи полувремето с тройка за 41:32.

Румънците заличиха съвсем целия си пасив през третата четвъртина и я приключиха на четири точки зад българите, а тази разлика се резервира и до последните две минути от мача в Подгорица. Лука Наструц вкара за 72:74 единствено 2:08 преди финалната сирена, а Евгениев и Томас Читадзе пропуснаха стрелби за българите.

Съперникът се възползва с панер на Александру Паска за тъждество минута и 12 секунди преди края и българският тим взе таймаут. Почивката беше извънредно ползотворна за България и още в първата офанзива Читадзе вкара тройка за 77:74, с което провокира нов таймаут, този път за противника. Евгениев извърши нарушаване в офанзивата на румънците, само че Мариан Кочела сгреши една от стрелбите и българите останаха с две точки преднина. Те обаче бяха заличени мигновено от Кочела за 77:77.

Българите взеха нов таймаут 23 секунди преди края и се снабдиха с преимущество, което беше оползотворено. Националите оставиха часовника да изтече до 3 секунди и вкараха посредством Константин Костадинов, а румънците не съумяха да запишат пукотевица със сирената и България завоюва мача. Освен че вкара победния панер, бургазлията Костадинов приключи мача с дабъл-дабъл при 19 точки и 16 извоювани битки, към които баскетболистът на Реал Мадрид добави и шест асистенции. Евгениев беше най-резултатен за българите с 21 точки, а Керемедчиев приключи с 20 след 3/5 в стрелбата от далечно разстояние.