България отново е пред избор, пределно ясен избор – да

...
България отново е пред избор, пределно ясен избор – да
Коментари Харесай

България отново е пред избор, ключов момент в него е отношението към проблемите на справедливостта и правосъдието, заявиха от ПП-ДБ

България още веднъж е пред избор, пределно явен избор – да остане превзета страна, ръководена като персонален патримониум от олигархичния модел Борисов-Пеевски или да бъде пълноценна европейска правова страна, служеща на своите жители, обявиха от " Продължаваме промяната - Демократична България " (ПП-ДБ) в декларация, прочетена от Атанас Славов от парламентарната естрада.

Ключов миг на идния избор е отношението към проблемите на справедливостта и правораздаването, показват от политическата мощ.

От през днешния ден всеки претендент за ръководството на страната би трябвало да се дефинира къде стои по тематиката за освобождението на завладените институции и каква съответна визия с детайлни стъпки, начинания и законопроекти би предложил. Тази борба се води не с общи популистки лозунги и послания, а всеки ден с всяко едно решение, с всяко едно предопределение, с всяка една самодейност, означиха от ПП-ДБ.

Основното искане на протестиращите жители от края на 2025 година беше за завършек на корупционното ръководство и за заслужено правораздаване, означи Славов. " Такъв митинг ще има и през днешния ден, проведен от „ Правосъдие за всеки “. Протест, който за следващ път ще изкрещи в лицето на основния прокурор, бранен от плюшените зайчета в правосъдната система, да напусне узурпираната от него позиция ", уточни той.

През миналите няколко години " Демократична България " и " Продължаваме промяната " поредно отстоявахме концепциите за без значение и заслужено правораздаване, за отчетна и виновна прокуратура, работеща в обществен, а не в олигархичен интерес. Ще продължим да го вършим както до момента - с съответни законодателни начинания, непрестанно откриване на подмолните кръгове и зависимости, в това число в самата правосъдна власт, съобщи Атанас Славов.

През миналите седмици внесохме план на декларация на Народното събрание, с която призовахме изпълняващият функционалностите основен прокурор да се отдръпна от поста, който заема към този момент в несъгласие със закона шест месеца. Настояхме Висшият правосъден съвет неотложно да извърши Закона за правосъдната власт като избере нов изпълняващ функционалностите основен прокурор с гаранции за неговата политическа индиферентност, професионализъм и честност, уточни депутатът от ПП-ДБ.

Разглеждането на нашата декларация преди дни беше отхвърлено от болшинството в Комисията по правни въпроси, сподели Славов. Пеевски не им позволява, а Борисов и присъдружните дребни ДПС-та извършват, разяснява той.

Освен това Славов уточни, че са предложили промени в Закона за правосъдната власт, които да подсигуряват независимостта на съда и безпристрастни решения по кадрови и дисциплинарни въпроси. Той добави, че четири месеца по-късно този законопроект е бил включен в дневния ред на Народното събрание през предходната седмица, само че комфортно за болшинството не се стигна до неговото гласоподаване заради приключване на пленарното време.

Освобождаването на институциите е гръбнакът и залогът за нашето европейско бъдеще и на нашата правова и демократична страна, каквато в действителност заслужаваме като почтени български жители, съобщи още Атанас Славов.

Източник: bta.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР